Strona główna
opoka.org.pl
2016-11-15 08:50
Anna Bajon / Radio Watykańskie

USA: watykańscy hierarchowie po wyborze prezydenta

W obliczu wyboru Donalda Trumpa na prezydenta Kościół powinien „przyjąć na siebie rolę prorocką” – powiedział nuncjusz apostolski w Stanach Zjednoczonych, abp Christophe Pierre.

Autor/źródło: pixabay

Nuncjusz przemawiał na spotkaniu w Uniwersytecie Georgetown poświęconym kwestiom rozbrojenia nuklearnego. Stwierdził tam, że o ile Watykan może dawać pewne inspiracje, ich miejscowa interpretacja „musi być przemyślana przez konferencję biskupów”. Jako jedno z jej zadań watykański dyplomata wskazał na promocję zmniejszenia arsenału atomowego w świecie.

Abp Pierre mówił również o potrzebie stosowania zasady Papieża Franciszka, iż rzeczywistość należy stawiać przed ideą. Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej w USA stwierdził, że amerykańscy „politycy pozostają na poziomie idei”. „To przerażające” dodał, odnosząc się m. in. do Hillary Clinton.

Poza nuncjuszem na spotkaniu w waszyngtońskim uniwersytecie przemawiał abp Silvano Tomasi, sekretarz dykasterii ds. zintegrowanego rozwoju ludzkiego, który wskazywał na „nieprzewidywalność” nowego prezydenta jako na jeden z aspektów problematycznych. Z kolei pracowniczka naukowa tej uczelni Maryann Cusimano Love wskazała, że Donald Trump może jednak mieć pozytywny wkład w rozbrojenie nuklearne.

tm/ rv, ncr

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-11-15 08:18:55
miniaturka

Japonia: zamknięcie Roku Świętego przy relikwiach polskich świętych

W Japonii zamknięcie Roku Miłosierdzia odbyło się w obecności relikwii świętych Polaków – Jana Pawła II i Faustyny Kowalskiej. Na uroczystość do tokijskiej katedry przybyły rzesze katolików z całego kraju, reprezentujących różne narodowości.
2016-11-15 08:27:04
miniaturka

Obrady Komisji Duchowieństwa KEP w Gnieźnie

Po raz pierwszy w nowym składzie i pod kierunkiem nowego przewodniczącego abp. Wojciecha Polaka obradowała 14 listopada w Gnieźnie Komisja Duchowieństwa KEP. Robocze spotkanie poświęcone było głównie omówieniu metodyki prac komisji oraz zakresowi zagadnień, jakimi będzie się zajmować w ramach swoich kompetencji.
2016-11-15 08:43:15
miniaturka

Chaldejsko-katolicki arcybiskup Irbilu odwiedził Jasną Górę

Do Polski przyjechał abp Bashar Warda, chaldejsko-katolicki arcybiskup Irbilu, by podzielić się swoim świadectwem pasterza, chrześcijanina i Irakijczyka.
2016-11-15 12:54:05
miniaturka

Bramy Miłosierdzia w diecezji legnickiej zamknięte

W niedzielę 13 listopada w 8 świątyniach jubileuszowych diecezji legnickiej zamknięto Bramy Miłosierdzia
2016-11-15 13:04:27
miniaturka

CBOS: blisko 70 proc. Polaków przeciwko przyjmowaniu syryjskich uchodźców

Ponad połowa Polaków (54 proc.) wyraża sprzeciw wobec przyjmowania przez Polskę uchodźców z krajów objętych konfliktami zbrojnymi, a aż 69 proc. nie zgadza się na przyjmowanie uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki - wynika z najnowszego badania CBOS. W ciągu roku niechęć do przyjmowania bliskowschodnich uchodźców wzrosła o 18 proc.
2016-11-15 13:23:07
miniaturka

Abp Budzik prowadzi rekolekcje kapłańskie w Zakopanem

Metropolita lubelski abp Stanisław Budzik rozpoczął rekolekcje dla duchownych w Zakopanem. Księża z całej Polski modlą się i słuchają nauk lubelskiego biskupa w domu rekolekcyjnym Konferencji Episkopatu Polski „Księżówka”.