Strona główna
opoka.org.pl
2017-05-10 15:15
S. Zielińska / KAI

Tarnów: Jaki ma być nowoczesny patriotyzm?

Patriotyzm to obok miłości do Ojczyzny także szacunek dla innych krajów – przypomniał biskup tarnowski Andrzej Jeż podczas sesji naukowej w Tarnowie.

Autor/źródło: Ryszard Hołubowicz / commons.wikimedia.org, CC BY-SA 3.0

Cykliczne wydarzenie organizowane przez diecezję ti powiat zostało tym razem poświęcone dobrze pojętej miłości do Ojczyzny.

W temat konferencji wpisał się niedawno przyjęty dokument Episkopatu Polski, w którym biskupi przypomnieli chrześcijański kształt patriotyzmu.

Hierarchowie zwracają uwagę, że niebezpieczne są postawy nacjonalistyczne. Wymieniają m.in. egoizm narodowy, kultywujący poczucie własnej wyższości, zamykający się na inne wspólnoty narodowe. – Patriotyzm bowiem zawsze musi być postawą otwartą – podkreśla biskup tarnowski Andrzej Jeż. - Chcemy uniknąć skrajności, z jednej strony ideologii multi-kulti, gdzie rozpuszcza się rzeczywistość narodu, a z drugiej strony chcemy uniknąć skrajności – szowinizmu, nacjonalizmu. Troska tylko o własny naród powoduje dominację nad innymi narodami, niszczenie ich godności i wartości – mówi.

Gość sesji dr Magdalena Czarnecka z Lublina ma duże doświadczenie pracy z młodzieżą. Jej zdaniem nacjonalizm może pociągać młodych, ale nie jest to dobre zjawisko.

– Należy zawsze pamiętać o rozdzieleniu między patriotyzmem, a nacjonalizmem. Niestety te zainteresowania idą w kierunku niebezpiecznym, niezdrowo pojętego patriotyzmu. Nacjonalizm jest zagrożeniem, co widzimy w naszej rzeczywistości – dodaje.

Podczas sesji naukowej w Urzędzie Wojewódzkim była też mowa o patriotycznej trosce o ojczysty język, pamięci historycznej, kulturze i przyszłości.

eb / Tarnów


Zdjęcie: Andrzej Jeż - biskup tarnowski, autor: Ryszard Hołubowicz, licencja: CC BY-SA 3.0

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-05-10 13:46:34
miniaturka

Indonezja: gubernator Dżakarty skazany za bluźnierstwo

Basuki Tjahaja Purnama, chrześcijański gubernator Dżakarty, został uznany winnym bluźnierstwa przeciw islamowi przez indonezyjski sąd i skazany na 2 lata więzienia.
2017-05-10 14:17:12
miniaturka
play

Wojciech Modest Amaro: znaleźć Boga w kuchni

- Przepis na udane życie jest bardzo prosty – mówi dla portalu misyjne.pl Wojciech Modest Amaro. – Wystarczy postawić Boga na pierwszym miejscu. Ta decyzja uporządkowuje całe życie.
2017-05-10 14:45:35
miniaturka

Papież na katechezie: Maryja Matką nadziei

Maryja zawsze z ufnością podchodzi do tajemnicy Boga, nawet wtedy, gdy zło świata zdaje się Go przysłaniać – mówił Papież w dzisiejszej katechezie. Poświęcił ją postaci Maryi, która jest Matką nadziei.
2017-05-10 15:26:02
miniaturka

I Komunia Święta w Łagowie

W niedzielne południe 7 maja 2017 roku parafia Łagów przeżywała wielką, radosną uroczystość.
2017-05-10 15:38:52
miniaturka

5 tysięcy różańców z Polski trafiło na front na wschodzie Ukrainy

Dla żołnierzy, którzy żyją na froncie w bardzo trudnych warunkach, te różańce, to znak naszej solidarności i wsparcia w modlitwie - mówi w rozmowie z KAI ks. Leszek Kryża dyrektor Zespołu ds. Pomocy Kościołowi na Wschodzie KEP.
2017-05-10 18:06:00
miniaturka

Papież do Polaków: módlcie się za moją pielgrzymkę do Fatimy

Zwracając się na dzisiejszej katechezie do Polaków Papież nawiązał do uroczystości św. Stanisława, biskupa i męczennika oraz prosił nas o modlitwę w intencji zbliżającej się pielgrzymki do Fatimy.