Strona główna
opoka.org.pl
2017-05-12 08:16
AC / Radio Watykańskie

Bp Székely: szansą Romów Chrystus

W wywiadzie udzielonym Radiu Watykańskiemu bp János Székely omówił obecną sytuację Romów w Europie.

Autor/źródło: pixabay, Couleur, licencja: CC0

„Szansą dla Romów jest przede wszystkim Chrystus. Jeżeli człowiek pozwoli, aby w jego sercu zagościła Dobra Nowina, to wtedy odkryje swoją godność, odkryje, że jest osobą kochaną przez Boga, przez Niego stworzoną” – uważa biskup pomocniczy archidiecezji Esztergom-Budapeszt na Węgrzech. W wywiadzie udzielonym Radiu Watykańskiemu bp János Székely omówił także obecną sytuację Romów w Europie.

„Romowie to największa mniejszość etniczna w Europie. Obecnie mieszka ich tutaj około 12-13 milionów; na Węgrzech stanowią 7-8 procent całej populacji. W Europie są obecni już od ponad 600 lat, ale zawsze na marginesie, na peryferiach. Dopiero jakieś 50-80 lat temu zaczęli się uczyć, co to znaczy czas, miejsce pracy, czystość, własność prywatna, czytanie, pisanie... Doświadczyli okrutnych prześladowań. W czasie II wojny światowej około pół miliona Romów zostało zamordowanych przez nazistów. To wielka rana naszego kontynentu” – mówił bp Székely.

Węgierski hierarcha zwrócił także uwagę na korzenie zachowań antyromskich. Podkreślił, że ich kultura bardzo różni się od europejskiej. Dlatego nie mogli znaleźć miejsca wśród Europejczyków, nie było dla nich pracy, mieli problemy z przeżyciem. W ten sposób pozostawali na marginesie życia społecznego żebrząc czy też powodując problemy z prawem.

pp/rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-05-11 18:33:36
miniaturka

Somalia walczy z islamistami i głodem, liczy na pomoc

W Londynie rozpoczyna się dzisiaj międzynarodowa konferencja na temat Somalii. Kraj ten zdany jest na pomoc wspólnoty międzynarodowej.
2017-05-11 18:47:38
miniaturka

Franciszek do Tawadrosa II: idźmy dalej ku jedności w Eucharystii

„Obyśmy kontynuowali naszą wspólną podróż do tego samego stołu eucharystycznego oraz wzrastali w miłości i pojednaniu” – napisał Papież Franciszek do zwierzchnika Koptyjskiego Kościoła Prawosławnego patriarchy Tawadrosa II.
2017-05-12 05:58:39
miniaturka
play

Challenge Wielkanocny #27

Alleluja! Pan Zmartwychwstał! Słuchaj Słowa i krótkiej refleksji ks. Michała Misiaka, a potem podejmij wyzwanie. Pokaż, że Jezus żyje także w Tobie. Premiery kolejnych odcinków codziennie aż do Zesłania Ducha Świętego. Wyzwanie #27.
2017-05-12 08:46:43
miniaturka

Korea Płd.: Kościół pokłada nadzieję w nowym prezydencie

„Obecnie potrzebujemy przywódcy, który kroczy po drodze prawdziwego pokoju i sprawiedliwości, honorując owe zasady także w momentach konfliktów oraz konfrontacji” – wskazali południowokoreańscy biskupi w liście do nowego prezydenta.
2017-05-12 09:14:39
miniaturka

Bp Solarczyk spotkał się z asystentami KSM

Bp Marek Solarczyk spotkał się z księżmi odpowiedzialnymi za KSM w diecezjach.
2017-05-12 09:44:54
miniaturka
play

Objawienia fatimskie? "Bez nawrócenia czeka nas piekło"

Gościem Tematu Dnia był Marcin Przeciszewski, redaktor naczelny Katolickiej Agencji Informacyjnej, który w rozmowie z Mateuszem Godkiem odniósł się do tego, jakie dzisiaj mają znaczenie objawienia fatimskie.