Strona główna
opoka.org.pl
2016-11-14 18:39
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Papież do niemieckich piłkarzy: wychowanie, pomoc społeczna

„Cieszę się, mogąc powitać w Watykanie aktualnych mistrzów świata w piłce nożnej”. Tak Papież pozdrowił przybyłą tam piłkarską reprezentację Niemiec.

Autor/źródło: Pixabay

Drużyna niemiecka rozegra jutro na stadionie Meazza w Mediolanie mecz towarzyski z reprezentacją Włoch.

W przemówieniu do niemieckich piłkarzy Franciszek nie ograniczył się do podziwu dla ich sukcesów, ale wskazał również na wychowawcze i społeczne znaczenie sportu.

„Często słyszałem, że wasze zwycięstwa są drużynowe. Dlatego waszą grupę określa się powszechnie jako «Mannschaft», czyli «drużynę». Sport wyczynowy bowiem wymaga nie tylko dużej dyscypliny i osobistych poświęceń, ale też szacunku dla bliźnich i ducha drużynowego. To prowadzi was jako drużynę do sukcesu, a równocześnie do uznania waszej odpowiedzialności wychodzącej poza piłkarskie boisko, przede wszystkim względem młodzieży, która często bierze z was przykład” – powiedział Papież.

Ojciec Święty zwrócił uwagę, że wartości sportowe prowadzą również do zaangażowania w ważnych celach społecznych. Wspomniał przy tym rozpowszechnioną w Niemczech akcję zbierania datków na cele charytatywne przez kolędników zwanych tam «Sternsinger», czyli «Śpiewającymi Gwiazdorami».

„W tym zakresie jestem wam szczególnie wdzięczny za wasze wsparcie dla kolędników «Sternsinger», by nieść konkretną pomoc dzieciom i młodzieży z najbiedniejszych krajów. Inicjatywa ta pokazuje, że można przezwyciężać razem bariery, które zdają się być nieprzekraczalne, a przynoszą szkodę ludziom potrzebującym i spychanym na margines” – powiedział Papież.

Franciszek życzył niemieckim piłkarzom powodzenia zarówno w działalności sportowej, jak i społecznej. Prosił ich także, by się za niego modlili.


ak/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-11-14 17:12:50
miniaturka

Watykan może liczyć na Węgry: będziemy bronić chrześcijan

Węgierski minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó na wizycie w Watykanie poruszył tematy migracji oraz obrony chrześcijan.
2016-11-14 17:35:30
miniaturka

Białoruś: spotkanie rodzin diecezji grodzieńskiej

Diecezjalnym Spotkaniem Rodzin zakończył się Jubileuszowy Rok Miłosierdzia w diecezji grodzieńskiej na Białorusi.
2016-11-14 18:09:54
miniaturka

Meksyk: kapłan porwany w Catemaco żyje, ale był torturowany

Porwany kilka dni temu w Catemaco na wschodzie Meksyku kapłan został odnaleziony żywy, ale na jego ciele widać wyraźne znaki torturowania.
2016-11-15 07:07:11
miniaturka

Chrześcijanie Bliskiego Wschodu: troski i nadzieje

O sytuacji w Syrii, a także w Iraku rozmawiano na kongresie zatytułowanym „Damaszek pryzmatem nadziei”. Odbył się on w dniach 11-13 listopada w Rzymie w ramach obchodów stulecia Papieskiego Instytutu Studiów Wschodnich.
2016-11-15 07:19:02
miniaturka

Izrael i Palestyńczycy muszą sami chcieć wyjść z kryzysu

Sytuacja w Ziemi Świętej jest niepokojąca. Zarówno Izraelowi, jak i Palestyńczykom brak woli, by wyjść z obecnego impasu. A jeśli oni nie chcą, to nikt z zewnątrz ich do tego nie zmusi – uważa abp Pierbattista Pizzaballa, administrator patriarchatu Jerozolimy.
2016-11-15 07:55:58
miniaturka

Bangi: zamknięto Rok Święty w stolicy chrześcijaństwa

Rok Święty został też wczoraj zamknięty w „światowej stolicy chrześcijaństwa”, jak podczas ubiegłorocznej pielgrzymki nazwał Papież Franciszek stolicę Republiki Środkowoafrykańskiej. To właśnie w Bangi, w czasie swej afrykańskiej podróży otworzył pierwsze Drzwi Miłosierdzia.