Strona główna
opoka.org.pl
2017-05-20 23:00
Ewa Kotowska-Rasiak

Ogólnopolska Pielgrzymka Rodzin Domowego Kościoła u św. Józefa w Kaliszu

Ponad dwa tysiące osób z całej Polski wzięło udział w XX Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rodzin Domowego Kościoła do Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Tegorocznej pielgrzymce przyświecało hasło: „Ks. Franciszek Blachnicki – Sługa Niepokalanej”.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Mszy św. przewodniczył biskup kaliski Edward Janiak. Wraz z nim modlili się: ks. Tomasz Opaliński, moderator krajowy Domowego Kościoła, ks. Michał Pacyna, moderator Domowego Kościoła diecezji kaliskiej, Katarzyna i Paweł Maciejewscy z archidiecezji poznańskiej, para krajowa Domowego Kościoła, Danuta i Paweł Macińscy, para Domowego Kościoła diecezji kaliskiej oraz liczne delegacje Kościoła Domowego z kapłanami z całej Polski.

W homilii ks. Michał Pacyna wskazywał na św. Pawła, który powinien być wzorem dla każdego katolika. – Jesteśmy zaproszeni, aby rozeznawać w swoim życiu co pochodzi od Pana Boga a co od złego ducha. Te głosy w nas się odzywają. Każdy przemawia, przychodzi ze swoją ofertą, proponuje różne możliwości. Trzeba bardzo mądrego rozeznania, aby nie dać się wprowadzić w błąd, aby nie pójść niewłaściwą drogą – mówił kaznodzieja, który zachęcał małżeństwa do wspólnej modlitwy i prowadzenia ewangelizacji.

Po komunii biskup kaliski, kapłani i przedstawiciele Kościoła Domowego udali się do Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa, gdzie para krajowa Kościoła Domowego zawierzyła patronowi wszystkie małżeństwa i rodziny oraz Domowy Kościół.

Przed udzieleniem pasterskiego błogosławieństwa biskup kaliski podkreślał, że sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki, którego miał okazję spotkać w czasie swojej pracy w Niemczech, był człowiekiem o wielkiej wrażliwości.

Przekonywał, że rodzina jest najświętszym miejscem na ziemi. – W rodzinie człowiek rodzi się i wzrasta, a tyle jest dzisiaj trendów bardzo niebezpiecznych przeciwko rodzinie – mówił bp Janiak.

Zachęcał wiernych, aby na co dzień byli świadkami Chrystusa. - Św. Jan Paweł II mówił nam, żebyśmy odważnie wchodzili do Unii Europejskiej i napominał nas, że mamy do spełnienia ogromną rolę, żebyśmy nie wstydzili się swoich korzeni chrześcijańskich i byli odważnymi głosicielami Ewangelii. Kościół to nie jest ten podawany przez media liberalne, ale wy jesteście żywym Kościołem. Umacniajcie się w wierze, a jednocześnie idąc do tego świata jaki jest nie wstydźcie się Chrystusa i Jego Kościoła – powiedział ordynariusz diecezji kaliskiej.

Podczas pielgrzymki konferencję nt. działalności ks. Franciszka Blachnickiego nazwanego sługą Niepokalanej wygłosiła Jolanta Szpilarewicz.

W trakcie spotkania była okazja do wsparcia inicjatywy Caritas: „Rodzina rodzinie. Pomoc rodzinom syryjskim”.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-05-20 18:37:08
miniaturka

Abp Hoser: Miłość otwiera nasze oczy i nasze serca na drugiego człowieka

Miłość otwiera nasze oczy i nasze serca na drugiego człowieka - podkreślił abp Henryk Hoser podczas obchodów 25-lecia Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej.
2017-05-20 18:52:35
miniaturka

Pokój trzeba budować na sprawiedliwości - napisał Franciszek na Twitterze

Papieski wpis na Twitterze mówi dzisiaj o budowaniu pokoju. Jak budować pokój na świecie? Papież radzi.
2017-05-20 19:33:29
miniaturka

Święcenia prezbiteratu w Legnicy

„Wejdźcie w tajemnicę Chrystusa i pełnijcie Jego posługę” – powiedział bp Zbigniew Kiernikowski podczas święceń prezbiteratu. Uroczystość odbyła się w sobotę o g. 10 w legnickiej katedrze.
2017-05-21 07:07:29
miniaturka

Kard. Caffarra: decydujące starcie szatana z Bogiem dotyczy małżeństwa i rodziny

Szatan rzuca dziś Bogu straszne i ostateczne wyzwanie. Chce Mu pokazać, że za jego sprawą powstanie alternatywne antystworzenie, które ludzie uznają za lepsze od tego, co stworzył Bóg – uważa kard. Carlo Caffarra.
2017-05-21 07:55:04
miniaturka

Biskupi Wenezueli: ludzie mają prawo demonstrować przeciw dyktaturze

Biskupi Wenezueli kolejny raz wyrazili swą bliskość z ludźmi walczącymi od tygodni na ulicach tego południowoamerykańskiego kraju w obronie demokracji.
2017-05-21 08:26:03
miniaturka

Kard. D’Rozario: czekamy na Papieża w Bangladeszu końcem roku

Kościół w Bangladeszu jest solą dla naszego narodu. To mała ilość, ale w misce ryżu wystarczy jej szczypta, aby nadać potrawie odpowiedni smak – mówi arcybiskup stołecznej Dhaki przed planowaną końcem roku pielgrzymką Franciszka do tego azjatyckiego kraju.