Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2017-05-21 21:25
Ewa Kotowska-Rasiak

Festiwal Tratwa w Pleszewie

Ponad 350 ludzi młodych z całej diecezji kaliskiej uczestniczyło w trzydniowym Festiwalu Tratwa w Pleszewie. Modlitwa, koncerty, warsztaty, rozmowy z gośćmi – tak przedstawiał się program festiwalu.

Autor/źródło: Anika Nawrocka

Z młodzieżą spotkali się: biskup kaliski Edward Janiak i biskup pomocniczy Łukasz Buzun.

Uczestników spotkania odwiedził w niedzielę biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun, który odprawił Mszę św. w kościele pw. Ścięcia Św. Jana Chrzciciela w Pleszewie. W homilii celebrans zachęcał młodych, aby codziennie modlili się do Ducha Świętego i wchodzili z Nim w dialog. – Bardzo ważne jest przebaczenie w naszym życiu. Bardzo ważne jest to, żebyś Ty młody człowieku mający kilkanaście lat uczył się bycia człowiekiem przebaczenia i miłosierdzia. Świat uczy Cię inaczej: krzywdzisz i nic się nie stało, kradniesz i nie ma problemu, żyjesz w nieczystości i wszystko jest w porządku. To jest kłamstwo, bo przez to człowiek staje się po prostu zwierzęciem, sprytnym zwierzakiem, który dba tylko o swoje interesy – mówił bp Buzun, który wskazywał, że Maryja jest przewodniczką w drodze do nieba. - Prośmy Matkę Bożą, która była pełna Ducha Świętego, abyśmy stawali się na co dzień ludźmi przebaczenia i miłosierdzia. Niech Maryja prowadzi nas po tej drodze tworzenia nowego świata tam gdzie żyjemy – powiedział kaznodzieja.

Przez trzy dni młodzież mogła brać udział w warsztatach prowadzonych przez osoby pasjonujące się różnymi dziedzinami. Były to m.in.: warsztaty fotograficzne, dziennikarskie, plastyczne, muzyczne, teatralne, taneczne, kosmetyczne, gotowania. 

Nie zabrakło spotkań ze znanymi osobami takimi jak prof. Jacek Korzępa, ks. Rafał Cyfka z Kirche in Not, wokalistka Paulina Lenda, Grzegorz Wacław „Dziki”. Wieczory wypełniały koncerty zespołów: Przystanek Jezus, Buslav, Tratwa Music Project i Luxtorpeda.

W sobotę wieczorem młodych odwiedził biskup kaliski Edward Janiak, który podkreślał, że Festiwal „Tratwa” daje młodym ludziom możliwość twórczego spędzenia wolnego czasu. – Młodzież jest bardzo zaangażowana w to przedsięwzięcie. Poprzez udział w różnorodnych warsztatach młodzi ludzie mogą rozwijać swoje talenty, ale przede wszystkim jest Msza św. i modlitwa. Dzieje się tutaj dużo dobrego i na pewno to spotkanie wyda jakieś owoce duchowe – powiedział KAI bp Janiak.

Festiwal Tratwa to duże przedsięwzięcie, dlatego za organizacją stoi grupa osób skupionych wokół duszpasterstwa młodzieży. Są to zarówno kapłani, m.in.: ks. Michał Kieling, ks. Witold Kałmucki, ks. Marek Muzyka, ks. Przemysław Kapała, jak również ludzie młodzi. Festiwal wspomogły także władze Pleszewa i różne instytucje działające w mieście.


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: festiwal, bp janiak, bp Buzun, Pleszew, Tratwa