Strona główna
opoka.org.pl
2016-11-15 07:32
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Izrael i Palestyńczycy muszą sami chcieć wyjść z kryzysu

Sytuacja w Ziemi Świętej jest niepokojąca. Zarówno Izraelowi, jak i Palestyńczykom brak woli, by wyjść z obecnego impasu. A jeśli oni nie chcą, to nikt z zewnątrz ich do tego nie zmusi – uważa abp Pierbattista Pizzaballa, administrator patriarchatu Jerozolimy.

Autor/źródło: pixabay

Arcybiskup orientuje się bardzo dobrze w tamtejszej sytuacji , bo przez ostatnie 12 lat stał na czele Kustodii Ziemi Świętej, zapytany, czy wybór nowego prezydenta USA stanowi szansę na przełom w relacjach izraelsko-palestyńskich, abp Pizzaballa odpowiedział, że najpierw muszą zaistnieć sprzyjające warunki w samej Ziemi Świętej. Władze izraelskie stają się tymczasem coraz bardziej prawicowe, a palestyńskie są podzielone i słabe.

Abp Pizzaballa przypomina, że w przyszłym roku przypada 50-lecie okupacji terytoriów palestyńskich. Jego zdaniem będzie do dobra okazja do podjęcia nowych inicjatyw, również przez chrześcijan. Podkreśla on, że 50 lat okupacji to bardzo dużo. Wielu Palestyńczyków przyzwyczaiło się do takiej sytuacji i nie pamięta już, że można żyć inaczej.

kb/ rv, sir

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-11-14 18:09:54
miniaturka

Meksyk: kapłan porwany w Catemaco żyje, ale był torturowany

Porwany kilka dni temu w Catemaco na wschodzie Meksyku kapłan został odnaleziony żywy, ale na jego ciele widać wyraźne znaki torturowania.
2016-11-14 18:51:29
miniaturka

Papież do niemieckich piłkarzy: wychowanie, pomoc społeczna

„Cieszę się, mogąc powitać w Watykanie aktualnych mistrzów świata w piłce nożnej”. Tak Papież pozdrowił przybyłą tam piłkarską reprezentację Niemiec.
2016-11-15 07:07:11
miniaturka

Chrześcijanie Bliskiego Wschodu: troski i nadzieje

O sytuacji w Syrii, a także w Iraku rozmawiano na kongresie zatytułowanym „Damaszek pryzmatem nadziei”. Odbył się on w dniach 11-13 listopada w Rzymie w ramach obchodów stulecia Papieskiego Instytutu Studiów Wschodnich.
2016-11-15 07:55:58
miniaturka

Bangi: zamknięto Rok Święty w stolicy chrześcijaństwa

Rok Święty został też wczoraj zamknięty w „światowej stolicy chrześcijaństwa”, jak podczas ubiegłorocznej pielgrzymki nazwał Papież Franciszek stolicę Republiki Środkowoafrykańskiej. To właśnie w Bangi, w czasie swej afrykańskiej podróży otworzył pierwsze Drzwi Miłosierdzia.
2016-11-15 08:18:55
miniaturka

Japonia: zamknięcie Roku Świętego przy relikwiach polskich świętych

W Japonii zamknięcie Roku Miłosierdzia odbyło się w obecności relikwii świętych Polaków – Jana Pawła II i Faustyny Kowalskiej. Na uroczystość do tokijskiej katedry przybyły rzesze katolików z całego kraju, reprezentujących różne narodowości.
2016-11-15 08:27:04
miniaturka

Obrady Komisji Duchowieństwa KEP w Gnieźnie

Po raz pierwszy w nowym składzie i pod kierunkiem nowego przewodniczącego abp. Wojciecha Polaka obradowała 14 listopada w Gnieźnie Komisja Duchowieństwa KEP. Robocze spotkanie poświęcone było głównie omówieniu metodyki prac komisji oraz zakresowi zagadnień, jakimi będzie się zajmować w ramach swoich kompetencji.