Strona główna
opoka.org.pl
2017-05-27 08:10
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Islamiści na Filipinach: zamordujemy porwanych chrześcijan

Dramatycznie zaognia się sytuacja w filipińskim mieście Marawi, gdzie terroryści związani z tzw. Państwem Islamskim porwali we wtorek księdza i piętnastu wiernych, wśród nich siostry zakonne.

Filipiny
Autor/źródło: pixabay

Fundamentaliści grożą, że jeśli wojska rządowe nie zaprzestaną wymierzonej w nich ofensywy, zaczną ścinać zakładnika po zakładniku. O prawdziwości tej groźby przekonany jest bp Edwin De la Pena, kierujący tamtejszą prałaturą personalną. „Wojsko walczy od drzwi do drzwi o oswobodzenie miasta i w ogóle nie zamierza negocjować z terrorystami. Obawiamy się najgorszego” – mówi bp De la Pena dodając, że zakładnicy mogę być również wykorzystywani przez islamistów jako „żywe tarcze”.

Co najmniej pięciuset fundamentalistów okupuje praktycznie całe to miasto, leżące na południu wyspy Mindanao. Terroryści zaraz po wkroczeniu, na wzór Mosulu w Iraku, zawiesili w nim czarne flagi Państwa Islamskiego, napadli na katedrę, spalili szkoły i oswobodzili więźniów. Wielu mieszkańcom udało się zbiec, a ci, którzy zostali zabarykadowali się w domach, pozostając pod ciągłym obstrzałem. Świadkowie donoszą, że na punktach kontrolnych islamiści zatrzymywali uciekających z miasta ludzi i pytali o wyznawaną wiarę. „Jak dotąd mam informacje o dziewięciu zamordowanych chrześcijanach” – mówi bp De la Pena dodając, że wciąż są to liczby prowizoryczne. „To są brutalni ekstremiści. Zupełnie nie wiemy, co zamierzają. Jesteśmy w rękach Boga” – podkreśla.

Prezydent Filipin wprowadził na Mindanao stan wyjątkowy i udzielił siłom rządowym nadzwyczajnych uprawnień do walki z terrorystami. Tymczasem miejscowy Kościół zainicjował w całym kraju modlitewną akcję w intencji Marawi i przetrzymywanych przez  islamistów zakładników. Podkreśla się, że ugrupowania, które od lat walczyły o utworzenie na Mindanao suwerennego państwa muzułmańskiego ostatnio znacząco się zradykalizowały. Do ataku na katedrę w Marawi i uprowadzenia modlących się w niej wiernych, doszło po tym, jak wojska rządowe zbombardowały kryjówkę Isnilona Hapilona, dowódcy grupy bojowników Abu Sayyaf, który zadeklarował przyłączenie się do Państwa Islamskiego. Znajduje się on na liście najbardziej poszukiwanych terrorystów na świecie. Za informację, która doprowadziłaby do jego aresztowania Stany Zjednoczone wyznaczyły nagrodę 5 mln dolarów.


bz/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-05-26 19:54:06
miniaturka

Kraków: XI Konferencja Etyki Mediów - zaufanie w mediach - zaufanie do mediów

W dniach 24-25 maja w Bibliotece Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie odbyła się XI Konferencja Naukowa Etyki Mediów. Tematem obrad było-zaufanie w mediach-zaufanie do mediów.
2017-05-26 21:40:01
miniaturka

Nowy wikariusz Papieża dla Rzymu

Ojciec Święty mianował nowego wikariusza generalnego dla Rzymu, który na co dzień sprawuje w jego imieniu pasterską pieczę nad tą diecezją. Został nim bp Angelo De Donatis.
2017-05-26 21:42:04
miniaturka

Kolejna rzeź chrześcijan w Egipcie: 26 zabitych, wiele dzieci

Nie słabną prześladowania chrześcijan w Egipcie. Zamaskowani sprawcy zaatakowali dziś rano z broni maszynowej dwa autobusy, którymi chrześcijańscy Koptowie udawali się do klasztoru św. Samuela w prowincji Al-Minya 200 km na południe od Kairu.
2017-05-26 21:49:31
miniaturka

Australia: biskupi wzywają do walki z nowymi formami niewolnictwa

„Australijczycy są moralnie zobligowani do wykorzenienia niesprawiedliwości handlu ludźmi i współczesnego niewolnictwa” – tak w imieniu tamtejszego episkopatu powiedział bp Terry Brady.
2017-05-26 21:57:23
miniaturka

Warszawa: w Sejmie konferencja nt. trzeźwości

W Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej odbyła się dziś konferencja naukowa na temat trzeźwości.
2017-05-27 11:33:47
miniaturka

Gorzów Wlkp.: zakończył się V Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara

Wykonaniem poematu symfonicznego „Harfy Papuszy” Jana Kanty Pawluśkiewicza w Filharmonii Gorzowskiej zakończył się wczoraj V Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara, podczas którego promowana jest muzyka filmowa także inspirowana filmem.