Strona główna
opoka.org.pl
2016-11-15 08:28
Anna Bajon / jasnagora.com/o. Stanisław Tomoń

Chaldejsko-katolicki arcybiskup Irbilu odwiedził Jasną Górę

Do Polski przyjechał abp Bashar Warda, chaldejsko-katolicki arcybiskup Irbilu, by podzielić się swoim świadectwem pasterza, chrześcijanina i Irakijczyka.

Autor/źródło: opoka

W sobotę, 12 listopada, w przeddzień Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym, abp Baszar Warda modlił się w czasie Apelu Jasnogórskiego na Jasnej Górze.

Abp Baszar Warda w rozmowie z dziennikarzami Tygodnika Katolickiego „Niedziela” i Biura Prasowego Jasnej Góry opowiadał o aktualnej sytuacji w Iraku: „Irak jest krajem, na terenie którego toczy się wojna. Dzisiaj rząd Iraku stara się zwalczać ISIS szczególnie w Mosulu. Chrześcijanie i jazydzi są w potrzasku pomiędzy tymi dwoma wielkimi siłami, które walczą ze sobą. Te ostatnie 15 lat były bardzo ciężkie dla chrześcijan. Zaczęło się od porwań, od wymuszeń, od różnego rodzaju aktów lekkiego terroru, skończyło się na zmuszeniu chrześcijan do opuszczenia Bagdadu, do opuszczenia Mosulu, czyli tradycyjnych miejsc, gdzie chrześcijanie mieszkali w większych skupiskach. Najbardziej dramatyczne były ostatnie dwa lata, najbardziej napełnione terroryzmem, gdzie ISIS opanowało Mosul i zmusiło siłą chrześcijan do opuszczenia ich domów, do opuszczenia ich miejscowości, a Mosul i wioski obok były zamieszkiwane głównie przez chrześcijan”.

Podczas wizyty w Polsce abp Warda odwiedził Warszawę, Toruń, Kraków i Częstochowę. Wziął również udział w kongresie „Prześladowanie Chrześcijan w XXI wieku”, który miał miejsce w sobotę 12 listopada w Kaliszu.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-11-15 07:55:58
miniaturka

Bangi: zamknięto Rok Święty w stolicy chrześcijaństwa

Rok Święty został też wczoraj zamknięty w „światowej stolicy chrześcijaństwa”, jak podczas ubiegłorocznej pielgrzymki nazwał Papież Franciszek stolicę Republiki Środkowoafrykańskiej. To właśnie w Bangi, w czasie swej afrykańskiej podróży otworzył pierwsze Drzwi Miłosierdzia.
2016-11-15 08:18:55
miniaturka

Japonia: zamknięcie Roku Świętego przy relikwiach polskich świętych

W Japonii zamknięcie Roku Miłosierdzia odbyło się w obecności relikwii świętych Polaków – Jana Pawła II i Faustyny Kowalskiej. Na uroczystość do tokijskiej katedry przybyły rzesze katolików z całego kraju, reprezentujących różne narodowości.
2016-11-15 08:27:04
miniaturka

Obrady Komisji Duchowieństwa KEP w Gnieźnie

Po raz pierwszy w nowym składzie i pod kierunkiem nowego przewodniczącego abp. Wojciecha Polaka obradowała 14 listopada w Gnieźnie Komisja Duchowieństwa KEP. Robocze spotkanie poświęcone było głównie omówieniu metodyki prac komisji oraz zakresowi zagadnień, jakimi będzie się zajmować w ramach swoich kompetencji.
2016-11-15 08:52:08
miniaturka

USA: watykańscy hierarchowie po wyborze prezydenta

W obliczu wyboru Donalda Trumpa na prezydenta Kościół powinien „przyjąć na siebie rolę prorocką” – powiedział nuncjusz apostolski w Stanach Zjednoczonych, abp Christophe Pierre.
2016-11-15 12:54:05
miniaturka

Bramy Miłosierdzia w diecezji legnickiej zamknięte

W niedzielę 13 listopada w 8 świątyniach jubileuszowych diecezji legnickiej zamknięto Bramy Miłosierdzia
2016-11-15 13:04:27
miniaturka

CBOS: blisko 70 proc. Polaków przeciwko przyjmowaniu syryjskich uchodźców

Ponad połowa Polaków (54 proc.) wyraża sprzeciw wobec przyjmowania przez Polskę uchodźców z krajów objętych konfliktami zbrojnymi, a aż 69 proc. nie zgadza się na przyjmowanie uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki - wynika z najnowszego badania CBOS. W ciągu roku niechęć do przyjmowania bliskowschodnich uchodźców wzrosła o 18 proc.