Strona główna
opoka.org.pl
2017-05-25 18:22
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Watykan o ograniczaniu ryzyka katastrof

W Meksyku odbywa się objęta patronatem ONZ Światowa Platforma na rzecz Ograniczania Ryzyka Katastrof. Kard. Parolin w swoim przesłaniu zwrócił uwagę na potrzebę zwiększenia dostępności najuboższych społeczeństw do metod ograniczenia ryzyka katastrof.

Autor/źródło: pixabay.com

Istnieje dziś wiele sposobów zapobiegania klęskom żywiołowym i ograniczania powodowanych przez nie szkód. Trzeba znaleźć sposób, by mogły z nich korzystać społeczeństwa najuboższe, które są głównymi ofiarami kataklizmów. - napisał kardynał Pietro Parolin.

Watykański sekretarz stanu zauważa, że w 2015 r. zawarto trzy ważne dla przyszłości świata porozumienia: Program Ramowy z Sendai o ograniczeniu ryzyka katastrof; Agendę Zrównoważonego Rozwoju 2030 oraz Porozumienie Klimatyczne w Paryżu. Natomiast rok obecny ma decydujące znaczenie, gdy chodzi o określenie sposobu wprowadzania w życie tych porozumień – podkreśla kard. Parolin.

Odnosząc się konkretnie do tematu obrad Światowej Platformy w Cancun zwraca on w pierwszym rzędzie uwagę na pracę na polu edukacji, uświadamiania ludziom zagrożeń i możliwych sposobów przeciwdziałania. Potrzebna jest swoista kultura ograniczania ryzyka oraz wprowadzenie mechanizmów wczesnego ostrzegania, które mają decydujący wpływ na ograniczenie liczby ofiar śmiertelnych i szkód materialnych. Watykański sekretarz stanu zastrzegł przy tym, że niezbędne jest pełne poszanowanie dla społeczności lokalnych. Wspomniał też o potrzebie usuwania konsekwencji katastrof. Należą do nich nie tylko zniszczenia materialne, ale również zranienia wewnętrzne.

kb/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-05-25 15:30:46
miniaturka
play

Antonina Krzysztoń: Najważniejsze jest podobać się Jezusowi

Gościem Tematu Dnia była Antonina Krzysztoń, piosenkarka, autorka tekstów, która w rozmowie z Ewą Pietrzak podzieliła się świadectwem swojego życia.
2017-05-25 15:52:07
miniaturka

Zmarł budowniczy Sekretariatu Episkopatu ks. Jan Marcjan

W środę, 24 maja 2017 roku, we wspomnienie NMP Wspomożycielki Wiernych, w godzinach popołudniowych, zmarł ks. prał. Jan Albert Marcjan, budowniczy Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski. Miał 86 lat, w tym 59 w kapłaństwie.
2017-05-25 18:03:44
miniaturka

Franciszek zadzwonił do chorych dzieci

„Nie mogę się już doczekać spotkania z wami” – tymi słowami Papież Franciszek pozdrowił dzieci hospitalizowane w szpitalu pediatrycznym w Genui, który odwiedzi w czasie swej sobotniej podróży do tego miasta.
2017-05-25 18:57:27
miniaturka

Bp Jeż: Czad czeka na misjonarzy

W Czadzie potrzeba kapłanów, sióstr zakonnych i świeckich wolontariuszy – apeluje biskup tarnowski Andrzej Jeż, który niedawno był w tym kraju.
2017-05-25 20:16:02
miniaturka

VIII Rajd dla Życia - rowerowe rekolekcje

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży zaprasza do udziału w niecodziennych, bo rowerowych, rekolekcjach.
2017-05-26 08:26:10
miniaturka

USA: echa spotkania Papieża z Trumpem

W Stanach Zjednoczonych nie milkną echa spotkania Papieża Franciszka z prezydentem Donaldem Trumpem. Amerykańskie media podkreślają doniosłość słów, w których Ojciec Święty wezwał prezydenta, by był narzędziem pokoju na świecie.