Strona główna
opoka.org.pl
2016-11-15 13:19
iz / KAI

Abp Budzik prowadzi rekolekcje kapłańskie w Zakopanem

Metropolita lubelski abp Stanisław Budzik rozpoczął rekolekcje dla duchownych w Zakopanem. Księża z całej Polski modlą się i słuchają nauk lubelskiego biskupa w domu rekolekcyjnym Konferencji Episkopatu Polski „Księżówka”.

Autor/źródło: http://www.rekolekcje.ksiezowka.zakopane.pl/

W „Księżówce” od czerwca do grudnia odbywają się czterodniowe turnusy rekolekcyjne dla księży. Co roku prowadzą je duchowni pochodzący z innej archidiecezji. W tym roku formację nadzorują lubelscy duszpasterze.


Oprócz lubelskiego arcybiskupa o formację kapłańską zadbali lub będą dbać inni jego współpracownicy. Jako że archidiecezja lubelska jest miejscem funkcjonowania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II wśród rekolekcjonistów znajdują się także kapłani będący wykładowcami uczelni.


Tegoroczni formatorzy kapłańscy to m. in. historyk i rektor seminarium ks. Jarosław Marczewski, wykładowca języka łacińskiego i greki ks. Zbigniew Wójtowicz czy liturgista ks. Bogusław Migut odpowiedzialny za kolejną turę rozpoczynającą się w poniedziałek 21 listopada.


Niezbędne informacje dla zainteresowanych można znaleźć na stronie internetowej „Księżówki”: http://www.rekolekcje.ksiezowka.zakopane.pl


Miejsce rekolekcji nie jest przypadkowe. Do „Księżówki” podczas stuletniej historii jej istnienia udawali się niemal wszyscy znani kapłani i biskupi. Bywał tu często Prymas Tysiąclecia, kard. Stefan Wyszyński. Karol Wojtyła odwiedzał „Księżówkę” jeszcze jako kapłan i biskup archidiecezji krakowskiej. W 1997 r. przyjechał tu na trzy dni jako papież-Polak. Kaplica i pomieszczenia, w których mieszkał papież są udostępniane zwiedzającym.

jaw / Zakopane

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-11-15 08:52:08
miniaturka

USA: watykańscy hierarchowie po wyborze prezydenta

W obliczu wyboru Donalda Trumpa na prezydenta Kościół powinien „przyjąć na siebie rolę prorocką” – powiedział nuncjusz apostolski w Stanach Zjednoczonych, abp Christophe Pierre.
2016-11-15 12:54:05
miniaturka

Bramy Miłosierdzia w diecezji legnickiej zamknięte

W niedzielę 13 listopada w 8 świątyniach jubileuszowych diecezji legnickiej zamknięto Bramy Miłosierdzia
2016-11-15 13:04:27
miniaturka

CBOS: blisko 70 proc. Polaków przeciwko przyjmowaniu syryjskich uchodźców

Ponad połowa Polaków (54 proc.) wyraża sprzeciw wobec przyjmowania przez Polskę uchodźców z krajów objętych konfliktami zbrojnymi, a aż 69 proc. nie zgadza się na przyjmowanie uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki - wynika z najnowszego badania CBOS. W ciągu roku niechęć do przyjmowania bliskowschodnich uchodźców wzrosła o 18 proc.
2016-11-15 13:54:05
miniaturka

XXIII Mariański Turniej Ministrantów za nami

200 ministrantów z 12 mariańskich parafii z całego kraju wzięło udział w dorocznym turnieju. W dniach 11-13 listopada w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu trwała rywalizacja o miano najlepszej grupy ministranckiej.
2016-11-15 14:14:40
miniaturka

Kapituła Prowincjalna Zgromadzenia Księży Marianów

Ponad 10 procent kapłanów należących do Zgromadzenia Księży Marianów przebywa obecnie w Licheniu. Uczestniczą oni w pierwszej części Kapituły Prowincjalnej Zgromadzenia, która trwa od wczoraj w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej.
2016-11-15 14:55:58
miniaturka

USA: prawosławny chrześcijanin szefem personelu Białego Domu u Trumpa

Prezydent elekt Donald Trump mianował greckoprawosławnego chrześcijanina Reince’a Priebusa szefem personelu Białego Domu. Jest to odpowiednik szefa Kancelarii Prezydenta w Polsce. Swój urząd 44-letni prawnik obejmie w styczniu 2017 r.