Strona główna
opoka.org.pl
2016-11-15 13:52
RA

XXIII Mariański Turniej Ministrantów za nami

200 ministrantów z 12 mariańskich parafii z całego kraju wzięło udział w dorocznym turnieju. W dniach 11-13 listopada w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu trwała rywalizacja o miano najlepszej grupy ministranckiej.

Turniej rozpoczął się 11 listopada, w Narodowe Święto Niepodległości, liturgią pokutną i Mszą św. w licheńskiej bazylice. Jak co roku trzydniowe spotkanie  składało się z trzech zasadniczych elementów – prezentacji na wskazany wcześniej temat, konkursu wiedzowego oraz turnieju sprawnościowego. W piątkowy wieczór chłopcy uczestniczący w zjeździe przedstawili przygotowane wcześniej prezentacje na temat „Św. Stanisław Papczyński – dlaczego święty?”.

W sobotę rano ministranci rywalizowali w turnieju wiedzy o chrzcie św.  Wcześniej bowiem mieli za zadanie zaznajomić się z nauką Katechizmu Kościoła Katolickiego związaną z obrzędami chrzcielnymi. Po południu rozegrano konkurencje sprawnościowe i tradycyjny rajd po licheńskim Sanktuarium, w trakcie którego uczestnicy mieli za zadanie znaleźć określone punkty na terenie kompleksu sanktuaryjnego i wykonać czekające tam na nich zadania.

Sobotni wieczór upłynął na spotkaniu ewangelizacyjnym poprowadzonym przez Mariańską Wspólnotę Młodych (MWM). Był to czas na zadanie sobie pytania „Jakie znaczenie ma dla mnie chrzest?”. Pomagały w tym scenki teatralne, świadectwa, katecheza, śpiew i wspólna modlitwa o odkrycie mocy tego sakramentu.

W niedzielę, ostatniego dnia turnieju, centralnym wydarzeniem była Msza św. o godz. 10 przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej.

- „Ogromne wrażenie na wiernych zrobiła długa procesja na wejście z 200 ministrantami na czele i piękna oprawa liturgiczna Eucharystii. Chłopcy przeszli procesyjnie przez całą bazylikę, ubrani w stroje liturgiczne, by następnie uczestniczyć we Mszy św. Nie co dzień można oglądać taki widok w świątyniach. Dlatego szczególnie się cieszymy z tego faktu” – wyjaśnił ks. Tomasz Sekulski MIC, marianin, organizator spotkania.

Po Mszy św. przyszedł czas na ogłoszenie końcowej klasyfikacji. W tegorocznej edycji Mariańskiego Turnieju Ministrantów zwyciężyli chłopcy z parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia z warszawskich Stegien. Drugie miejsce przypadło ministrantom z parafii pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Grudziądzu, a trzecie przedstawicielom parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski z Warszawy-Marymontu. Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe koszulki z logotypem i hasłem tegorocznego turnieju -  „Kto chce być wielki, niech uczy się służyć”.


Licheń Stary, 15 listopada 2016 r.   

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-11-15 12:54:05
miniaturka

Bramy Miłosierdzia w diecezji legnickiej zamknięte

W niedzielę 13 listopada w 8 świątyniach jubileuszowych diecezji legnickiej zamknięto Bramy Miłosierdzia
2016-11-15 13:04:27
miniaturka

CBOS: blisko 70 proc. Polaków przeciwko przyjmowaniu syryjskich uchodźców

Ponad połowa Polaków (54 proc.) wyraża sprzeciw wobec przyjmowania przez Polskę uchodźców z krajów objętych konfliktami zbrojnymi, a aż 69 proc. nie zgadza się na przyjmowanie uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki - wynika z najnowszego badania CBOS. W ciągu roku niechęć do przyjmowania bliskowschodnich uchodźców wzrosła o 18 proc.
2016-11-15 13:23:07
miniaturka

Abp Budzik prowadzi rekolekcje kapłańskie w Zakopanem

Metropolita lubelski abp Stanisław Budzik rozpoczął rekolekcje dla duchownych w Zakopanem. Księża z całej Polski modlą się i słuchają nauk lubelskiego biskupa w domu rekolekcyjnym Konferencji Episkopatu Polski „Księżówka”.
2016-11-15 14:14:40
miniaturka

Kapituła Prowincjalna Zgromadzenia Księży Marianów

Ponad 10 procent kapłanów należących do Zgromadzenia Księży Marianów przebywa obecnie w Licheniu. Uczestniczą oni w pierwszej części Kapituły Prowincjalnej Zgromadzenia, która trwa od wczoraj w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej.
2016-11-15 14:55:58
miniaturka

USA: prawosławny chrześcijanin szefem personelu Białego Domu u Trumpa

Prezydent elekt Donald Trump mianował greckoprawosławnego chrześcijanina Reince’a Priebusa szefem personelu Białego Domu. Jest to odpowiednik szefa Kancelarii Prezydenta w Polsce. Swój urząd 44-letni prawnik obejmie w styczniu 2017 r.
2016-11-15 15:48:25
miniaturka

Papież Franciszek u św. Marty: przestroga przed złudnym spokojem letnich chrześcijan

Trzeba się strzec, aby nie stać się „chrześcijanami letnimi”, bo wówczas tracimy Pana z oczu, a także przestajemy być czujnymi, aby dostrzec, kiedy Pan puka do naszych drzwi – powiedział papież Franciszek podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty.