Strona główna
opoka.org.pl
2017-05-19 12:30
Hanna Kowalczyk / etyka mediów

XI Konferencja Etyki Mediów - zaufanie w mediach - zaufanie do mediów

W imieniu organizatora - IDiKS UPJP2 w Krakowie, zapraszamy do uczestnictwa w obradach XI Konferencji Naukowej Etyki Mediów - Zaufanie w mediach.

Autor/źródło: Ks. Robert Capała, licencja: CC BY

Media funkcjonują współcześnie w różnego typu uwarunkowaniach społeczno-ekonomicznych,w których elementy komercji i fałszywie rozumianej poprawności w coraz większym stopniu determinują ich charakter i jakość. Podstawowym uwarunkowaniem komunikacji medialnej jest jednak człowiek jako wolny i rozumny, osobowy podmiot. Media to ludzie, a tam, gdzie jest człowiek, który wybiera, myśli i działa, tam ujawnia się potrzeba relacji interpersonalnych opartych na wzajemnym zaufaniu. Brak zaufania w relacjach społecznych i relacjach medialnych uniemożliwia życie godne człowieka.

Zaufanie jest zasadniczo darem osobowym, dlatego też w przestrzeni komunikowania medialnego nie można pominąć perspektywy osobowych relacji opartych na zaufaniu, czego wyrazem jest uznawanie dziennikarstwa jako zawodu zaufania publicznego. Zaufanie w mediach i zaufanie do mediów stanowią także wyznacznik jakości relacji społecznych i jakości mediów. Dlatego troszcząc się o poprawę i doskonalenie tej jakości, trzeba podnosić poziom społecznego zaufania w mediach i poprzez media. Przestrzenią takiej troski o etyczność mediów dla dobra każdego człowieka są organizowane przez nas od 11 lat Konferencje Etyki Mediów. W czasie tegorocznej XI Konferencji Naukowej Etyki Mediów w Krakowie Zaufanie w mediach – zaufanie do mediów. Trust in the media, Kraków, 24-25 maja 2017 roku, będziemy analizować z różnych perspektyw medioznawczych, między innymi, następujące problemy związane z zaufaniem w mediach i zaufaniem do mediów:

• zaufanie jako wartość relacji społecznych i relacji medialnych, rankingi zaufania;

• zaufanie w mediach jako miara ludzkiego oblicza mediów;

• media godne i „niegodne” zaufania;

• przyczyny i konsekwencje utraty zaufania odbiorców mediów;

• dziennikarstwo jako zawód zaufania publicznego;

• zaufanie do mediów jako miara ich jakości i wiarygodności;

• potrzeba zaufania w debacie publicznej i komunikowaniu politycznym;

• odpowiedzialność mediów za budowanie społeczeństwa opartego na zaufaniu;

• zaufanie w świecie wirtualnej anonimowości;

• internetowe zagrożenia i nadużycia zaufania;

• zaufanie jako ochrona prywatności w mediach społecznościowych;

• zaufanie w komunikowaniu perswazyjnym: reklama i marketing;

• zaufanie w public relations i media relations;

• edukacja medialna w kontekście zaufania.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-05-19 11:56:54
miniaturka

Cieszyn: ruszyły ekumeniczne II Dni Kultury Chrześcijańskiej

Od modlitwy i koncertu w monumentalnym Kościele Jezusowym, największej świątyni luterańskiej w Polsce, rozpoczęły się Dni Kultury Chrześcijańskiej w Cieszynie.
2017-05-19 12:01:38
miniaturka

Archidiecezja warszawska zakończyła ankietę przed synodem biskupów o młodzieży

Głosy młodych i ich duszpasterzy zostały przesłane do Episkopatu Polski, który będzie kontynuował prace na zadany przez papieża Franciszka temat: „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania”. Co wiemy o młodym Kościele archidiecezji warszawskiej?
2017-05-19 12:16:26
miniaturka

Zakończyło się spotkanie Prezydium CCEE w Rzymie. AUDIO relacja

W dniach 16-18 maja przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Gądecki wziął udział w spotkaniu Prezydium Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) w Rzymie.
2017-05-19 12:39:27
miniaturka

Gorzów Wlkp.: szkoły Jana Pawła II uczciły rocznicę urodzin patrona

Szkoły im. Jana Pawła II z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej uczciły w czwartek 97. rocznicę urodzin swojego patrona. W VI diecezjalnym Zjeździe Szkół Jana Pawła II udział wziął bp Tadeusz Lityński.
2017-05-19 13:02:34
miniaturka
play

Cała prawda o Kościele. Rola świeckich

Gośćmi Tematu Dnia byli o. Wiesław Dawidowski OSA, prowincjał augustianów i duszpasterz cudzoziemców i Piotr Wysocki, ekspert ds. komunikacji, którzy w rozmowie z Mateuszem Godkiem zastanawiali się nad tym, jaką rolę mają i powinni mieć świeccy w Kościele.
2017-05-19 13:30:27
miniaturka

Miesiąc do Brave Kids - poznaliśmy kraje dziecięcych artystów

Już za miesiąc do Polski przyjadą uzdolnione dzieci z całego świata w ramach projektu Brave Kids 2017. Kenia, Meksyk, Maroko, Indie, USA – to tylko niektóre kraje, z których pochodzą młodzi goście biorący udział w tym projekcie.