Strona główna
opoka.org.pl
2016-11-14 07:07
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Zakończył się Jubileusz bezdomnych i wykluczonych

Uroczysta Msza w Watykanie z Papieżem zakończyła trzydniowe obchody wyjątkowego Jubileuszu osób społecznie wykluczonych. Na spotkanie przybyło kilka tysięcy osób z 22 krajów, w tym z Polski.

archiwum
Autor/źródło: Mazur/episkopat.pl

„To doświadczenie przyjazdu do Rzymu, doświadczenie spotkania z Ojcem Świętym, jego słowa,  a także wiele jego gestów pokazują, że nie ma takiego pojęcia w Kościele jak wykluczenie społeczne. Nie ma takiego pojęcia, że ktoś jest wyłączony ze społeczności Kościoła bo nie ma domu, w pewnym momencie pogubił się w życiu, stracił pracę, wylądował na ulicy. Oni są tacy sami jak my” – mówi Radiu Watykańskiemu ojciec Henryk Ciskowski dyrektor Dzieła św. Ojca Pio w Krakowie. Na rekolekcje z Papieżem przyjechał on z grupą 50 podopiecznych i opiekunów Dzieła.

Wśród nich był m.in. Romuald Bąk: „Jest to dla mnie ogromne przeżycie. Najwspanialsza przygoda jaka mogła mnie spotkać. Zobaczyć na żywo Papieża w Watykanie było cały czas moim marzeniem i to marzenie się spełniło. To jest coś pięknego. Duchowo jakbym się odbudował. Przyjechałem trochę zamknięty, zagubiony. Po słowach Papieża na spotkaniu z nami wiem, że także życie nas bezdomnych może być piękne, że świat nie jest tylko zbudowany na bogatych i mądrych ludziach, ale my też jesteśmy częścią tego świata. Jezus kochał wszystkich. Dzięki Papieżowi Franciszkowi jestem teraz o tym przekonany i wiem, że moje życie też się zmieni”.

W przybyłej z Krakowie grupie był też Jacek Zemla, od sześciu lat bezrobotny i bezdomny: „Nigdy w moim życiu nie byłem na pielgrzymce, a tu pierwszy raz i od razu do Rzymu i to na spotkanie z Papieżem. A myślałem, że już w życiu nic mnie lepszego nie czeka, a tu zobaczyłem, że innym ludziom na mnie zależy. Ten Rok Miłosierdzia Bożego, te rekolekcje z Papieżem to jest coś niesamowitego. A to wszystko dzięki Franciszkowi, bo przecież gdyby nam bezdomnym tej propozycji nie złożył, to przecież nigdy by się to nie stało”.

bz/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-11-12 18:20:57
miniaturka

Franciszek prosi Polaków o wsparcie prześladowanych chrześcijan

Franciszek zachęcił Polaków do niesienia konkretnego wsparcia prześladowanym chrześcijanom. Uczynił to podczas audiencji jubileuszowej w nawiązaniu do obchodzonego jutro w naszej ojczyźnie Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym.
2016-11-12 18:26:54
miniaturka

Ostatnia audiencja jubileuszowa: włączanie przez miłosierdzie

„Miłosierdzie jest tym sposobem działania, przez który staramy się włączyć innych do naszego życia, unikając zamykania się w sobie samych i w naszych egoistycznych zabezpieczeniach”. Papież Franciszek mówił o tym na ostatniej audiencji jubileuszowej w dobiegającym właśnie końca Roku Świętym.
2016-11-12 19:42:39
miniaturka

„Dajcie mi spokój” – internetowa baza cytatów ks. Burzyka

Ks. Eugeniusz Burzyk udostępnił w Internecie swoją bazę cytatów z przeczytanych w ciągu 28 lat kapłaństwa książek, czasopism, obejrzanych obrazów, filmów i sztuk teatralnych.
2016-11-14 07:59:52
miniaturka

Prefekt watykańskiej dykasterii misyjnej wrócił z Malawi i Zambii

Dla prefekta Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów spotkania z tamtejszymi wspólnotami były okazją, by umocnić je w przeżywaniu wiary oraz zobaczyć życie Kościoła w jego codzienności: w szkołach, w punktach medycznych, w domach dziecka, a także we wspieraniu chorych na AIDS.
2016-11-14 09:03:41
miniaturka

Kolejarze na Jasnej Górze

Na doroczną modlitwę w dniach 12-13 listopada przybyli pracownicy, emeryci, renciści, przedstawiciele administracji kolei, rodziny kolejarskie, członkowie i sympatycy NSZZ „Solidarność”, a także duszpasterze kolejarzy z całej Polski - ok. 5 tys. osób.
2016-11-14 09:19:24
miniaturka

Modlitwa za chrześcijan w Iraku

W Kościele w Polsce obchodzono wczoraj Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Po raz drugi poświęcony był znajdującym się w dramatycznej sytuacji chrześcijanom w Iraku.