Strona główna
opoka.org.pl
2017-05-14 08:46
AC / Radio Watykańskie

Ks. Majewski o licznej obecności Polaków w Fatimie

Na wczorajsze spotkanie z Papieżem do Fatimy przybyło ponad pół miliona pielgrzymów. Organizatorzy oszacowali, że po Portugalczykach Polacy byli drugą najbardziej liczną nacją uczestniczącą w obchodach stulecia objawień.

Autor/źródło: pixabay

Zdaniem towarzyszącego Papieżowi ks. Andrzeja Majewskiego SJ, dyrektora programowego Radia Watykańskiego, tak liczna obecność Polaków jest zrozumiała. Świadczy ona nie tylko o naszym stosunku do Matki Bożej, ale i o związku Polski z fatimskimi objawieniami.

„Na pewno mamy ten gen maryjny w sobie i to się tu przejawia – powiedział ks. Majewski – ale też nie możemy zapominać, że w objawieniach fatimskich odniesienia do Rosji w jakiś też bardzo bliski sposób nas dotykają, bo przecież historia Polski w wielu momentach sprzęgła się z historią naszych wschodnich sąsiadów. Maryjność płynąca stąd, z Fatimy, jest bardzo wyrazista, bardzo dotykająca, prosta. Tutaj ludzie przyjeżdżają, bo wierzą, że w tym miejscu Matka Boża się objawiła. Nie ma tego elementu czczenia, jak w innych sanktuariach, czy obrazu czy nawet statuy – ona tylko wskazuje na wydarzenie historyczne, które się dokonało. Stąd to sanktuarium, tak myślę, jest bliskie Polakom. Dla mnie taka fotografia, która odbiła się jakby w moim umyśle, kiedy szedłem do studia: zauważyłem polską flagę, a pod nią spowiadającego księdza. Te flagi właśnie z jednej strony pokazują naszą obecność, ale też wskazują, gdzie znajdują się polscy kapłani, którzy służą pomocą duszpasterską” – podkreślił ks. Majewski.

bz/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-05-14 07:13:44
miniaturka

Filipiny: obchody 100-lecia objawień fatimskich z kard. Tagle

100. rocznica objawień fatimskich była uroczyście obchodzona również na Filipinach. Kard. Luis Tagle odprawił tam specjalną Mszę w kościele Matki Boskiej w Pasay, miejscowości należącej do aglomeracji Manili.
2017-05-14 07:35:44
miniaturka

Kraków: ostatnie spotkanie rekolekcji po ŚDM

W sobotę wieczorem w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach odbyła się ostatnia odsłona cyklu "Ogień dla nas i całego świata". O darze pobożności opowiadała młodym Michelle Moran - prezydent Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej Anglii i Walii.
2017-05-14 08:17:17
miniaturka

Abp Wojciech Polak: Krążące nad światem widmo terroryzmu woła o nawrócenie i pokój

Krążące nad światem widmo terroryzmu woła o nawrócenie i pokój – powiedział prymas Polski i metropolita Gniezna abp Wojciech Polak, który 13 maja przewodniczył uroczystościom setnej rocznicy Objawień Fatimskich w zakopiańskim sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej.
2017-05-14 12:12:02
miniaturka

Papież Franciszek na Twitterze o Fatimie

Piękny wpis Franciszka o Fatimie w 100. rocznicę objawień maryjnych
2017-05-14 12:45:22
miniaturka

Konwersatorium „100-lecie urodzin prof. Włodzimierza Fijałkowskiego”

W ramach przypadających w tym roku obchodów 100-lecia urodzin prof. Włodzimierza Fijałkowskiego w Łodzi zaplanowano szereg konferencji dotyczących wartości promowanych przez polskiego ginekologa-położnika oraz jego wpływu na rozwój medycyny.
2017-05-14 13:17:37
miniaturka

Zaproszenie na spotkanie „Co jest najważniejsze? Mężczyzna a priorytety”

17 maja w Krakowie odbędzie się spotkanie mężczyzn pt.: „Co jest najważniejsze? Mężczyzna a priorytety”. Gościem specjalnym będzie Mieczysław Guzewicz.