Strona główna
opoka.org.pl
2017-05-25 08:17
AC / Radio Watykańskie

Ks. Gucwa: w RŚA wojna wcale się nie skończyła

Czasowa poprawa sytuacji w Republice Środkowoafrykańskiej uśpiła uwagę świata, stąd tak ważny był apel Franciszka przypominający, że w tym kraju wciąż trwa wojna, a pokój pozostaje odległym marzeniem.

Ataki przez lata przyniosły już wiele ofiar w RŚA
Autor/źródło: Benedykt Pączka OFMCap

W ten sposób arcybiskup stołecznego Bangi komentuje niedzielne wezwanie Papieża, by kontynuować zagrożony proces pokojowy. Kard. Dieudonné Nzapalainga przypomina zarazem, że aż 60 proc. kraju wciąż jest pod panowaniem różnej maści rebeliantów, a słaby rząd nie radzi sobie z przywracaniem stabilizacji. Wciąż nie zostało przeprowadzone rozbrojenie grup rebelianckich. Oenzetowskie siły pokojowe nie dają gwarancji bezpieczeństwa.

„W obecnym świecie Franciszek jest praktycznie jedynym głosem upominającym się o prześladowane narody. Gdyby nie on, niekończąca się wojna w Republice Środkowoafrykańskiej stałaby się kolejnym zapomnianym konfliktem, a ludzie u nas wciąż naprawdę bardzo cierpią” – mówi Radiu Watykańskiemu ks. Mirosław Gucwa, który jako członek Platformy Międzyreligijnej od początku konfliktu zaangażowany jest w budowanie pokoju i pojednania.

„Wezwanie do modlitwy o dialog i o pokój w naszym kraju świadczy o tej trosce, jaką Papież nosi w swoim sercu o tę cząstkę Kościoła jaką jest Republika Środkowoafrykańska. Jesteśmy wdzięczni Papieżowi za to wezwanie i za przypomnienie światu, że nasz kraj istnieje, że w naszym kraju ciągle trwa konflikt i ciągle giną ludzie, że ludzie wciąż muszą opuszczać swoje domy i chronić się w buszu – mówi ks. Gucwa. – dlatego też jesteśmy bardzo wdzięczni Ojcu Świętemu, że wzywa cały świat do modlitwy w intencji naszego kraju. Bo to właśnie modlitwa i potęga ducha może się przeciwstawić złu, które sprawia, że ludzie biorą broń do ręki po to, by niszczyć, zabijać i siać strach. Niepokoi nas to, że z biegiem czasu jest coraz więcej grup zbrojnych i są one coraz lepiej uzbrojone. Pomimo nowego rządu, pomimo obecności wojsk międzynarodowych i różnych konferencji pokojowych, które miały miejsce, sytuacja nadal jest dramatyczna, wręcz tragiczna na większości terytorium naszego kraju”.

Misjonarze apelują o modlitwę w intencji pokoju w Republice Środkowoafrykańskiej. Przypominają zarazem, że wojna w tym kraju nie ma podłoża religijnego, tylko wywołana jest względami etnicznymi, społecznymi i ekonomicznymi.

bz/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-05-24 18:16:27
miniaturka

Papież: nadziei nie otrzymuje się za niską cenę

W dzisiejszej katechezie Ojciec Święty nawiązał do historii uczniów idących do Emaus, wskazując, że nadzieja płynie ze spotkania z Jezusem. Papież przypomniał także o szczególnej modlitwie za Chiny.
2017-05-24 18:32:36
miniaturka
play

Ks. Chojnacki: Pomagamy wszystkim, to jest zasada Caritas!

Caritas Diecezji Warszawsko–Praskiej obchodzi 25-lecie działalności. Jej dyrektor, ks. Kamil Chojnacki był dziś gościem programu Temat Dnia w internetowej telewizji Salve TV.
2017-05-24 18:46:06
miniaturka

Bp Miziński: Episkopat Włoch obraduje o młodzieży

Spotkanie włoskiego Episkopatu poświęcone jest problemom młodych w perspektywie zbliżającego się Synodu Biskupów - powiedział KAI bp Artur Miziński, delegat polskiego Episkopatu na trwającym w Rzymie zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Włoch.
2017-05-25 08:48:56
miniaturka

Filipiny: islamiści porwali księdza i 15 wiernych

Terroryści związani z tzw. Państwem Islamskim uprowadzili na Filipinach księdza i piętnastu wiernych, a wśród nich także siostry zakonne.
2017-05-25 09:48:51
miniaturka

Abp Kondrusiewicz: dzięki Fatimie przeżywamy narodowe rekolekcje

Kościół katolicki na Białorusi przeżywa swe narodowe rekolekcje z Matką Bożą Fatimską. W stulecie objawień po wszystkich parafiach peregrynuje figura Maryi.
2017-05-25 10:16:10
miniaturka

Bp Ryś: deficyt powołań powinien być dla nas mobilizacją

To, że ubywa powołań, powinno być dla nas mobilizacją, żeby się modlić o nie dla Kościoła w całej Europie. To jest też wezwanie do ewangelizacji, bo powołania są tam, gdzie jest przeżywana wiara – zwłaszcza w rodzinach i we wspólnotach – mówił bp Grzegorz Ryś w środę wieczorem w Krakowie podczas spotkania.