Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2017-05-11 16:51
Małgorzata Strzelec

„Fatima. Historia dzieci, które widziały Matkę Bożą” -nowatorskie opracowanie

Chcesz poznać historię trojga ubogich pastuszków, którzy widzieli Matkę Bożą, koniecznie sięgnij po komiks, którego autorem jest ks. B. Zeman SSP.

Okładka książki
Autor/źródło: Małgorzata Strzelec

W związku z przypadającym  w tym roku 100-leciem Objawień Fatimskich na rynku wydawniczym pojawiło się szereg publikacji podejmujących tę problematykę. Chciałabym zwrócić uwagę  na niezwykle ciekawą publikację  komiks „Fatima. Historia dzieci, które  widziały Matkę Bożą”. Autorem tekstu jest ks. Bogusław Zeman SSP, ilustracje przygotowała Jadwiga Żelazny.  Jak możemy przeczytać na okładce to „Pierwszy polski  komiks i videobook o Fatimie dla dzieci”.  Zgodnie z zamysłem Autora  jego adresatami  są najmłodsi  czytelnicy i widzowie, chociaż  zapewne i dorośli znajdą w nim szereg  ciekawych informacji o objawieniach fatimskich, a także, jak  się okazuje trudnych doświadczeniach młodych powierników Matki Bożej.

Komiks  opowiada w sposób interesujący historię życia trojga portugalskich pastuszków: Łucji, Hiacynty i Franciszka, którzy byli świadkami objawień Matki Bożej. To właśnie do nich Matka Boże skierowała słowa zachęty do codziennej modlitwy różańcowej. Ale czy tylko do nich? Nie, te słowa skierowane są także do każdego z nas, bo słowa orędzia przekazanego przez Matkę Bożą pozostają nadal aktualne, mimo upływu stu lat. Dobrze, że ta książeczka skierowana do dzieci ukazała się właśnie w tym szczególnym czasie, gdy w wielu kościołach, kaplicach w naszym kraju od każdego trzynastego dnia miesiąca od maja do października odprawiane są nabożeństwa fatimskie. Niewątpliwie komiks autorstwa ks. Bogusława Zemana stanowić inspirację i zachętę do tego, by w nich uczestniczyć i każdego 13. kolejnego miesiąca pochylać się nad słowami skierowanymi do dzieci przed stu laty w Fatimie.

Co warto podkreślić Autor zanim zaprezentował młodemu czytelnikowi  przesłania przekazywane pastuszkom od maja do października 1917 roku przenosi go do niewielkiej wioski Aljustela. Zapoznaje czytelników, z często pomijanym wydarzeniem mającym tam miejsce w 1916 roku z objawieniem się Anioła Pokoju, który  przygotowuje dzieci do spotkania z Matką Bożą ucząc je modlitwy. Krótkie, ale jakże wymowne słowa modlitwy powtarzanej przez fatimskie dzieci mogą stać się okazją do nauczenia ich naszych najmłodszych i wspólnego odmawiania jej z nimi.

Zachętę  do modlitwy  i powierzenia się  Jej Niepokalanemu Sercu słyszały dzieci od Matki Bożej wielokrotnie i jak możemy przeczytać sporo czasu poświęcały na modlitwę. Ale nie tylko … znajdowały także czas na pomoc rodzicom i zabawę. To ważny element wychowawczy prezentowanego komiksu. Pokazuje, że wśród wielu obowiązków można, a wręcz trzeba znaleźć czas na modlitwę. Miejmy nadzieję, że pokazana w komiksie historia pastuszków pomoże rozmiłować młodych czytelników w modlitwie różańcowej.

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden element w życiu świadków objawień Matki Bożej w Fatimie. Jak pokazuje Autor, dzieci nie omijały cierpienia i trudne doświadczenia, niezrozumienie przez najbliższych, brak wsparcia z ich strony, odrzucenie, kpiny ze strony współmieszkańców. Dzieci, mimo wszystko, wiernie wypełniały wskazania Matki Bożej.

„Fatima. Historia dzieci, które widziały Matkę Bożą” pozwala także dzięki dołączonemu filmowi i videobookowi poznać życie tych, którzy dostąpili niezwykłej łaski spotkań z Matką Bożą, którzy nie tylko sami realizowali Jej prośbę o odmawianie modlitwy różańcowej, ale przekazali ją światu. Prezentowana pozycja jest cenną pomocą dla katechetów, duszpasterzy, ale także rodziców w tym szczególnym roku 100- lecia objawień w Fatimie. Zapewne będzie zachętą do postawienia sobie pytania, które przed stu laty postawiła Łucja Matce Bożej: czego Pani sobie ode mnie życzy?

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa PROMYCZEK  i  Święty Paweł

 Gorąco zachęcam do lektury komiksu i obejrzenia filmu… I zapewniam. To lektura nie tylko dla najmłodszych.Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Fatima, Franciszek, Matka Boża, Hiacynta, Łucja, Anioł Pokoju, objawienia, oredzie fatimskie