Strona główna
opoka.org.pl
2017-05-26 16:18
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Papież: chrześcijanin ma oczy zwrócone w stronę nieba

Miejscem chrześcijanina jest świat, aby głosić Jezusa, ale jego oczy są zwrócone w stronę nieba, aby z Nim się jednoczyć – mówił Papież na porannej Mszy w Domu św. Marty.

Autor/źródło: pixabay.com

Papież podkreślił, iż Pismo Święte wskazuje na trzy słowa, miejsca odniesienia dla drogi chrześcijanina. Pierwszym z nich jest pamięć. „Aby być dobrym chrześcijaninem – stwierdził Franciszek – trzeba zawsze pamiętać o pierwszym i następnych spotkaniach z Jezusem”. Ta pamięć jest łaską, bo w chwilach próby daje nam pewność.

Drugim punktem odniesienia jest modlitwa. Bo choć Jezus fizycznie na ziemi jest nieobecny, to jednak ciągle jest z nami zjednoczony, wstawiając się za nami. „Musimy prosić o łaskę kontemplacji nieba, łaskę modlitwy, relacji z Jezusem w modlitwie, który wtedy nas słucha i jest z nami”.

„I wreszcie trzecie słowo: świat. Jezus, zanim nas opuścił – słyszymy to w Ewangelii o Wniebowstąpieniu – mówił do uczniów: «Idźcie na cały świat i nauczajcie». Idźcie: miejscem chrześcijanina jest świat, aby głosić Słowa Jezusa, aby mówić, że zostaliśmy zbawieni, że On przyszedł, aby dać nam łaskę, aby zabrać nas ze sobą do Ojca” – powiedział Franciszek.

Te trzy punkty odniesienia: pamięć, modlitwa i świat – zauważył – tworzą szczególną mapę chrześcijańskiego ducha.

„Chrześcijanin powinien poruszać się w tych trzech wymiarach i prosić o łaskę pamięci, aby prosić Pana: «Abym nie zapomniał chwili, kiedy mnie wybrałeś, abym nie zapomniał chwil, kiedy sie spotykaliśmy». Potem modliwa, wpatrzenie się w niebo, ponieważ On tam jest, aby się wstawiać. On wstawia się za nami. A potem iść na misje: to nie znaczy, że wszyscy muszą iść za granicę; iść na misje to znaczy żyć Ewangelią i dawać o niej świadectwo, to uświadamienie ludziom, kim jest Jezus. I to świadectwem i słowem ponieważ, jeżeli mówię, kim jest Jezus, jakie jest życie chrześcijanina, a żyję jak poganin, na nic się to nie przyda. Taka misja nie służy nikomu” – stwierdził Ojciec Święty.

Natomiast, kiedy żyjemy pamiętając o naszych spotkaniach z Panem, o modlitwie i o wyjściu z Dobrą Nowiną do ludzi, wtedy nasze życie staje się piękne i radosne – podkreślił Papież.

„W ostatnim zdaniu dzisiejszej Ewangelii Jezus mówi, że tego dnia, w którym będziecie żyli życiem chrześcijanina, dowiecie się wszystkiego, a radości waszej nikt wam nie zdoła odebrać. Nikt, ponieważ pamiętam o spotkaniu z Jezusem, mam pewność, że Jezus w tej chwili jest w niebie i wstawia się za mną, jest ze mną, modlę się i mam odwagę powiedzieć, wyjść ze swojego świata, mówić innym i dawać świadectwo moim życiem, że Jezus zmartwychwstał, żyje. Pamięć, modlitwa, misja. Oby Pan dał nam łaskę zrozumienia tej mapy życia chrześcijańskiego i kroczenia do przodu z radością, z tą radością, której nikt nie będzie mógł nam odebrać” – zakończył Papież.

pp/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-05-26 15:18:01
miniaturka

Meksyk: opiekun migrantów nominowany do Pokojowego Nobla

Nie ma takiego drugiego kraju na świecie, jak Meksyk, gdzie tak wiele osób znikałoby bez śladu – uważa o. Alejandro Solalinde, założyciel centrum dla migrantów „Bracia na drodze” (Hermanos en el camino).
2017-05-26 16:00:07
miniaturka

Caritas Genui: wizyta Papieża to czas łaski

Pragniemy, aby słowa Papieża były naprawdę słowami łaski, które dotykają serca wielu osób – powiedział dyrektor Caritas diecezji Genua, którą w sobotę odwiedzi Następca św. Piotra.
2017-05-26 16:11:52
miniaturka

Caritas Polska zaprasza na Tydzień Rodziny

Caritas od lat dostrzega ogromną rolę rodziny, czego wyrazem jest zachęcanie do udziału w Tygodniu Rodziny obchodzonym w dniach 26 maja – 1 czerwca.
2017-05-26 17:33:29
miniaturka

Franciszek: wygoda, lenistwo i światowość wrogami misjonarza

Trzeba przemyśleć na nowo cele, struktury, styl i metody pracy misyjnej, dostosowując je do tego, czego dziś wymaga Duch Święty.
2017-05-26 17:49:49
miniaturka

Rosja: Cyryl I konsekrował nowy sobór

W uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego na terenie moskiewskiego monasteru Ofiarowania Pańskiego patriarcha Cyryl konsekrował sobór dla uczczenia i upamiętnienia wyznawców i nowych męczenników za wiarę z czasów sowieckich.
2017-05-26 17:59:49
miniaturka

Kard. Bagnasco: Genua czeka na Papieża z radością i wdzięcznością

Kościół genueński oczekuje Papieża z radością i wdzięcznością – powiedział tamtejszy arcybiskup. Franciszek odwiedzi tę diecezję już jutro.