Strona główna
opoka.org.pl
2017-05-22 23:35
Ewa Kotowska-Rasiak

Wizytacja pasterska w Goliszewie

- Nie ma innej drogi do Boga jak okazanie miłości drugiemu człowiekowi – mówił ks. biskup Edward Janiak podczas wizytacji w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Goliszewie. Biskup kaliski udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania, a wcześniej spotkał się z dziećmi pierwszokomunijnymi.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

W słowach powitania na początku Mszy św. ks. Eugeniusz Walczak przypomniał, że proboszczem w parafii w Goliszewie jest od 13 lutego 2010 r. Zaznaczył, że już w XV w. istniał kościół pw. Wszystkich Świętych, a w XVI w. parafię Goliszew przyłączono do parafii Złotniki Wielkie. Dodał, że obecny kościół został zbudowany i konsekrowany w 1840 r. i w tym też roku przeniesiono parafię ze Złotnik do Goliszewa. Proboszcz wskazał na życie religijne parafian. Wymienił też prace dokonane w parafii w ciągu ostatnich siedmiu lat. - Jestem ogromnie wdzięczny parafianom za ofiarność i skuteczną pomoc w realizowaniu inwestycji – powiedział ks. Eugeniusz Walczak.

W homilii biskup kaliski podziękował parafianom za to, że angażują się w życie parafii i obdarzają zaufaniem proboszcza, dzięki czemu udało się dokonać wielu inwestycji. Dziękował też dyrekcji i nauczycielom szkół, które znajdują się na terenie parafii. – Tylko wtedy, kiedy szkoła, rodzina i Kościół mówią jednym głosem możemy spodziewać się, że to nowe pokolenie będzie dobrze wyedukowane – stwierdził ks. biskup.

Zachęcał wiernych, aby codziennie pielęgnowali swoją wiarę. - Wiara jest łaską, ale wiarę można też stracić, jeżeli się jej nie pielęgnuje. Człowiek, który nie modli się, nie przystępuje do sakramentów świętych prędzej czy później straci wiarę – przestrzegał kaznodzieja.

Zwracając się do młodzieży mającej przyjąć sakrament bierzmowania wskazywał na trzy sprawdzone drogi prowadzące do Boga, a są nimi Słowo Objawione, sakramenty święte i drugi człowiek. - Kto nie kocha ludzi nie kocha Boga. Nie ma innej drogi do Boga jak okazanie miłości drugiemu człowiekowi do tego stopnia, że my chrześcijanie jesteśmy zobowiązani kochać nawet własnych wrogów i przebaczać im. Mamy szanować nie tylko tych, którzy nam się podobają, ale i tę staruszkę z laską i dziecko w wózku, bo każdy człowiek ma w sobie ślad obecności Boga. Kiedy szanujemy innych bez względu na światopogląd, wyznanie wiary, wiek, wygląd to jest najpiękniejszy wyraz i sprawdzona droga dojścia do Pana Boga – przekonywał pasterz diecezji kaliskiej.

Na pamiątkę wizyty proboszcz goliszewskiej parafii przekazał ks. biskupowi Edwardowi figurę Matki Bożej Fatimskiej przywiezioną z Fatimy.

W ramach wizytacji ks. biskup Edward Janiak udzielił błogosławieństwa dzieciom, które w tym i minionym roku przystąpiły do I Komunii Świętej, odmówił modlitwę na cmentarzu, odwiedził chorą parafiankę, spotkał się z przedstawicielami grup duszpasterskich oraz członkami rady parafialnej.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy