Strona główna
opoka.org.pl
2017-05-25 12:20
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Włochy: kard. Bassetti nowym przewodniczącym episkopatu

„Powierzenie mi tej funkcji u zmierzchu mego życia świadczy o tym, że Papież wierzy w możliwości sędziwych marzycieli” - tymi słowami kard. Gualtiero Bassetti skomentował swą nominację na przewodniczącego Włoskiej Konferencji Episkopatu.

Autor/źródło: pixabay.com

75-letni Arcybiskup Perugii otrzymał najwięcej głosów swoich współbraci w episkopacie, a ich wybór potwierdził wczoraj Ojciec Święty.

Kard. Bassetii wyznał, że zaraz po ogłoszeniu nominacji zadzwonili do niego podopieczni ośrodka dla narkomanów, którym od lat się zajmował, i życząc mu powodzenia dali też ważną wskazówkę na przyszłość: „Obyś tylko nie przestał być ojcem”. Właśnie ta szczególna troska o ludzi w różnorakich trudnościach, o ubogich, więźniów i chorych naznaczyła jego dotychczasową posługę, a otrzymanie trzy lata temu nominacji kardynalskiej nic w tym względzie nie zmieniło.

Nowy przewodniczący Episkopatu Włoch stwierdził, że nie przynosi w teczce „żadnego wcześniej przygotowanego programu”, ponieważ najpierw jako ksiądz, a potem biskup z już 23-letnim stażem „dużo w swej służbie improwizował w zależności od potrzeb duszpasterskich”. Wyznał jednocześnie, że kolegialność i rzeczywista współpraca z wszystkimi biskupami są dla niego bardzo ważne.

„Papież wskazał nam na początku spotkania episkopatu byśmy mieli dla siebie czas, słuchali się nawzajem, dzielili się doświadczeniami i wspierali. Już same te słowa stanowią wspaniały program. I to właśnie będziemy próbowali razem robić, my biskupi. Papież zachęcał nas do kolegialności, do wspólnego kroczenia. I właśnie taka postawa pozwoli nam wejść w rzeczywistość świata i Kościoła z oczami i sercem Boga – mówił na pierwszym po swym wyborze spotkaniu z dziennikarzami kard. Bassetii. – Wielkiej odwagi dodały mi słowa ustępującego przewodniczącego kard. Bagnasco, z którym czuję się związany szczerą przyjaźnią, kiedy życzył swemu następcy: żeby był sobą. Tego pragnę z głębi serca i tak zamierzam postępować”.

Nowy przewodniczący włoskiego episkopatu jest mocno związany ze swoją diecezją. Gdy trzy lata temu, ku zaskoczeniu wszystkich Franciszek mianował go kardynałem, kuria w Perugii musiała zapewnić zaniepokojonych diecezjan, że „Papież nie zabierze im biskupa”. Opisywany jest jako oddany pasterz, zawsze wśród ludzi, wrażliwy na potrzeby ubogich i cierpiących. Księża podkreślają, że ma dla nich czas, chętnie pomaga w trudnych sytuacjach i towarzyszy w codziennej pracy, by poznać realia, w jakich żyją i posługują.

bz/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-05-25 10:50:13
miniaturka

Siedemnastu diakonów przyjmie w sobotę święcenia kapłańskie w Archikatedrze Warszawskiej

Sakramentu święceń udzieli kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Przedstawiamy sylwetki przyszłych neoprezbiterów.
2017-05-25 11:09:19
miniaturka

Nowo odnaleziony żywot św. Franciszka z Asyżu dostępny po polsku!

Instytut Studiów Franciszkańskich zaprasza 10 czerwca 2017 r. (sobota) na prezentację książki Tomasza z Celano „Żywot naszego ojca, błogosławionego Franciszka”. Gościem spotkania będzie o. Aleksander Horowski OFMCap z Rzymu, który przełożył dzieło z łaciny na język polski.
2017-05-25 11:36:10
miniaturka

Konieczny prawdziwy dialog międzyreligijny

„Fakt, że polityka zaczyna rozumieć, że dialog międzyreligijny jest ważnym elementem śródziemnomorskiej mozaiki jest krokiem ważnym i pozytywnym".
2017-05-25 12:53:59
miniaturka

„Orawa dla Afryki 2017” - akcja charytatywna dla dzieci ulicy z Ugandy

Akcja charytatywna „Orawa dzieciom Afryki”, połączona z obchodami Dnia Dziecka, odbędzie się 3 i 4 czerwca w Jabłonce na Podhalu. Celem wydarzenia jest wsparcie konkretnego dzieła misyjnego – w tym roku zbierane środki wesprą dzieci z ulic Ugandy.
2017-05-25 12:58:11
miniaturka
play

Niezwykle poruszająca i pokorna wypowiedź biskupa Grzegorza Rysia [WIDEO]

Bożej miłości możemy być pewni, a swojej do Niego? Polecamy nagranie wypowiedzi bp Rysia o tym, że nikt z nas nie ma pewności, co do tego, czy kiedyś zdradzi Jezusa jak Judasz, czy nie. Możemy się jedynie modlić, by tak się nie stało.
2017-05-25 13:22:03
miniaturka

Brama Jubileuszowa i obraz koronacyjny

Dwa elementy dekoracyjne pojawiły się w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu z początkiem nowego sezonu pielgrzymkowego.