Strona główna
opoka.org.pl
2017-05-22 16:10
Waldemar Wesołowski

Legnica: Obchody XX lecia wizyty papieskiej

Uroczyste Msze św., rekolekcje dla duchowieństwa i młodzieży, wystawy, koncerty, upamiętnią obchody 20 rocznicy przyjazdu Jana Pawła II do Legnicy. Papież Polak odwiedził to miasto 2 czerwca 1997 roku.

konferencja prasowa

O planach obchodów tej rocznicy, poinformowano na odbytej dzisiaj w legnickiej Kurii konferencji prasowej. Główna Msza św. dziękczynna będzie odprawiona pod przewodnictwem Biskupa legnickiego w piątek 2 czerwca, w legnickiej Katedrze o godz. 18.30.  

- 20 lat, to okazja żeby nie tylko wspomnieć klimat towarzyszący przygotowaniu do tego spotkania, ale i też dokonać pewnego podsumowania, na ile to przesłanie, które zostawił nam św. Jan Paweł II wtedy, na legnickim lotnisku, zostało wprowadzone w naszą codzienność, w życie społeczne.  To wydarzenie pragniemy przeżywać w kontekście duszpasterstwa dzieci i młodzieży, oraz rekolekcyjnego spotkania z księżmi rozumiane, jako „duszpasterstwo duszpasterzy”. To także czas wspólnej modlitwy dziękczynnej, oraz podsumowania konkursów, otwarcia okolicznościowej wystawy fotograficzno-medalierskiej i dziękczynny koncert – mówił o planowanych wydarzeniach bp Marek Mendyk stojący na czele Komitetu Organizacyjnego Jubileuszu.

O obecności w tym czasie na terenie diecezji o. Johna Bashobory i rekolekcjach dla księży, mówił ks. prał. Leopold Rzodkiewicz Wikariusz Biskupi ds. formacji stałej duchowieństwa. Odbędą się one w dniach 30 maja - 2 czerwca. Będzie to okazja nie tylko do rekolekcji na forum ogólnym, ale i do osobistych, indywidualnych spotkań z rekolekcjonistą. Tematem rekolekcji będą słowa: „Duch Święty zstąpi na was i otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami” (Dz 1,8).

Stworzona zostanie też możliwość spotkania ewangelizacyjnego o. Bashobory z młodzieżą z całej diecezji, w sobotę 3 czerwca w Legnicy. O tym spotkaniu mówił ks. Przemysław Superson diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Obchodom rocznicowym będzie towarzyszyła także okolicznościowa wystawa fotograficzno-medalierska. Uroczyste jej otwarcie nastąpi 2 czerwca o godz. 17.00, w sali wystawowej legnickiego dworca PKP i będzie dostępna przez cały miesiąc. - Wystawa wpisuje się w kalendarz rocznicowy na dwa sposoby – mówił o niej Bernard Adamowicz, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Sztuki Medalierskiej. - Po pierwsze, jako narracja obrazu z kolekcji 4 fotografów, którzy w czerwcu 1997 r. byli na lotnisku i je dokumentowali. Będzie to prezentacja z jednej strony, jako kroniki wydarzenia, a z drugiej, jako odpowiedź na temat wystawy „Być razem”. Byli tam i zapisywali nasze bycie tam, bycie razem… Druga zaś ścieżka narracyjna wystawy, to dzieła pięćdziesiątki współczesnych polskich medalierów, którzy wędrują pewnymi szlakami inspiracji wyznaczonymi przez dziedzictwo Jana Pawła II, w ramach projektu „Medalierskie rozmowy z Janem Pawłem II”.

Swoimi wspomnieniami z okresu przygotowań do wizyty Jana Pawła II i jej przebiegu, podzielił się ks. prał. Józef Lisowski Kanclerz Kurii. Oparł je na wspomnieniu trzech osób: pierwszego biskupa legnickiego śp. Tadeusza Rybaka, który zabiegał o wizytę papieską w Legnicy: śp. ks. inf. Władysława Bochnaka, który na swoje barki wziął stronę logistyczną tego wydarzenia i ks. bpa Stefana Regmunta, obecnie biskupa seniora diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, jako tego który przyczynił się do przygotowania wydarzenia od strony liturgicznej.  

Wydarzenia rocznicowe odbędą się nie tylko w Legnicy, ale także w diecezjalnym sanktuarium maryjnym w Krzeszowie, gdyż wizyta papieska, połączona była z koronacją znajdującej się w nim Ikony Matki Bożej Łaskawej. O trzydniowym programie wydarzeń mówił Grzegorz Żurek Kierownik ds. sanktuarium w Krzeszowie. Wśród nich, obok dziękczynnych Mszy świętych, zaplanowano okolicznościowe sympozjum naukowe, nocne czuwanie przy obrazie Matki Bożej, procesje z obrazem, a także będzie to czas III Pielgrzymki NSSZ Solidarność Regionu Zagłębie Miedziowe.

Szczegółowy program można znaleźć na stronach: diecezjalnej www.diecezja.legnica.pl; sanktuarium www.sanktuarium.eu czy też diecezjalnego Radia Plus www.legnica.fm  


PN

 

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:



Polecamy