Strona główna
opoka.org.pl
2017-05-23 14:36
RA

II Przegląd Pieśni Maryjnych

Na II Przegląd Pieśni Maryjnych, który w dniu 27 maja odbędzie się w Licheniu, zaprasza ks. Henryk Kulik MIC, proboszcz miejscowej parafii. Początek wydarzenia o godz. 18.00 w kościele parafialnym pw. św. Doroty.

Kościół pw. św. Doroty w Licheniu
Autor/źródło: Robert Adamczyk

Spotkanie jest organizowane z inicjatywy członków licheńskiego chóru parafialnego „Virtus Dei”. Jak wyjaśnił dyrygent, pan Czesław Fijałkowski, od kilku lat licheńscy chórzyści uczestniczą w podobnych wydarzeniach na terenie byłego województwa konińskiego. W przeszłości brali udział m.in. w „Międzypowiatowej Biesiadzie Chórów” w Strzałkowie, „Przeglądzie Chórów” w Kole, „Przeglądzie Kolęd i Pastorałek” w Słupcy czy spotkaniu „Muzyka Korzeni” w Turku.

    „Tego typu przeglądy są niezwykle ważne i budujące, gdyż chórzyści z różnych miejscowości mają możliwość spotkania się, wymiany doświadczeń, integracji środowiska. Obserwowanie siebie nawzajem daje także motywację do dalszego samodoskonalenia, podnoszenia swoich umiejętności wokalnych. Ponadto chóry stanowią ważną cześć lokalnej kultury” – powiedział Czesław Fijałkowski.

W tegorocznym II Przeglądzie Pieśni Maryjnych w Licheniu wystąpią: Chór Turkowskiego Towarzystwa Chóralnego pod dyrekcją p. Kamili Pacześnej, Miejski Chór „Kanon” ze Słupcy pod dyrekcją p. Tadeusza Kmiecika oraz oczywiście licheński chór „Virtus Dei” pod dyrekcją p. Czesława Fijałkowskiego.

W związku z przypadającą w tym roku 50. rocznicą koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Licheńskiej, na zakończenie licheńskiego Przeglądu wszystkie chóry wspólnie wykonają pieśń „Matko nasza licheńska”.

Chór „Virtus Dei” zrzesza 33 osoby:16 kobiet i 17 mężczyzn. Został powołany do życia jako chór męski w roku 2000 z inicjatywny ks. Stanisława Kosiorowskiego MIC. Początkowo opiekę artystyczną na grupą pełnili licheńscy organiści: Barbara Kaczor oraz Jarosław Adamiak. Od 2011 roku jest to chór mieszany pod dyrekcją Czesława Fiałkowskiego - muzyka i wykładowcy Państwowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Koninie. Chór zapewnia oprawę muzyczną podczas uroczystości kościelnych w parafii pw. św. Doroty w Licheniu oraz Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: ks. Henryk Kulik MIC, proboszcz parafii pw. św. Doroty w Licheniu oraz pan Mariusz Zaborowski, burmistrz miasta i gminy Ślesin.

Chór „Virtus Dei” jest otwarty na nowe osoby pragnące rozwijać swoje zdolności wokalne. W każdą środę śpiewacy spotykają się na próbach w świetlicy parafialnej na ul. Klasztornej o godz. 18.00.

Licheń Stary, 23 maja 2017 r.   

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2017-05-23 13:35:14
miniaturka

Warszawa: „Sekretarz dwóch papieży" – spotkanie autorskie

W środę 24 maja, w Domu Arcybiskupów Warszawskich odbędzie się spotkanie z udziałem abp. Mieczysława Mokrzyckiego oraz Krzysztofa Tadeja, autorów książki „Sekretarz dwóch papieży".
2017-05-23 13:54:53
miniaturka

Poznań: nowi diakoni i prezbiterzy Towarzystwa Chrystusowego

Bez pokornego wołania o Ducha Świętego wasza posługa będzie bezowocna – zauważył w homilii bp Damian Bryl, zwracając się do diakonów i neoprezbiterów Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej.
2017-05-23 14:22:42
miniaturka
play

Prymas Polski zaprasza na spotkanie młodych na Lednicy

– Obyśmy mogli przeżyć doświadczenie wiary, które pozwoli każdej i każdemu z nas pójść i kochać innych – tymi słowami do udziału w spotkaniu młodych na Lednicy zachęca abp Wojciech Polak, prymas Polski.
2017-05-23 14:53:04
miniaturka
play

Waldemar Bieniak: Byłem związany łańcuchem śmierci

Telewizja internetowa SalveTV prezentuje poruszające świadectwo życia i nawrócenia Waldemara Bieniaka, byłego narkomana i utalentowanego muzyka.
2017-05-23 15:14:49
miniaturka

Tarnów: coraz więcej osób modli się za Synod

Coraz więcej osób modli się za V Synod Diecezji Tarnowskiej. Jeszcze przed wakacjami w każdej parafii będzie celebrowana jedna „niedziela synodalna” z homilią na temat synodu i intensywną modlitwą o dobre jego przygotowanie.
2017-05-23 16:00:19
miniaturka

Papież: Kościół bez podejmowania ryzyka jest niewiarygodny

„Kościół bez męczenników, który nie podejmuje ryzyka, który nie głosi Chrystusa i nie wyrzuca złych duchów, bożków, takich jak pieniądz, jest niewiarygodny, nie jest Kościołem Jezusowym” – mówił Papież na porannej Mszy w Domu św. Marty.