Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2017-05-18 06:34
Waldemar Wesołowski

IV Kongres rodzin. Stacja Bolesławiec.

W sobotę 13 maja w Bolesławcu rozpoczął się IV Kongres Rodzin Diecezji Legnickiej. Przebiega on pod hasłem „Radość miłości w małżeństwie i rodzinie”.

Msza św. inauguracyjna

Inauguracja miała miejsce w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Tam o g. 10 konferencję na temat ruchu „Mężczyźni św. Józefa” wygłosił Andrzej Lewek z Krakowa. Mówił o roli męża i ojca w małżeństwie i rodzinie. Zaprezentował ruch skupiający mężczyzn, którzy na wzór św. Józefa chcą pogłębiać swoje chrześcijańskie życie i formować się do odpowiedzialnej troski o swoje rodziny. Mówił min. o panującym przekonaniu, że to kobieta – żona, matka, jest osobą dbającą o duchowość rodziny, o sprawy życia wiary. Mąż, czy ojciec często jest gdzieś z boku, nie angażuje się w sprawy ducha. To zafałszowany obraz. Św. Józef brał odpowiedzialność za swoją żonę i za Jezusa zwłaszcza przed Bogiem, ale też w innych sytuacjach życiowych, był posłuszny Bogu we wszystkim. Dlatego możemy mówić o nim, jako o prawdziwym mężczyźnie, który podejmuje wszystkie wyzwania i cały oddaje się dla rodziny.

Kolejnym punktem była Msza św., której przewodniczył proboszcz ks. Stanisław Kusik. Na wstępie podkreślił związek pomiędzy rozpoczynającym się Kongresem a przeżywanym jubileuszem 100 rocznicy objawień fatimskich. „Rodzina to fundament życia każdego z nas. Przyszłość świata i Kościoła idzie przez rodzinę. Dlatego należy modlić się o dobre rodziny, które będą silne, będą w stanie oprzeć się wszystkim zagrożeniom, które spotykamy w świecie. Modlitwa różańcowa, do której wzywała fatimska Pani, niech będzie mocnym orężem w walce o dobro, o dobre rodziny” – mówił ks. Kusik.

Homilię wygłosił ks. Bogusław Wolański, diecezjalny duszpasterz rodzin. Nawiązując do objawień w Fatimie podkreślił, że wybrzmiał w nich również temat rodziny. „W jednej z ostatnich wizji dzieci ujrzały nie tylko Matkę Bożą, ale też św. Józefa i Jezusa, a zatem miały wizję świętej Rodziny błogosławiącej światu. To nam podpowiada, że małżeństwo i rodzina są drogą Kościoła” – mówił ks. Wolański. Odnosząc się natomiast do wizji Hiacynty zaznaczył, że Matka Boża bardzo cierpiała z powodu rozwodów, wielu małżeństw żyjących bez sakramentu. Z kolei Łucja w liście napisanym pod koniec życia do przewodniczącego Papieskiego Instytutu Jana Pawła II dla studiów nad małżeństwem i rodziną podkreśliła, że przyszłość Kościoła i świata rozstrzygnie się w małżeństwach i rodzinach. „Dlatego gromadzimy się, aby się modlić, zawierzać siebie samych i nasze rodziny Maryi, i prosić Boga o potrzebne łaski. Wiarą i modlitwą możemy zdziałać wiele, możemy zmieniać świat” – zakończył kaznodzieja.   

Po wspólnej modlitwie wyruszyła procesja różańcowa, w której niesiono min. figurę Matki Bożej Fatimskiej. Kolejna część spotkania miała miejsce w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, gdzie Andrzej Lewek wygłosił drugą konferencję o duchowości małżeńskiej i roli ojca w rodzinie. Podczas adoracji najświętszego Sakramentu akt oddania rodzin diecezji legnickiej Matce Bożej odczytali Joanna i Dariusz Filistyńscy.

Po części modlitewnej, na placu kościelnym, odbył się piknik rodzinny, podczas którego z koncertem wystąpiła Eleni z zespołem.

Bolesławiecką stację Kongresu zorganizowało Duszpasterstwo Rodzin, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich oraz Prezydent Bolesławca Piotr Roman. Kolejna stacja odbędzie się w Lubinie (27-28.05) oraz w Legnicy (04.06)

Materiał dźwiękowy z tej stacji kongresowej dostępny na stronie Radia Plus Legnica, www.legnica.fm

Ks. Waldemar Wesołowski
Podziel się tym materiałem z innymi: