Strona główna
opoka.org.pl
2017-05-26 12:08
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Wenezuela: na krawędzi wojny domowej kraj na kolanach błaga o pokój

Od 21 maja Wenezuela trwa na kolanach modląc się o pokój i zażegnanie wojny domowej w tym południowoamerykańskim kraju targanym coraz poważniejszym konfliktem wewnętrznym.

Autor/źródło: pixabay.com

Na prośbę episkopatu ogólnonarodowa modlitwa odbyła się w minioną niedzielę, jednak w większość wenezuelskich kościołów jest dalej kontynuowana. Tymczasem na ulicach dochodzi do coraz liczniejszych protestów, których uczestnicy domagają się ustąpienie prezydenta Maduro. Są one krwawo tłumione przez wojska rządowe.

„Doświadczając eskalacji przemocy ludzie zdają sobie sprawę, że od nas samych już niewiele zależy. Sytuacja z każdym dniem staje się tragiczniejsza” - mówi Radiu Watykańskiemu ks. Rafał Wleklak OMI, pracujący w San Cristóbal.

„Z dużym ferworem w wielu parafiach wychodzono z Najświętszym Sakramentem poza teren kościoła na ulice, organizując mini procesje, co w Wenezueli nie jest powszechnie praktykowane. Towarzyszyło temu dość szerokie spektrum modlitwy: różaniec, Msze św., adoracja Najświętszego Sakramentu. Ta niedzielna modlitwa o pokój ma swoją kontynuację. W mojej na przykład parafii, ale nie tylko, mamy codzienne wystawienie Najświętszego Sakramentu. Każdego dnia przez godzinę modlimy się o pokój. Po niej jest odprawiana Msza św., w której uczestniczy naprawdę bardzo wielu ludzi – mówi ks. Wleklak. – Ta modlitwa o pokój wygląda dość okazale w tym sensie, że ludzie potrafią się zmobilizować i widać znaczący wzrost obecności wiernych w kościołach. Ludzie naprawdę czują, że kraj przeżywa ważny moment, że trzeba się zmobilizować, przyjść i błagać Boga, zdają sobie sprawę, że od nas samych niewiele już zależy. W tym sensie widzę duży efekt tego wezwania biskupów do modlitwy. Widać ogromny odzew ze strony wiernych”.

Wenezuelczycy masowo domagają się ustąpienia prezydenta, który, jak podkreślają sprawił, że głodują i muszą patrzeć na cierpienie najbliższych, dla których brakuje lekarstw. 73 proc. mieszkańców tego kraju sprzeciwia się podejmowanym przez Maduro próbom zmiany Konstytucji, wskazując, że będzie to oznaczać śmierć demokracji i zepchnięcie kraju na dno przepaści. „Kościół na ile tylko może niesie pomoc potrzebującym. Parafie na pograniczu z Kolumbią przygotowują się na przyjęcie fali uchodźców” – mówi ks. Wleklak.

„Nasza Caritas parafialna robi co może. W tym roku aż dziesięciokrotnie wzrosła udzielana przez nas pomoc. Panuje powszechne ubóstwo, jest problem głodu. Próbujemy wesprzeć grupę najbardziej potrzebujących, szczególnie ludzi starszych i pozbawionych funduszy, a także wsparcia rodziny czy sąsiadów. Staramy się zapewnić im pożywienie. Drugim problemem jest powszechny brak leków. Pod tym względem sytuacja jest bardzo tragiczna – mówi polski misjonarz. – Na ostatnim spotkaniu z duchowieństwem naszej diecezji biskup powiedział nam, że mamy się przygotować na prawdopodobny napływ migrantów z wewnątrz kraju, ponieważ jesteśmy diecezją leżącą na granicy z Kolumbią. Mówił, że jeśli kryzys będzie się dalej pogłębiał jest możliwe, że ludzie zaczną masowo uciekać do Kolumbii i będą przechodzić przez nasze tereny. Mamy otworzyć im parafie i w miarę swych możliwości przyjąć tych ludzi i zapewnić im konieczne wsparcie. Podobne działania podejmuje też episkopat Kolumbii pracując nad planem przyjmowania u siebie uchodźców. Sytuacja jest rzeczywiście ciężka”.

bz/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-05-26 10:54:46
miniaturka

Tarnobrzeg: obchody 35-lecia działalności na rzecz osób niepełnosprawnych

Jubileusz 35–lecia działalności obchodziło 25 maja Tarnobrzeskie Koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Wśród wyróżnionych statuetkami za zaangażowanie się w pomoc osobom niepełnosprawnym był bp Krzysztof Nitkiewicz.
2017-05-26 11:12:30
miniaturka

Waszyngton: patriarchowie z Iraku w Białym Domu

Wczorajsza wizyta prezydenta Stanów Zjednoczonych w Watykanie miała wyraźne bliskowschodnie tło. Na kilka godzin przed rozmową Donalda Trumpa z Papieżem do Waszyngtonu zostali wezwani patriarchowie trzech głównych Kościołów chrześcijańskich w Iraku.
2017-05-26 11:38:39
miniaturka

Korea: nowy prezydent liczy na pomoc Papieża

Nowy koreański prezydent Moon Jae-in liczy na pomoc Stolicy Apostolskiej w rozwiązaniu kryzysu między dwiema Koreami.
2017-05-26 13:09:44
miniaturka

Łowicz: Święcenia biskupie ks. prał. Andrzeja Józwowicza

W sobotę 27 maja święcenia biskupie przyjmie w Łowiczu ks. prał. Andrzej Józwowicz. Ojciec Święty mianował go 18 marca nuncjuszem apostolskim w Rwandzie, podnosząc jednocześnie do godności arcybiskupa tytularnego Lauriaco.
2017-05-26 13:44:51
miniaturka

Płock: akcja „Pola Nadziei 2017” na ulicach i przed kościołami

Ogólnopolska kampania „Pola Nadziei 2017” będzie odbywać się w Płocku w dniach 27-28 maja. Zbiórkę pieniędzy na potrzeby Hospicjum Płockiego p.w. św. Urszuli Ledóchowskiej na ulicach i przed kościołami Płocka i powiatu płockiego prowadzić będą wolontariusze.
2017-05-26 13:52:43
miniaturka

Pociągami PKP Intercity na XXI Spotkanie Młodych

3 czerwca na Polach Lednickich odbędzie się XXI Spotkanie Młodych Lednica 2000. Z tej okazji, w dniach od 2 do 4 czerwca, 28 wybranych składów PKP Intercity zatrzyma się na stacji w Lednogórze.