Strona główna
opoka.org.pl
2017-05-13 13:52
Anna Bajon / KAI

Bp Jeż: walka o rodzinę i małżeństwo toczy się na naszych oczach

„Na naszych oczach toczy się wielkie starcie między Bogiem a szatanem – walka o małżeństwo i rodzinę” – mówił biskup tarnowski Andrzej Jeż w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej - Różańcowej w Borkach k. Szczucina.

Autor/źródło: fotolubecki.pl, Magdalena Lubecka, licencja: CC BY

W Borkach odbyły się  diecezjalne uroczystości z okazji stulecia objawień Matki Bożej w Fatimie.

W homilii Biskup Tarnowski przypomniał, że krótko przed swoją śmiercią, wizjonerka z Fatimy, siostra Łucja ostrzegała, że ostateczna walka między szatanem a Bogiem rozegra się o małżeństwo i rodzinę.

Także dziś jesteśmy tego świadkami dodał biskup.

„W kolejnych krajach uchwalane są ustawy podważające instytucję małżeństwa i niszczące rodzinę, a ludzie coraz rzadziej chcą zawierać małżeństwo i przestają cenić jego wartość. Coraz wyraźniej widać także, jak rozszerza się „cywilizacja rozwodowa”, jak wiele dzieci wychowuje się poza małżeństwem, gdzie są pozbawione niepowtarzalnego ciepła i troski pełnej rodziny” – mówił bp Jeż.

Kaznodzieja przypomniał, że orędzie z Fatimy powinno być stale podejmowane przez każdego wyznawcę Chrystusa. „Treścią orędzia fatimskiego jest wolność: Maryja przybywa jako ta, która ma Serce Niepokalane, więc wolne od grzechu, przewrotnych idei, które usprawiedliwiają unicestwienie człowieka i które prowadzą do wojen, przemocy i niszczenia ludzkiego życia oraz fundamentalnych wartości. Ukazując swoje Niepokalane Serce, Maryja wzywa nas do bycia ludźmi działającymi na rzecz pokoju” – dodał.

Bp Jeż prosił o modlitwę zwłaszcza za małżeństwa i rodziny. „Pragniemy na nowo przyjąć z całą powagą i zaangażowaniem orędzie Maryi przekazane przed stu laty w Fatimie. Chcemy to uczynić nade wszystko z miłości do Boga i Jego Niepokalanej Matki, ale także ze świadomością, że jest to droga wiodąca do ocalenia świata, do ocalenia naszego narodu, naszych rodzin i małżeństw oraz nas samych” – podkreślił.

W uroczystości uczestniczyli duchowni, siostry zakonne, wierni diecezji tarnowskiej, parlamentarzyści i samorządowcy.

***

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej - Różańcowej w Borkach k. Szczucina jest wotum wdzięczności za ocalenie życia Jana Pawła II. 13 maja 1981 roku odbyła się uroczystość poświęcenia placu pod budowę kościoła parafialnego w Borkach. W tym dniu doszło do zamachu na Jana Pawła II, więc radosna uroczystość w Borkach przemieniła się w gorącą modlitwę błagalną o ocalenie życia Ojca świętego. Pamiętają to starsi parafianie.

„Podczas uroczystości nagle zrobił się szum, były rozmowy. Bp Ablewicz powiedział, że doszło do zamachu na papieża, a ludzie zaczęli płakać i modlić się o uratowanie Jana Pawła II” – wspomina Mieczysław Misiaczek.

To właśnie wtedy, na miejscu budowy w sercu kapłanów zgromadzonych pod przewodnictwem biskupa Jerzego Ablewicza zrodziła się myśl, by budowany kościół był wznoszony jako pomnik - wotum wdzięczności za ocalenie życia Jana Pawła II.

Myśl tę zaaprobował Biskup Tarnowski i poinformował o tym Ojca świętego. Swoją wdzięczność za modlitwy i troskę o jego osobę, Ojciec święty wyraził w 1982 roku, ofiarując dla wznoszonego kościoła parafialnego w Borkach, poświęconą przez siebie figurę Matki Bożej Fatimskiej.

15 maja 1983 r. w uroczystej procesji została wprowadzona do budującego się kościoła, figura Matki Bożej Fatimskiej - osobisty dar Ojca świętego.

Dla upamiętnienia zamachu na placu Św. Piotra, każdego 13. dnia miesiąca, wierni parafii i liczni pielgrzymi gromadzą się na modlitwie u stóp Fatimskiej Pani.

eb / Borki

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-05-13 12:44:39
miniaturka

Franciszek w Fatimie: pod opieką Maryi kontemplujemy prawdziwe oblicze Jezusa

Pod opieką Maryi kontemplujemy prawdziwe oblicze Jezusa Zbawiciela - mówił Franciszek podczas Mszy św. z okazji setnej rocznicy objawień Matki Bożej w Fatimie.
2017-05-13 12:56:00
miniaturka

„Corriere della Sera” o papieskiej pielgrzymce do Fatimy

Wiele uwagi poświęca papieskiej pielgrzymce do Fatimy „Corriere della Sera”. Wysłannik największego włoskiego dziennika do portugalskiego sanktuarium maryjnego obficie cytuje wystąpienia Franciszka z pierwszego dnia wizyty.
2017-05-13 13:03:32
miniaturka

Fatima: papież spotkał się z uchodźcami

Papież Franciszek spotkał się dziś rano z rodziną uchodźców z Bliskiego Wschodu. Przyjął ich w domu rekolekcyjnym Matki Bożej z Góry Karmel, w którym mieszka w czasie pobytu w Fatimie.
2017-05-13 15:37:56
miniaturka

Wizytacja kanoniczna i bierzmowanie w parafii p. w. św. Michała Archanioła w Łagowie

12 maja parafia sw. Michała Archanioła w Łagowie przeżyła wielką uroczystość.
2017-05-13 17:09:29
miniaturka
play

Zwróć uwagę na to, co mówisz. Twój język może zniszczyć twoje życie! - Maria Vadia

Nie wiem przez co przechodzisz teraz w życiu. Nie znam trudności i przeciwieństw z jakimi musisz się borykać, ale wiem jedno...
2017-05-13 17:42:06
miniaturka

Świadectwa polskich pielgrzymów: to wszystko dla Maryi

Tysiące pielgrzymów spędziło ubiegłą noc na placu fatimskiego sanktuarium. Czuwając, czekali na dzisiejsze uroczystości. Była wśród nich wysłanniczka Radia Watykańskiego Beata Zajączkowska. „Jesteśmy tu dla Maryi i to przez Jej ręce ofiarujemy Jezusowi nasz trud” – mówili zmęczeni, ale szczęśliwi.