Strona główna
opoka.org.pl
2017-05-23 08:43
AC / Radio Watykańskie

Sudan Płd.: przygotowania do wizyty Franciszka

Sudan Południowy liczy na wizytę Franciszka. Mimo krwawej wojny domowej przygotowuje się na przyjęcie Papieża.

Autor/źródło: pixabay.com

„Sytuacja humanitarna w Sudanie Południowym jest tragiczna na skutek przedłużającej się krwawej wojny domowej, mimo to nasz kraj przygotowuje się na przyjęcie Papieża Franciszka. Liczymy, że przybędzie do nas 15 października wraz z prymasem Wspólnoty Anglikańskiej abp. Justinem Welbym”. Wskazuje na to katolicki metropolita stolicy kraju Dżuby, który pod koniec ubiegłego roku wraz z międzyreligijną delegacją był w Watykanie i opowiedział Ojcu Świętemu o dramacie tego najmłodszego kraju świata.

„Czekamy właśnie na przyjazd watykańskiej delegacji, która ma przygotować papieską wizytę. Mowa jest o Mszy na otwartym terenie i odwiedzeniu przez Franciszka jednego z oenzetowskich obozów dla uchodźców” – wyznaje abp Paulino Lukudu Loro. Pytany o kwestię bezpieczeństwa w czasie pielgrzymki stwierdził: „Sytuacja jest zmienna. Ufamy jednak, że wszystkie strony konfliktu dojdą do porozumienia i na czas wizyty zostanie zawarte zawieszenie broni, co zapewni bezpieczeństwo zarówno przywódcom religijnym, jak i pragnącym się z nimi spotkać Sudańczykom. Nasza ziemia bardzo potrzebuje tego przesłania pokoju i pojednania, a oni mogą je nam przynieść”. Katolicki metropolita Dżuby zaznaczył jednocześnie, że dopóki nie dojdzie do złożenia broni i drogi nadal będą wyścielone ciałami kolejnych niewinnych ofiar trudno będzie prowadzić dialog. Wskazał zarazem na ogromne znaczenie Rady Kościołów Sudanu Południowego w budowaniu zgody i narodowego pojednania. „Nasze kościoły i misje wciąż dają schronienie tysiącom ludzi, szczególnie na północy kraju. Jednak nasze oszczędności «zniknęły z banków» nie mamy więc nawet za co kupować uchodźcom pożywienia. Ludzie wolą jednak chronić się u nas i cierpieć głód, niż narażać życie w swoich wioskach” – stwierdził abp Lukudu.

bz/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-05-22 18:30:31
miniaturka

Brytyjczycy narodem coraz bardziej pro-life

Zdecydowana większość Brytyjczyków opowiada się za ograniczeniem prawa do przeprowadzenia aborcji.
2017-05-22 23:38:00
miniaturka

Wizytacja pasterska w Goliszewie

- Nie ma innej drogi do Boga jak okazanie miłości drugiemu człowiekowi – mówił ks. biskup Edward Janiak podczas wizytacji w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Goliszewie. Biskup kaliski udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania, a wcześniej spotkał się z dziećmi pierwszokomunijnymi.
2017-05-23 08:15:00
miniaturka

Rosja: trwa nadzwyczajna peregrynacja relikwii św. Mikołaja

Do Moskwy przybyły relikwie św. Mikołaja Cudotwórcy. Tym samym rozpoczęła się ich nadzwyczajna peregrynacja. Po raz pierwszy od blisko tysiąca lat opuściły one bazylikę w Bari.
2017-05-23 09:20:06
miniaturka

Papież: Panie otwórz nasze serca, byśmy rozumieli i zapamiętali Twoje słowa

Tylko Duch Święty uczy nas mówić: „Jezus jest Panem” – powiedział Papież na Mszy w Domu św. Marty. Musimy otworzyć nasze serca, aby Go słuchać i w ten sposób dawać świadectwo o Jezusie.
2017-05-23 09:29:43
miniaturka
play

Miałam chore oczy, a teraz widzę wyraźnie – zobacz świadectwa z Krakowa i Wrocławia

Zobacz świadectwa z Krakowa, Wrocławia z ostatnich wydarzeń, na których posługiwała Maria Vadia, dr Anna Saj i Armia Dzieci.
2017-05-23 09:51:15
miniaturka

12-letnia dziewczynka z Syrii twarzą Brave Kids 2017

Ma dopiero 12 lat, a już przeżyła wiele chwil, których nigdy nie powinna doświadczyć. Tahani, dziewczynka z Syrii jest twarzą tegorocznej edycji niezwykłego projektu Brave Kids. Jest przykładem siły i wrażliwości, jakie posiada w sobie każdy mały człowiek na świecie.