Strona główna
opoka.org.pl
2017-05-23 15:13
S. Zielińska / KAI

Tarnów: coraz więcej osób modli się za Synod

Coraz więcej osób modli się za V Synod Diecezji Tarnowskiej. Jeszcze przed wakacjami w każdej parafii będzie celebrowana jedna „niedziela synodalna” z homilią na temat synodu i intensywną modlitwą o dobre jego przygotowanie.

Tarnów - Bazylika katedralna
Autor/źródło: Lestath (Jan Mehlich) /commons.wikimedia.org /CC BY-SA 3.0

Specjalne listy i e-maile do różnych ruchów, wspólnot i instytucji z prośbą o modlitwę wysłał zespół do spraw animacji modlitwy za Synod Komisji Przygotowawczej.

– W gronie odbiorców są m.in. chorzy, niepełnosprawni, a także Związek Podhalan, Zakon Rycerzy Kolumba, Romowie i więźniowie – wylicza ks. Wojciech Karpiel, który przewodniczy temu zespołowi. W sumie wysłano 830 listów i 630 e-maili.

W diecezji tarnowskiej pojawiają się także nowe inicjatywy modlitwy za Synod. „Wynajmij M3 Świętym! – czyli domowe korepetycje z Miłości” - to pomysł Wydziału ds. Nowej Ewangelizacji, małżeństw z Domowego Kościoła i Szkoły Nowej Ewangelizacji św. Józefa. Pierwsze rodziny gościły już w swoich domach relikwie świętych małżonków Ludwika i Zelii Martin.

– Kolejni chętni mogą się zgłaszać – mówi ks. Artur Ważny dyrektor Wydziału ds. Nowej Ewangelizacji. – To ciekawe przeżycie – rozmowy, modlitwa, poznawanie życiorysów, próba wprowadzenia elementów ich życia do swojego – dodaje.

Relikwie wraz z wizerunkami świętych przebywają u jednej rodziny kilka dni. Podczas przekazania ich kolejnej parze będzie okazja, by porozmawiać o problemach wartych przedyskutowania podczas synodu. Tematy można zapisywać w zeszycie, który towarzyszy relikwiom.

V Synod Diecezji Tarnowskiej wkracza w kolejną fazę. Jest coraz więcej spotkań, dyskusji i planów. Podczas kolejnych obrad Komisji Przygotowawczej w Kurii Diecezjalnej rozmawiano m.in. o wizytach w dekanatach.

– We wrześniu spotkanie miałoby charakter ogólnodiecezjalny. Wszyscy kapłani zapoznaliby się z pracami Komisji Przygotowawczej. Planujemy przedstawienie regulaminu– mówił przewodniczący Komisji bp Leszek Leszkiewicz.

Pod koniec czerwca zostaną wstępnie zebrane propozycje tematów do przyszłej dyskusji synodalnej. W tym celu każdy Zespół przedstawi wypracowane zagadnienia, które w danym obszarze są uznawane za istotne dla życia Kościoła diecezjalnego.

„Synodowanie” w ramach pracy Zespołu Duszpasterskiego Komisji Przygotowawczej organizuje ks. Józef Wałaszek, proboszcz parafii Podegrodzie. – To na razie nieformalne grupy synodalne, ale dyskusje o socjologii życia społecznego są bardzo ważne – mówi ks. Wałaszek.

– Temat gorący, ale fundamentalny – parafia, położenie, względy imigracyjne, ideologiczne – one są punktem wyjścia. One będą dla biskupa pomocą w pracy na przyszłość. Zmiany społeczne są tak duże, że trzeba będzie podjąć pewne decyzje w przyszłości, a to się może udać tylko przez Synod – dodaje.

Trwają także prace przygotowawcze nad materiałami informacyjnymi, czyli plakatem, folderem, krótkim spotem, Vademecum V SDT, obrazkami z modlitwą, konspektami katechez, czytankami październikowymi dotyczącymi zagadnień duszpasterskich.

29 maja zostanie zaprezentowane logo Synodu i strona internetowa.

eb / Tarnów


Zdjęcie: Tarnów - Bazylika katedralna, autor: Lestath (Jan Mehlich), licencja: CC BY-SA 3.0

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-05-23 14:22:42
miniaturka
play

Prymas Polski zaprasza na spotkanie młodych na Lednicy

– Obyśmy mogli przeżyć doświadczenie wiary, które pozwoli każdej i każdemu z nas pójść i kochać innych – tymi słowami do udziału w spotkaniu młodych na Lednicy zachęca abp Wojciech Polak, prymas Polski.
2017-05-23 14:40:33
miniaturka

II Przegląd Pieśni Maryjnych

Na II Przegląd Pieśni Maryjnych, który w dniu 27 maja odbędzie się w Licheniu, zaprasza ks. Henryk Kulik MIC, proboszcz miejscowej parafii. Początek wydarzenia o godz. 18.00 w kościele parafialnym pw. św. Doroty.
2017-05-23 14:53:04
miniaturka
play

Waldemar Bieniak: Byłem związany łańcuchem śmierci

Telewizja internetowa SalveTV prezentuje poruszające świadectwo życia i nawrócenia Waldemara Bieniaka, byłego narkomana i utalentowanego muzyka.
2017-05-23 16:00:19
miniaturka

Papież: Kościół bez podejmowania ryzyka jest niewiarygodny

„Kościół bez męczenników, który nie podejmuje ryzyka, który nie głosi Chrystusa i nie wyrzuca złych duchów, bożków, takich jak pieniądz, jest niewiarygodny, nie jest Kościołem Jezusowym” – mówił Papież na porannej Mszy w Domu św. Marty.
2017-05-23 16:10:08
miniaturka

Niemcy: w Wittenberdze otwarto światową wystawę poświęconą Reformacji

Uroczystym nabożeństwem na rynku w „mieście Lutra” Wittenberdze otwarto Światową Wystawę Reformacji, która ukazuje owoce wyrosłe z niej w innych regionach świata, także w kulturze i w społeczeństwie świeckim.
2017-05-23 18:26:12
miniaturka

Biskupi Gwatemali u Papieża: zbieramy owoce krwi męczenników

O Kościele, który jeszcze do niedawna za wierność Chrystusowi płacił krwią męczenników, a dziś buduje na niej swą przyszłość, mówili Franciszkowi biskupi Gwatemali.