Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2016-11-14 09:17
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Modlitwa za chrześcijan w Iraku

W Kościele w Polsce obchodzono wczoraj Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Po raz drugi poświęcony był znajdującym się w dramatycznej sytuacji chrześcijanom w Iraku.

Autor/źródło: Photogenica

Inicjatorem obchodów jest sekcja polska papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Dramatyczna sytuacja w Iraku utrzymuje się od czasu upadku reżimu Saddama Husajna w 2003 r., a kraj stał się symbolem wojny z chrześcijanami. W ciągu ostatnich 10 lat liczba wyznawców Chrystusa w Iraku spadła z 1,5 mln do zaledwie 250 tys. - przypomniał ks. Waldemar Cisło, dyrektor Pomocy Kościołowi w Potrzebie.  „Pamiętajmy, ze wspólnoty chrześcijańskie są obecne w Iraku od I wieku, są to jedne z najstarszych wspólnot chrześcijańskich, więc nie możemy pozostać obojętni, bo jeśli nic nie uczynimy, to sytuacja będzie dramatyczna” - powiedział ks. Cisło.


Z okazji obchodów do Polski przyleciał chaldejski arcybiskup Irbilu w Iraku, który prosił o modlitwę za irackich chrześcijan. „Ważnym jest, by modlić się za prześladowanych chrześcijan, ale trzeba także wskazywać na trudności, wobec których stają, bo wraz z wyzwoleniem nadejdą kolejne problemy, jak odbudowa, ale też budowa pokoju w miejsce przemocy, struktury społecznej, która została zniszczona. Sądzę, że największe wyzwania dopiero przed nami” – mówił abp Baszar Warda.


W kościołach w całej Polsce, prócz modlitw, trwa dziś także zbiórka na pomoc chrześcijanom w Iraku.


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Irak, prześladowania chrześcijan, Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym