Strona główna
opoka.org.pl
2017-05-13 12:39
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Meksyk: gra „Niebeski wieloryb” została potępiona

„Gra internetowa «Niebeski wieloryb» («The Blue Whale») musi zostać potępiona – to straszna epidemia, jest to karygodne” – powiedział meksykański biskup Jose Guadalupe Torres Campos.

Autor/źródło: pixabay

Biskup Campos prosił rodziców, aby zachowywali ostrożność, gdy ich dzieci korzystają z internetu. Ordynariusz Ciudad Juarez zaapelował o nadzór nad niepełnoletnimi korzystającymi ze stron www, aby uniknąć wpadnięcia w szpony tej strasznej „gry”, która w rzeczywistości prowadzi do tragicznych konsekwencji.

„Niebieski wieloryb” to tytuł „zabawy”, powodującej wiele ofiar wśród młodzieży. Gracze otrzymują od nieznanych organizatorów zadania do wykonania w ciągu kolejnych 50 dni. Uczestnik najpierw musi udowodnić własną tożsamość poprzez wysłanie swojego dowodu osobistego lub legitymacji z fotografią. Ostatniego dnia, po zrealizowaniu wszystkich poleceń, gracz zostaje poproszony o popełnienie samobójstwa.
Rosyjska „Nowaja Gazeta” jako pierwsza podała informację o istnieniu „grupy śmierci” na najbardziej popularnym w tym kraju serwisie społecznościowym, VKontakte (znany również jako VK). Wspomniana zbiorowość miała wabić i nakłaniać młodych nastolatków do samobójstwa. Z biegiem czasu gra rozprzestrzeniła się również do innych krajów, takich jak Kolumbia, Chile, Brazylia, Boliwia i Urugwaj.
Tylko w ciągu ostatnich kilku tygodni śmiertelna gra została połączona z co najmniej kilkunastoma samobójstwami wśród młodzieży w Chihuahua i innych regionach Meksyku, choć nie odnaleziono dowodów podobnych powiązań. Z tego też powodu w swojej niedzielnej homilii bp Torres Campos podkreślił konieczność ochrony młodzieży. Zaapelował do rodziców i opinii publicznej po tym, jak 15-letni nastolatek został hospitalizowany w Chihuahua Parral po próbie popełnienia samobótwa, być może właśnie pod wpływem gry „Niebieski wieloryb”.
Wg meksykańskich doniesień prasowych w Ciudad Juarez w roku 2015 odnotowano 103 samobójstw, a rok później – 318.
mh/ fides, rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-05-13 08:22:01
miniaturka

Fatima: różaniec z Papieżem

Jestem w Fatimie jako pielgrzym nadziei i pokoju, przynosząc Maryi w swym sercu każdego człowieka, a zwłaszcza tych najbiedniejszych.
2017-05-13 09:31:19
miniaturka

Papież w Fatimie: kto chce być chrześcijaninem, musi być maryjny

Po kolacji i odpoczynku Papież znowu przejechał odkrytym samochodem do kaplicy Objawień, aby przewodniczyć wieczornemu nabożeństwu. Po krótkiej, osobistej modlitwie poświęcił świece i pozdrowił zebranych pielgrzymów.
2017-05-13 09:43:10
miniaturka

Fatima: nocne czuwanie

Wieczorem Papież pielgrzym z pielgrzymami z całego świata odmówił Różaniec, o co prosiła Matka Boska Fatimska w czasie swych objawień. Gdy Franciszek udał się na odpoczynek wierni pozostali na miejscu biorąc udział w nocnym czuwaniu.
2017-05-13 12:44:39
miniaturka

Franciszek w Fatimie: pod opieką Maryi kontemplujemy prawdziwe oblicze Jezusa

Pod opieką Maryi kontemplujemy prawdziwe oblicze Jezusa Zbawiciela - mówił Franciszek podczas Mszy św. z okazji setnej rocznicy objawień Matki Bożej w Fatimie.
2017-05-13 12:56:00
miniaturka

„Corriere della Sera” o papieskiej pielgrzymce do Fatimy

Wiele uwagi poświęca papieskiej pielgrzymce do Fatimy „Corriere della Sera”. Wysłannik największego włoskiego dziennika do portugalskiego sanktuarium maryjnego obficie cytuje wystąpienia Franciszka z pierwszego dnia wizyty.
2017-05-13 13:03:32
miniaturka

Fatima: papież spotkał się z uchodźcami

Papież Franciszek spotkał się dziś rano z rodziną uchodźców z Bliskiego Wschodu. Przyjął ich w domu rekolekcyjnym Matki Bożej z Góry Karmel, w którym mieszka w czasie pobytu w Fatimie.