Strona główna
opoka.org.pl
2016-11-15 12:51
Waldemar Wesołowski

Bramy Miłosierdzia w diecezji legnickiej zamknięte

W niedzielę 13 listopada w 8 świątyniach jubileuszowych diecezji legnickiej zamknięto Bramy Miłosierdzia

ostatnie przejście przez Drzwi Święte

Legnica - Katedra

„Zamknięcie Bramy Miłosierdzia oraz zakończenie Roku Miłosierdzia nie oznacza, że Boże Miłosierdzie się skończyło. Ono jest i będzie do samego końca" - powiedział biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski podczas obrzędu zakończenia Roku Miłosierdzia. Uroczystość miała miejsce w Katedrze legnickiej w niedzielę 13 listopada. Uczestniczył w niej również bp Marek Medyk oraz wielu kapłanów, w tym spowiednicy katedralni, którzy w trakcie trwania Roku Miłosierdzia każdego dnia pełnili posługę w konfesjonałach. Na wspólną modlitwę przyszły także siostry zakonne oraz wierni z Legnicy.
Bp Zbigniew podkreślił, że „jako grzesznicy zawsze potrzebujemy Bożego miłosierdzia i chcemy dać się prowadzić zamysłowi bożemu. Uznajemy nasz grzech i wyrażamy naszą wolę przylgnięcia do Jezusa Chrystusa”.
Jubileuszowy nadzwyczajny Rok Miłosierdzia ogłosił w całym Kościele Papież Franciszek 8 grudnia ubiegłego roku. Rok Miłosierdzia miał przypominać całemu światu istotę orędzia Chrystusa: Bóg przebacza każde zło, jeśli tylko go o to poprosimy. Jubileusz ten podkreśla, że Bóg jest nieskończonym dobrem, a Jezus ofiarował swoje życie za ludzkość. Hasłem Roku Miłosierdzia były słowa: „Miłosierni jak Ojciec”.
Otwierając rok wcześniej legnicką Bramę Miłosierdzia, bp Kiernikowski powiedział: „Pozwólmy, aby otworzyły się bramy naszych serc. Niech wejdzie do nich Chrystus Król i niech działa w nas, i przez nas”. Te słowa są nadal aktualne, stanowią bowiem istotę życia chrześcijańskiego.

Krzeszów
W sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie obrzędowi zamknięcia Bramy Miłosierdzia przewodniczył kustosz sanktuarium ks. Marian Kopko. Od 8 grudnia 2015r. wierni, którzy nawiedzili Krzeszowski Kościół Jubileuszowy i przeszli przez Drzwi Święte, mogli uzyskać odpusty. „Mimo, że ten szczególny okres się kończy, katolik nadal powinien pamiętać o tym niewyczerpalnym źródle darów, jakim jest Miłosierdzie Boże. Człowieka wierzącego nadal obowiązuje wezwanie Chrystusa „Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny”– mówił ks. Marian Kopko. Przypomniał też słowa papieża Franciszka, który pisał o uczynkach miłosierdzia: „są one sposobem na obudzenie naszego sumienia, często sennego w obliczu dramatu ubóstwa, a także umożliwi nam coraz głębsze wejście w serce Ewangelii, gdzie ubodzy są uprzywilejowani dla Bożego miłosierdzia”. Ksiądz Kustosz podkreślił także, że miłosierdzie oznacza także przebaczenie, które każdy wierzący powinien ofiarować proszącemu go o nie bliźniemu, nieskończoną ilość razy. Ks. Marian nawiązał także do słów zapisanych w Dzienniczku Siostry Faustyny: „Kto nie przejdzie przez Bramę Mojego Miłosierdzia, będzie musiał przejść przez Bramę Mojej Sprawiedliwości”.

