Strona główna
opoka.org.pl
2017-05-25 08:48
AC / Radio Watykańskie

Filipiny: islamiści porwali księdza i 15 wiernych

Terroryści związani z tzw. Państwem Islamskim uprowadzili na Filipinach księdza i piętnastu wiernych, a wśród nich także siostry zakonne.

Autor/źródło: pixabay.com

Do zdarzenia doszło w mieście Marawi położonym na południu wyspy Mindanao. W ostatnim czasie znacząco nasiliły się tam działania islamskich ekstremistów. Na wieść o porwaniu prezydent Filipin wprowadził na całej wyspie stan wyjątkowy.

Wierni zostali zaatakowani podczas modlitwy w miejscowej katedrze. Kończyła się tam właśnie nowenna do Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych, patronki tej prałatury terytorialnej. Terroryści wywarzyli drzwi katedry i uprowadzili modlące się w niej osoby. Napadli też na siedzibę biskupstwa i porwali wikariusza generalnego ks. Teresito Soganubę. Następnie podpalili oba budynki, powodując ogromne zniszczenia. Biskup uszedł z rąk oprawców tylko dlatego, że w czasie ataku przebywał z wizytą duszpasterską w pobliskiej wiosce. Po powrocie zastał zgliszcza i przerażonych wiernych.

„Terroryści przejęli władze w całym mieście. Mieszkańcy są sterroryzowani i siedzą pozamykani w domach” – mówi bp Edwin De la Pena, kierujący prałaturą personalną w Marawi. Do miasta, liczącego 200 tys. mieszkańców – w większości muzułmanów, zostały wysłane wojska rządowe. Istnieją uzasadnione obawy, że walki z terrorystami mogą doprowadzić do rozlewu krwi niewinnych ludzi. „Dziś przypada święto patronalne naszej prałatury, stąd też Maryi Wspomożycielce Wiernych zawierzamy naszą przyszłość oraz proces pokojowy na tej targanej ciągłymi niepokojami wyspie” – podkreśla bp De la Pena.

Na filipińskiej wyspie Mindanao od lat działają grupy separatystów dążących do utworzenia tam niepodległego państwa muzułmańskiego. Ostatnio mocno się one zradykalizowały na skutek zacieśnienia kontaktów z fundamentalistami z tzw. Państwa Islamskiego.

bz/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-05-24 18:32:36
miniaturka
play

Ks. Chojnacki: Pomagamy wszystkim, to jest zasada Caritas!

Caritas Diecezji Warszawsko–Praskiej obchodzi 25-lecie działalności. Jej dyrektor, ks. Kamil Chojnacki był dziś gościem programu Temat Dnia w internetowej telewizji Salve TV.
2017-05-24 18:46:06
miniaturka

Bp Miziński: Episkopat Włoch obraduje o młodzieży

Spotkanie włoskiego Episkopatu poświęcone jest problemom młodych w perspektywie zbliżającego się Synodu Biskupów - powiedział KAI bp Artur Miziński, delegat polskiego Episkopatu na trwającym w Rzymie zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Włoch.
2017-05-25 08:21:25
miniaturka

Ks. Gucwa: w RŚA wojna wcale się nie skończyła

Czasowa poprawa sytuacji w Republice Środkowoafrykańskiej uśpiła uwagę świata, stąd tak ważny był apel Franciszka przypominający, że w tym kraju wciąż trwa wojna, a pokój pozostaje odległym marzeniem.
2017-05-25 09:48:51
miniaturka

Abp Kondrusiewicz: dzięki Fatimie przeżywamy narodowe rekolekcje

Kościół katolicki na Białorusi przeżywa swe narodowe rekolekcje z Matką Bożą Fatimską. W stulecie objawień po wszystkich parafiach peregrynuje figura Maryi.
2017-05-25 10:16:10
miniaturka

Bp Ryś: deficyt powołań powinien być dla nas mobilizacją

To, że ubywa powołań, powinno być dla nas mobilizacją, żeby się modlić o nie dla Kościoła w całej Europie. To jest też wezwanie do ewangelizacji, bo powołania są tam, gdzie jest przeżywana wiara – zwłaszcza w rodzinach i we wspólnotach – mówił bp Grzegorz Ryś w środę wieczorem w Krakowie podczas spotkania.
2017-05-25 10:50:13
miniaturka

Siedemnastu diakonów przyjmie w sobotę święcenia kapłańskie w Archikatedrze Warszawskiej

Sakramentu święceń udzieli kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Przedstawiamy sylwetki przyszłych neoprezbiterów.