Strona główna
opoka.org.pl
2017-05-12 18:26
ek / Radio Watykańskie

Karaganda: obchody 100. rocznicy objawień w Fatimie

Wspólnoty Kościoła katolickiego z Kazachstanu, Rosji i Azji Centralnej spotykają się w Karagandzie, aby wspólnie obchodzić uroczystości związane z 100. rocznicą objawień w Fatimie.

Kościół pw. Podniesienia Krzyża Świętego, Karaganda
Autor/źródło: Batmanoff/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0

„Oczekuję, że to wydarzenie będzie impulsem do przemiany życia tak, aby Bóg był przez nas jeszcze bardziej widoczny” – mówi  biskup tamtejszej diecezji Adelio Dell’Oro.


Punktem centralnym uroczystości będzie Eucharystia, której jutro rano (13 maja) będzie przewodniczył wysłannik papieski kard. Paul Cordes. W czasie modlitwy zostanie odnowiony akt poświęcenia Kościoła w Rosji i Azji Centralnej Matce Bożej. W przypadku Rosji akt poświęcenia Niepokalanemu Sercu Maryi ma szczególne znaczenie. W czasie objawień fatimskich Maryja prosiła bowiem o modlitwę w intencji nawrócenia Rosji, walczącej wówczas z religią.


Przygotowaniem do uroczystych obchodów rocznicy objawień była m.in. peregrynacja po całej diecezji ikony Matki Bożej Fatimskiej. W niektórych miastach, np. w Astanie, przed jej wizerunkiem modlili się zarówno katolicy, jak i prawosławni i muzułmanie.


Biskup diecezji Karaganda mówił także o wyzwaniach, przed którymi stoi tamtejszy Kościół. Wskazał m.in. na potrzebę umocnienia ludzi młodych, którzy przybici ciężarem globalizacji oraz pociągnięci obsesją pięniądza i kariery tracą sens życia.


pp/ rv, asianews


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Fatima, Karaganda, 100. rocznica objawień, uroczystości