Bolesławiec
W bolesławieckiej Bazylice maryjnej uroczystości dziękczynnej za Rok Jubileuszowy przewodniczył bp Marek Mendyk. Wprowadzając wiernych do Mszy św. ks. Andrzej Jarosiewicz powiedział: „niech nasze serca nadal oświeca mądrość Ewangelii po to, byśmy potrafili stawać się świadkami tego, co uczynił nam Bóg w tym świętym czasie nawiedzenia. Po zamknięciu Bramy Miłosierdzia rozpoczynamy czas świadków Bożego miłosierdzia pośród naszej codzienności”. W homilii bp Marek mówił min. „ten czas dany nam przez Boga, nie tylko odnowił w nas prawdę o Bożym miłosierdziu, ale także stał się dla nas wszystkich okazją, by stawać się świadkami Bożego miłosierdzia”. Przypominając zaś postać św. Jadwigi Śląskiej, której relikwie wprowadzono w tym dniu do bazyliki powiedział: „Ona pomagała pomnażać kręgi dobroci między ludźmi. Mimo, że dźwigała wiele krzyży, że niejeden raz cierpiała, nigdy nikomu nie dała poznać, że cierpi, ale zawsze była człowiekiem, który pomnażał dobro w ludzkich sercach. Dlatego możemy spokojnie nazywać ją apostołką Bożego miłosierdzia. Dlatego właśnie wprowadzamy dziś jej relikwie do waszej bazyliki, by nieustannie pomagała wam o tym pięknym powołaniu pamiętać”.

Bramy Miłosierdzia zostały zamknięte we wszystkich świątyniach jubileuszowych: bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krzeszowie; bazylice Podwyższenia Krzyża Świętego i Świętej Jadwigi w Legnickiem Polu; bazylice św. Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze; bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja w Bolesławcu; kościele św. Bonifacego w Zgorzelcu; kościele Matki Bożej Królowej Polski w Polkowicach; kościele św. Jana Bosko w Lubinie.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-11-15 08:27:04
miniaturka

Obrady Komisji Duchowieństwa KEP w Gnieźnie

Po raz pierwszy w nowym składzie i pod kierunkiem nowego przewodniczącego abp. Wojciecha Polaka obradowała 14 listopada w Gnieźnie Komisja Duchowieństwa KEP. Robocze spotkanie poświęcone było głównie omówieniu metodyki prac komisji oraz zakresowi zagadnień, jakimi będzie się zajmować w ramach swoich kompetencji.
2016-11-15 08:43:15
miniaturka

Chaldejsko-katolicki arcybiskup Irbilu odwiedził Jasną Górę

Do Polski przyjechał abp Bashar Warda, chaldejsko-katolicki arcybiskup Irbilu, by podzielić się swoim świadectwem pasterza, chrześcijanina i Irakijczyka.
2016-11-15 08:52:08
miniaturka

USA: watykańscy hierarchowie po wyborze prezydenta

W obliczu wyboru Donalda Trumpa na prezydenta Kościół powinien „przyjąć na siebie rolę prorocką” – powiedział nuncjusz apostolski w Stanach Zjednoczonych, abp Christophe Pierre.
2016-11-15 13:04:27
miniaturka

CBOS: blisko 70 proc. Polaków przeciwko przyjmowaniu syryjskich uchodźców

Ponad połowa Polaków (54 proc.) wyraża sprzeciw wobec przyjmowania przez Polskę uchodźców z krajów objętych konfliktami zbrojnymi, a aż 69 proc. nie zgadza się na przyjmowanie uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki - wynika z najnowszego badania CBOS. W ciągu roku niechęć do przyjmowania bliskowschodnich uchodźców wzrosła o 18 proc.
2016-11-15 13:23:07
miniaturka

Abp Budzik prowadzi rekolekcje kapłańskie w Zakopanem

Metropolita lubelski abp Stanisław Budzik rozpoczął rekolekcje dla duchownych w Zakopanem. Księża z całej Polski modlą się i słuchają nauk lubelskiego biskupa w domu rekolekcyjnym Konferencji Episkopatu Polski „Księżówka”.
2016-11-15 13:54:05
miniaturka

XXIII Mariański Turniej Ministrantów za nami

200 ministrantów z 12 mariańskich parafii z całego kraju wzięło udział w dorocznym turnieju. W dniach 11-13 listopada w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu trwała rywalizacja o miano najlepszej grupy ministranckiej.