Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2017-05-09 18:01
Justyna Kapłańska / Radio Watykańskie

Izrael: biskupi apelują w sprawie palestyńskich więźniów

Katoliccy biskupi Ziemi Świętej apelują do Izraela, aby spełnił postulaty palestyńskich więźniów politycznych, którzy podjęli strajk głodowy.

Justyna Kapłańska

Katoliccy biskupi Ziemi Świętej apelują do Izraela, aby spełnił postulaty palestyńskich więźniów politycznych, którzy podjęli strajk głodowy. Domagają się oni poprawy warunków życia w zakładach karnych, a także zerwania z praktyką aresztów tymczasowych wobec osób, którym nie udowodniono winy.

„Przynaglamy władze Izraela, aby usłyszały wołanie osadzonych, uszanowały ich ludzką godność i otworzyły się na budowanie pokoju” – czytamy w deklaracji Zgromadzenia Katolickich Ordynariuszy Ziemi Świętej. Biskupi wskazują na potrzebę przestrzegania prawa międzynarodowego wobec więźniów palestyńskich. Potępiają też przetrzymywanie w więzieniu bez procesu, stosowanie kary zbiorowej, a także uciekanie się do tortur.

Nigdy nie można zapominać, że każdy osadzony jest człowiekiem, posiada nadaną mu przez Boga godność i zasługuje na szacunek – napisali biskupi Ziemi Świętej. W izraelskich więzieniach przetrzymywanych jest obecnie 6,5 tys. Palestyńczyków. Zarzuca się im przestępstwa różnego kalibru: od morderstw po rzucanie kamieniami.

kb/ rv, ncr 


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Ziemia Święta, Izrael, więźniowie polityczni