Strona główna
opoka.org.pl
2017-05-14 19:25
S. Zielińska

Diecezja gliwicka: obchody 100. rocznicy objawień MB Fatimskiej w Bibieli

W niedzielę 14 maja, w ramach obchodów 100. rocznicy objawień fatimskich, biskup gliwicki Jan Kopiec przewodniczył uroczystej Mszy świętej w kościele p.w. MB Fatimskiej w Bibieli (diecezja gliwicka).

Autor/źródło: xbk

W tym roku, w kościele p.w. Matki Bożej Fatimskiej w Bibieli, w związku z obchodzonym jubileuszem 100-lecia objawień fatimskich, uroczystościom odpustowym przewodniczył Biskup Ordynariusz Diecezji Gliwickiej Jan Kopiec.

Uroczysta Msza św. rozpoczęła się o godz. 18:00, a zakończyła wystawieniem Najświętszego Sakramentu i procesją Teoforyczną, po której bp Jan Kopiec udzielił obecnym błogosławieństwa.

W wygłoszonej podczas Mszy św. homilii biskup gliwicki, na przykładzie pastuszków z Fatimy wskazał, że dzieje świata nie idą według ludzkich myśli, a ci, którzy mają władzę bardzo często podejmują decyzje będące przyczyną nieszczęść i wojen.

Hierarcha podkreślił wagę objawień jakie miały miejsce 100 lat temu w Fatimie, a także pobożności jaka rozwinęła się w oparciu o posłannictwo Maryi. Jest to znak, że pokolenie końca drugiego i początku trzeciego tysiąclecia naszej wiary docenia ile troski zawarł dobry Bóg, byśmy się nie zagubili i docenili wartość życia.

Bp Kopiec nawiązał także do wczorajszej kanonizacji Hiacynty i Franciszka Marto, dokonanej w Fatimie przez Papieża Franciszka. Wskazał na aktualność wezwań Maryi: nawracajcie się i czyńcie pokutę. Zachęcał, aby idąc za słowami Maryi więcej czasu poświęcać na modlitwę oraz czytanie i rozważanie Słowa Bożego, a także naprawiać zło, które wypływa z niedojrzałości, lekkomyślności i egoizmu.

Na koniec biskup zachęcił obecnych w świątyni, której patronuje Matka Boża Fatimska, do gorliwości w modlitwie, aby więcej ludzi odnalazło swoje własne drogi, ale w zgodzie z Chrystusem, by nawrócenie i pokuta były nie tylko w diecezji, ale w całej ojczyźnie i w całym świecie, punktem sprawiającym nowy porządek.


Kościół p.w. Matki Bożej Fatimskiej w Bibieli jest kościołem filialnym parafii Brynica (dekanat Żyglin w diecezji gliwickiej). Na uroczystościach obecni byli księża z całego dekanatu. Oprawę liturgiczną uroczystości przygotowali parafianie, a uroczystości uświetniły także orkiestra z Żyglina i Zespół Folklorystyczny „Brynica”.


Warto zaznaczyć, że w 1954 roku, w Bibieli odbyły się pierwsze rekolekcje oazowe dla ministrantów prowadzone przez ks. Franciszka Blachnickiego, założyciela ruchu „Światło-Życie”. Na budynku dawnej Publicznej Szkoły Powszechnej, w której rekolekcje miały miejsce, znajduje się tablica upamiętniająca tamto wydarzenie. Tablicę pamiątkową poświęcił 8 czerwca 2013 r. biskup gliwicki Jan Kopiec.

***

Osada Brynica powstała w XVI wieku, natomiast Bibiela pod koniec XIX wieku. Obie osady należały do parafii w Żyglinie. Pierwsze nabożeństwo w Brynicy odprawione zostało w 1926 r. przez proboszcza parafii Żyglin ks. Franciszka Wyciślika. W 1930 r. mieszkańcy wybudowali kaplicę pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła, w której Msza Św. Odprawiana była raz w miesiącu. W roku 1963 do parafii w Żyglinie oddelegowany został wikariusz, który w każdą niedzielę i święto sprawował Msze Św. w Brynicy i Bibieli. Budowa kościoła p.w. Matki Bożej Fatimskiej w Bibieli rozpoczęła się w 1988 r. Został on poświęcony przez ówczesnego biskupa gliwickiego Jana Wieczorka w dniu 12 października 1996 r. 

W kościele znajduje się sprowadzona z Fatimy figura Matki Bożej oraz od 2006 roku relikwie Hiacynty i Franciszka Marto.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-05-14 17:50:34
miniaturka

Arturo Mari w Puławach: Matka Boża nigdy nie opuściła Jana Pawła II

Matka Boża nigdy nie opuściła Ojca Świętego. Każdego dnia rozmawiał z Nią i prosił o pomoc -mówił Arturo Mari, fotograf sześciu papieży. Spotkanie odbyło się w 100. rocznicę Objawień Fatimskich i 36. rocznicę zamachu na Jana Pawła II.
2017-05-14 18:14:37
miniaturka

Papież: potrzeba modlitwy i umartwienia, aby ubłagać nawrócenie

Dzisiejszy dzień Papież rozpoczął od wizyty w rzymskiej bazylice Matki Bożej Większej (Santa Maria Maggiore), aby podziękować Maryi za odbytą pielgrzymkę do Fatimy.
2017-05-14 18:24:40
miniaturka

Modlitwa, nawrócenie, pokuta – polscy biskupi o aktualności Fatimy

Msze święte, całonocne czuwania, procesje z figurą Matki Bożej i czytania orędzia fatimskiego – w taki w całej Polsce uczczono setną rocznicę objawień Matki Bożej w Fatimie.
2017-05-15 07:43:54
miniaturka

Papież: solidarność z ofiarami wojen i konfliktów - zawierzenie Maryi

Po odmówieniu modlitwy i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Papież zawierzył Maryi, Królowej Pokoju, losy wszystkich ludów i narodów dotkniętych wojnami.
2017-05-15 07:49:22
miniaturka

Beatyfikacja o. Jana Sullivana SJ

Ojciec Jan Sullivan urodził się w 1861 r. w Dublinie, w Irlandii, w bogatej rodzinie. Był konwertytą z anglikanizmu.
2017-05-15 08:59:04
miniaturka

Ukraina: koronacja figury Matki Bożej Fatimskiej w Krysowicach

W 100-lecie Objawień Fatimskich oraz w 20-lecie, położonego na terenie archidiecezji lwowskiej Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Krysowicach, odbyła się koronacja figury „Pięknej Pani".