Strona główna
opoka.org.pl
2017-05-21 17:15
S. Zielińska / KAI

Abp Jędraszewski po raz pierwszy wizytował parafię na Podhalu

Z największymi honorami górale z Ostrowska koło Nowego Targu powitali w niedzielę 21 maja metropolitę krakowskiego abpa Marka Jędraszewskiego.

Autor/źródło: Flickr/episkopat.pl, Eliza Bartkiewicz, licencja: CC BY

Abp Jędraszewski pojechał na Podhale na pierwszą wizytację parafii w tamtym rejonie archidiecezji.

- Jestem bardzo wzruszony i dziękuję wam z całego serca za tą niezwykłą gościnność, z jaką mnie tutaj podejmujecie - mówił metropolita krakowski. Górale z Ostrowska na arcypasterza czekali już na początku miejscowości. Hierarcha wspólnie z ks. proboszczem Janem Jakubcem przejechał dorożką do kościoła w asyście kapeli góralskiej i kilku jeźdźców z banderii konnej.

Witając, już w świątyni, ks. proboszcz zaznaczył, że historia parafii sięga 1513 r., a dawniej jej granice sięgały aż po... Morskie Oko. Obecnie parafia w Ostrowsku współtworzy dekanat nowotarski, należy do niej 1020 osób. Ks. Jan przedstawił też dokonania parafian w ostatnich kilku latach, jakie minęły od poprzedniej wizytacji kanonicznej.

Abp Jędraszewski zauważył, że wokół świątyni jest porządek, a sam kościół jest bardzo zadbany. Ks. Jan nadmienił, że parafianie są bardzo ofiarni, podobnie jak górale tworzący Koło Związku Podhalan nr 51 w Stanach Zjednoczonych, którzy opuścili rodzinną miejscowość.

Podczas wizytacji parafii ksiądz arcybiskup udzielił indywidualnego błogosławieństwa wszystkim wiernym. Ponadto udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży z parafii, odwiedził także jedną z rodzin w okolicach kościoła, gdzie mieszka starsze, schorowane małżeństwo.

Wielką niespodziankę sprawiły metropolicie krakowskiemu dzieci z regionalnego zespołu w Ostrowsku. Były przyśpiewki, a nawet taniec góralski. - Jestem bardzo uradowany waszym zamiłowaniem do kultury, do ojczyzny. Trzymajcie tak dalej, a pani prowadzącej zespół gratuluję zapału. Życzę dalszych sukcesów - dodał abp Jędraszewski.

To była pierwsza wizytacja kanoniczna parafii na Podhalu przeprowadzona przez abpa Marka Jędraszewskiego, odkąd w styczniu 2017 r. objął urząd metropolity krakowskiego.

Kolejny podhalański przystanek nowego Biskupa Krakowa już w najbliższy poniedziałek, tj. 22 maja. Abp Marek Jędraszewski spotka się ze społecznością Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu.

jg / Ostrowsko


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-05-21 14:44:46
miniaturka
play

TFP 2017 - Dzień drugi - Sobota

Drugi dzień Tratwa Festiwal Pleszew za nami. Niezapomniane wrażenia, emocje i mnóstwo nowych przyjaźni.
2017-05-21 14:58:23
miniaturka

Tak na serio - Tydzień modlitw za powołanych do małżeństwa

W programie Tak na Serio każdy, kto szuka swojego powołania oraz odpowiedzi na nurtujące go pytania, znajdzie coś dla siebie. Dzieje się tak dlatego, że Tak na Serio jest projektem przypominającym, że małżeństwo to powołanie, które proponuje człowiekowi Bóg. Chcemy prowokować do rozeznawania, do zadawania Panu Bogu pytania: „czy wzywasz mnie do małżeństwa?”, a także do świadomego kroczenia drogą narzeczeństwa jako bardzo ważnego etapu na drodze do NA SERIO wypowiedzianego, sakramentalnego TAK.
2017-05-21 17:09:03
miniaturka
play

Papież: uczmy się sztuki miłości i przebaczania

Do uczenia się każdego dnia sztuki miłości i przebaczania wezwał Papież w rozważaniu przed południową modlitwą maryjną Regina Caeli.
2017-05-21 18:08:12
miniaturka

Papież odwiedza kolejną rzymską parafię

Franciszek odwiedza po południu parafię św. Piotra Damianiego. To już piętnasta rzymska parafia, którą Papież wizytuje od początku swego pontyfikatu.
2017-05-21 18:46:43
miniaturka

Zakopane: jeźdźcy z banderii konnej prowadzili procesję fatimską

Kilkudziesięciu jeźdźców z banderii konnej trzymających w rękach flagi papieskie i maryjne wzięło udział w uroczystej procesji z sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem do kościoła św. Krzyża.
2017-05-21 21:27:19
miniaturka

Festiwal Tratwa w Pleszewie

Ponad 350 ludzi młodych z całej diecezji kaliskiej uczestniczyło w trzydniowym Festiwalu Tratwa w Pleszewie. Modlitwa, koncerty, warsztaty, rozmowy z gośćmi – tak przedstawiał się program festiwalu.