Strona główna
opoka.org.pl
2017-05-26 13:04
S. Zielińska / BP KEP

Łowicz: Święcenia biskupie ks. prał. Andrzeja Józwowicza

W sobotę 27 maja święcenia biskupie przyjmie w Łowiczu ks. prał. Andrzej Józwowicz. Ojciec Święty mianował go 18 marca nuncjuszem apostolskim w Rwandzie, podnosząc jednocześnie do godności arcybiskupa tytularnego Lauriaco.

Autor/źródło: Eliza Bartkiewicz/BP KEP, licencja: CC BY

Uroczystości święceń biskupich arcybiskupa tytularnego Lauriaco Andrzeja Józwowicza rozpoczną się o godz. 11.00 w katedrze łowickiej. Przewodniczył im będzie kard. Pietro Parolin. Współkonsekratorami będą nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio i biskup łowicki Andrzej Dziuba. W herbie biskupim nowego nuncjusza apostolskiego w Rwandzie widnieje wpisany w czerwoną tarczę złoty krzyż św. Andrzeja oraz słowa zawołania biskupiego: „Miłość nigdy nie ustaje”.

Nowo mianowany nuncjusz apostolski w Rwandzie i arcybiskup tytularny Lauriaco Andrzej Józwowicz pochodzi z diecezji drohiczyńskiej. Został wyświęcony na kapłana w archidiecezji warszawskiej. Po podziale administracyjnym Kościoła w 1992 roku, który zastał go w Nowym Mieście nad Pilicą, został inkardynowany do nowo utworzonej diecezji łowickiej. Od 20 lat jest w służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej. Pracował w Mozambiku, Tajlandii, na Węgrzech, w Syrii, Iranie oraz w Federacji Rosyjskiej. Wszędzie – jak powiedział w rozmowie z rzecznikiem Konferencji Episkopat Polski ks. Pawłem Rytel-Andrianikiem – spotykał się z życzliwością. Nominację na nuncjusza apostolskiego w Rwandzie przyjął z radością i dyspozycyjnością.


***

Ks. prał. Andrzej Józwowicz urodził się w Boćkach (diecezja drohiczyńska) 14 stycznia 1965 r. W 1990 r. ukończył Wyższe Metropolitalne Seminarium Duchowne w Warszawie i został wyświęcony na prezbitera 24 maja 1990 r., przez prymasa Polski kard. Józefa Glempa. W Seminarium uzyskał stopień magistra teologii.

Jako neoprezbiter został skierowany do pracy duszpasterskiej w Parafii pw. Opieki Matki Bożej w Nowym Mieście nad Pilicą, gdzie stawiał swoje pierwsze kroki kapłańskie pod okiem proboszcza ks. Jerzego Czarnoty.

Po utworzeniu diecezji łowickiej 25 marca 1992 r., został skierowany na studia specjalistyczne do Rzymu przez bp. Alojzego Orszulika, pierwszego ordynariusza diecezji. Studiując na wydziale Utriusque Iuris Uniwersytetu Laterańskiego w Rzymie, w 1995 r. rozpoczął równoległe studia i formację w Papieskiej Akademii Kościelnej, „kuźni przyszłych dyplomatów” Stolicy Apostolskiej.

W czerwcu 1997 r. uzyskał tytuł doktora obojga praw na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim. Od 1 lipca tegoż roku rozpoczął pracę w służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej, pracując kolejno na placówkach w Mozambiku, Tajlandii, na Węgrzech, w Syrii, Iranie, a ostatnio w Federacji Rosyjskiej.

Posługuje się językami: włoskim, angielskim, francuskim, rosyjskim i portugalskim.

Jest prałatem honorowym Jego Świątobliwości a od 2009 r., także kanonikiem gremialnym katedralnej kapituły łowickiej.

18 marca 2017 r. Ojciec Święty Franciszek mianował ks. Andrzeja Józwowicza Nuncjuszem Apostolskim w Rwandzie, podnosząc go jednocześnie do godności arcybiskupa tytularnego Lauriaco.


BP KEP/episkopat.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-05-26 11:12:30
miniaturka

Waszyngton: patriarchowie z Iraku w Białym Domu

Wczorajsza wizyta prezydenta Stanów Zjednoczonych w Watykanie miała wyraźne bliskowschodnie tło. Na kilka godzin przed rozmową Donalda Trumpa z Papieżem do Waszyngtonu zostali wezwani patriarchowie trzech głównych Kościołów chrześcijańskich w Iraku.
2017-05-26 11:38:39
miniaturka

Korea: nowy prezydent liczy na pomoc Papieża

Nowy koreański prezydent Moon Jae-in liczy na pomoc Stolicy Apostolskiej w rozwiązaniu kryzysu między dwiema Koreami.
2017-05-26 12:12:54
miniaturka

Wenezuela: na krawędzi wojny domowej kraj na kolanach błaga o pokój

Od 21 maja Wenezuela trwa na kolanach modląc się o pokój i zażegnanie wojny domowej w tym południowoamerykańskim kraju targanym coraz poważniejszym konfliktem wewnętrznym.
2017-05-26 13:44:51
miniaturka

Płock: akcja „Pola Nadziei 2017” na ulicach i przed kościołami

Ogólnopolska kampania „Pola Nadziei 2017” będzie odbywać się w Płocku w dniach 27-28 maja. Zbiórkę pieniędzy na potrzeby Hospicjum Płockiego p.w. św. Urszuli Ledóchowskiej na ulicach i przed kościołami Płocka i powiatu płockiego prowadzić będą wolontariusze.
2017-05-26 13:52:43
miniaturka

Pociągami PKP Intercity na XXI Spotkanie Młodych

3 czerwca na Polach Lednickich odbędzie się XXI Spotkanie Młodych Lednica 2000. Z tej okazji, w dniach od 2 do 4 czerwca, 28 wybranych składów PKP Intercity zatrzyma się na stacji w Lednogórze.
2017-05-26 14:02:35
miniaturka

Gliwice: Gratka dla melomanów - wielbicieli muzyki organowej

Dziś w gliwickiej Katedrze pw. św. Ap. Piotra i Pawła, o godz. 19:00 z recitalem organowym wystąpi Winfried Bönig - organista tytularny katedry św. Piotra i NMP w Kolonii.