Strona główna
opoka.org.pl
2017-05-16 10:14
AC / BP KEP

Bp Mieczysław Cisło odznaczony „Laurem Pamięci” za dialog katolicko-żydowski

Za wieloletnią pracę na rzecz dialogu katolicko-żydowskiego i wkład w zachowanie dziedzictwa polskich Żydów bp Mieczysław Cisło został odznaczony nagrodą „Laur Pamięci”.

Ceremonia wręczenia "Laurów Pamięci", Warszawa, 15 V 2017
Autor/źródło: M. Drwal / BP KEP

To pierwszy biskup w Polsce, który otrzymał takie wyróżnienie. Wręczenie nagród miało miejsce w poniedziałek 15 maja w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

– Wyróżnienie „Laurem Pamięci” odebrałem jako wyrazy uznania dla Episkopatu Polski, który od dziesięcioleci zaangażowany jest w dialog katolicko-żydowski. Począwszy od pioniera i nestora tego dialogu ks. abp Henryka Muszyńskiego, prymasa seniora i abp. Stanisława Gądeckiego. Ja także w ciągu 10 lat posługi miałem wkład w dialog między katolikami i żydami. Cieszę się, że ta praca biskupa została dostrzeżona przez środowisko żydowskie i że dziś w imieniu Episkopatu Polski mogłem ten Laur odebrać – mówił po ceremonii wręczenia nagród bp Mieczysław Cisło, były Przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem.

Biskup znany jest jako wieloletni promotor dialogu katolicko-żydowskiego oraz inicjator listu do wiernych „o upamiętnienie Żydów, naszych obywateli i sąsiadów”, opublikowanego w styczniu 2015 r. przez Komitet ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski.

– Doceniam wielką pracę bp. Mieczysława Cisło w ciągu 10 lat jego posługi jako Przewodniczącego Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem oraz przyjacielską postawę wobec narodu żydowskiego – powiedziała Anna Azari, ambasador Izraela w Polsce podczas uroczystości wręczenia nagród.

Ponadto Ambasador podkreśliła, że „relacje między ambasadą Izraela a księżmi biskupami były zawsze bardzo dobre, owocne i przyjazne”. Dodała, że bardzo miło wspomina spotkanie w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski i w Synagodze z okazji 50-lecia dokumentu Nostra aetate, który mówił o relacjach Kościoła katolickiego także w stosunku do ludności żydowskiej. Ambasador Azari przyznała również, że była pod wrażeniem, kiedy dowiedziała się o istnieniu Dni Judaizmu w Polsce.

Odznaczeniem zostały uhonorowane osoby i instytucje zaangażowane w zachowanie dziedzictwa polskich Żydów i dialog polsko-żydowski.

Nagrodę „Laur Pamięci” otrzymali ponadto: Knyszyńskie Towarzystwo Regionalne im. Zygmunta Augusta, Stowarzyszenie Lapidarium Żydowskie we Wronkach, Dariusz Fodczuk i Piotr Piłasiewicz.

„Laur Pamięci” ma formę honorowego dyplomu i statuetki. Program prowadzony jest od 2015 r. przez Ambasadę Izraela w Polsce i Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zainicjowanie programu „Laur Pamięci” wiąże się z 25 rocznicą przywrócenia relacji dyplomatycznych pomiędzy Polską a Izraelem.

Biuro Prasowe KEP, episkopat.pl


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Warszawa, nagroda, Bp Mieczysław Cisło, Laur Pamięci, dialog katolicko-żydowski