Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2017-05-26 14:36
S. Zielińska / KAI

Kard. Nycz: pomóżmy wreszcie potrzebujących uchodźcom!

Ważne jest by wreszcie pomoc ludziom, którzy potrzebują pomocy humanitarnej – powiedział dziś dziennikarzom kard. Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski wyraził nadzieje, że korytarze humanitarne zostaną uruchomione także na polskim gruncie.

Autor/źródło: Piotr Drabik/ flickr.com / CC BY 2.0

Metropolita warszawski prezentował program dziesiątego Dnia Dziękczynienia, który obchodzony będzie na polach wilanowskich, tym razem pod hasłem "Dziękujemy za chleb". Niedziela 4 czerwca będzie okazją do dziękczynienia za życie i posługę wielkiego orędownika ubogich św. Brata Alberta oraz dzieła charytatywne i ludzi włączających się w posługę potrzebującym.

Pytany o sprawę uruchomienia w Polsce korytarzy humanitarnych kard. Nycz przypomniał, że temat ten jest podejmowany od miesięcy na gruncie Kościoła i omawiany w debacie publicznej. Zwrócił uwagę, że idea ta, wysunięta przez międzynarodową Wspólnotę Sant'Egidio, realizowana jest m.in. we Włoszech i Francji. W program włącza się Caritas tych krajów oraz tamtejsze rządy i samorządy.

Metropolita warszawski wyraził nadzieje, że korytarze humanitarne zostaną uruchomione także na polskim gruncie. "Czekamy i cieszymy się, że pewne głosy ze strony rządowej w ostatnim czasie się pojawiły" – stwierdził kard. Nycz. Dodał, że najważniejszą rzeczą jest cel, a nie sprzeczki kto wymyślił korytarze czy też kto będzie tę inicjatywę realizował.

"Dla mnie jest najważniejsze żeby wreszcie pomóc ludziom, którzy potrzebują pomocy humanitarnej, bo to o to chodzi" – powiedział hierarcha zaznaczając, że ma na myśli na przykład dzieci, których rodzice zginęli i zostały one same czy też dziecko, które potrzebuje niedostępnej na miejscu specjalistycznej pomocy medycznej.

Chodzi o to, żeby takie osoby można było przyjmować, tak jak w ramach korytarzy humanitarnych przyjmują ich Włosi czy inne kraje – mówił kard. Nycz dodając, że korytarze humanitarne są rzeczą "pilną, ważną i chrześcijańską".

Nawiązując do najbliższego Dnia Dziękczynienia, któremu będzie patronował Brat Albert Chmielowski, kard. Nycz stwierdził, że chrześcijanie wpatrują się w postać tego świętego, żeby się czegoś nauczyć i starać się go naśladować. Stwierdził też, że ten znany opiekun ubogich czytał Ewangelię "nie jako ideologię ale sposób życia". Przestrzegał też przed upolitycznianiem problemu przyjmowania uchodźców.

abd, tk / Warszawa


Zdjęcie: Kard. Kazimierz Nycz autor: Piotr Drabik , licencja: CC BY 2.0


Podziel się tym materiałem z innymi: