Strona główna
opoka.org.pl
2016-11-15 07:05
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Chrześcijanie Bliskiego Wschodu: troski i nadzieje

O sytuacji w Syrii, a także w Iraku rozmawiano na kongresie zatytułowanym „Damaszek pryzmatem nadziei”. Odbył się on w dniach 11-13 listopada w Rzymie w ramach obchodów stulecia Papieskiego Instytutu Studiów Wschodnich.

Obok wielu katolickich i prawosławnych hierarchów z Bliskiego Wschodu wziął w nim także udział watykański sekretarz stanu. Kard. Pietro Parolin mówi o oznakach nadziei.

„Nie ma tu chrześcijanina, który by nie mówił o swoich braciach w Syrii czy Iraku. To coś pięknego widzieć tę solidarność. Wszystkie wspólnoty chrześcijańskie ją wyrażają, także w sposób konkretny, przez kolekty i czuwania modlitewne. Przy tak wielu problemach, jakie są w Ziemi Świętej, tutejszym wyznawcom Chrystusa dodaje odwagi i siły widzieć świadectwo chrześcijan, przede wszystkim w Syrii i w Iraku. Jak na całym Bliskim Wschodzie, także w Ziemi Świętej – w Izraelu i Palestynie – występują przejawy ekstremizmu i stają się niepokojące, bo nie są już sporadyczne, pojedyncze, jak kiedyś, ale wchodzą w skład linii ideologicznych. Myślę jednak, że jest jeszcze czas, by opanować te sytuacje, które w pozostałych krajach bliskowschodnich wymykają się już spod kontroli” – powiedział abp Pizzaballa.

O sytuacji w Syrii i w Iraku z perspektywy wyznawców Chrystusa w Ziemi Świętej mówi inny uczestnik kongresu, przybyły do Rzymu z Bliskiego Wschodu. Jest nim administrator apostolski łacińskiego patriarchatu Jerozolimy abp Pierbattista Pizzaballa OFM. Przed objęciem tej funkcji był on przez ostatnich 12 lat przełożonym franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej, obejmującej także inne kraje Bliskiego Wschodu.

„Niestety wiadomości, jakie dochodzą, sprawiają, że jesteśmy pełni niepokoju, cierpienia. Uczestniczymy w strasznym bólu naszych braci przede wszystkim w Aleppo, ale także na całym Bliskim Wschodzie. Pomimo tej panoramy negatywnej i mrocznej modlimy się o światło pokoju, porozumienia, dialogu, spotkania między wszystkim ludźmi na Bliskim Wschodzie, wyznawców wszystkich religii, a także o to, aby zwłaszcza chrześcijanie mogli być zawsze punktem równowagi w tym umiłowanym regionie”.

Uczestniczący w kongresie prefekt Kongregacji dla Kościołów Wschodnich kard. Leonardo Sandri jest pod wrażeniem cierpień znoszonych przez bliskowschodnich chrześcijan, szczególnie  syryjskich. 

„Mamy nadzieję, że sytuacja wchodzi na właściwą drogę, aby osiągnąć przede wszystkim zawieszenie broni, a następnie zakończenie wojny i wreszcie rozwiązanie w drodze negocjacji. Stolica Apostolska zawsze naciska, by walczące strony  naprawdę zasiadły razem do stołu i starały się znaleźć drogę wyjścia. Mamy też nadzieję, że nowości na scenie międzynarodowej, jakie powstały z wyborem nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych, będą przydatne w tym celu. Ufamy, że to rozwiązanie uwzględni też chrześcijan, tak by mogli być w pełni obywatelami swojego kraju i wnosić wkład na równi z innymi jego mieszkańcami w budowanie społeczeństwa, będąc uważani za jego członków”.

ak/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-11-14 17:35:30
miniaturka

Białoruś: spotkanie rodzin diecezji grodzieńskiej

Diecezjalnym Spotkaniem Rodzin zakończył się Jubileuszowy Rok Miłosierdzia w diecezji grodzieńskiej na Białorusi.
2016-11-14 18:09:54
miniaturka

Meksyk: kapłan porwany w Catemaco żyje, ale był torturowany

Porwany kilka dni temu w Catemaco na wschodzie Meksyku kapłan został odnaleziony żywy, ale na jego ciele widać wyraźne znaki torturowania.
2016-11-14 18:51:29
miniaturka

Papież do niemieckich piłkarzy: wychowanie, pomoc społeczna

„Cieszę się, mogąc powitać w Watykanie aktualnych mistrzów świata w piłce nożnej”. Tak Papież pozdrowił przybyłą tam piłkarską reprezentację Niemiec.
2016-11-15 07:19:02
miniaturka

Izrael i Palestyńczycy muszą sami chcieć wyjść z kryzysu

Sytuacja w Ziemi Świętej jest niepokojąca. Zarówno Izraelowi, jak i Palestyńczykom brak woli, by wyjść z obecnego impasu. A jeśli oni nie chcą, to nikt z zewnątrz ich do tego nie zmusi – uważa abp Pierbattista Pizzaballa, administrator patriarchatu Jerozolimy.
2016-11-15 07:55:58
miniaturka

Bangi: zamknięto Rok Święty w stolicy chrześcijaństwa

Rok Święty został też wczoraj zamknięty w „światowej stolicy chrześcijaństwa”, jak podczas ubiegłorocznej pielgrzymki nazwał Papież Franciszek stolicę Republiki Środkowoafrykańskiej. To właśnie w Bangi, w czasie swej afrykańskiej podróży otworzył pierwsze Drzwi Miłosierdzia.
2016-11-15 08:18:55
miniaturka

Japonia: zamknięcie Roku Świętego przy relikwiach polskich świętych

W Japonii zamknięcie Roku Miłosierdzia odbyło się w obecności relikwii świętych Polaków – Jana Pawła II i Faustyny Kowalskiej. Na uroczystość do tokijskiej katedry przybyły rzesze katolików z całego kraju, reprezentujących różne narodowości.