Strona główna
opoka.org.pl
2017-05-09 18:01
Justyna Kapłańska / Radio Watykańskie

Izrael: biskupi apelują w sprawie palestyńskich więźniów

Katoliccy biskupi Ziemi Świętej apelują do Izraela, aby spełnił postulaty palestyńskich więźniów politycznych, którzy podjęli strajk głodowy.

Justyna Kapłańska

Katoliccy biskupi Ziemi Świętej apelują do Izraela, aby spełnił postulaty palestyńskich więźniów politycznych, którzy podjęli strajk głodowy. Domagają się oni poprawy warunków życia w zakładach karnych, a także zerwania z praktyką aresztów tymczasowych wobec osób, którym nie udowodniono winy.

„Przynaglamy władze Izraela, aby usłyszały wołanie osadzonych, uszanowały ich ludzką godność i otworzyły się na budowanie pokoju” – czytamy w deklaracji Zgromadzenia Katolickich Ordynariuszy Ziemi Świętej. Biskupi wskazują na potrzebę przestrzegania prawa międzynarodowego wobec więźniów palestyńskich. Potępiają też przetrzymywanie w więzieniu bez procesu, stosowanie kary zbiorowej, a także uciekanie się do tortur.

Nigdy nie można zapominać, że każdy osadzony jest człowiekiem, posiada nadaną mu przez Boga godność i zasługuje na szacunek – napisali biskupi Ziemi Świętej. W izraelskich więzieniach przetrzymywanych jest obecnie 6,5 tys. Palestyńczyków. Zarzuca się im przestępstwa różnego kalibru: od morderstw po rzucanie kamieniami.

kb/ rv, ncr 

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-05-09 15:24:43
miniaturka

Watykańska konferencja o czarnych dziurach i Wielkim Wybuchu

W Watykańskim Obserwatorium Astronomicznym rozpoczęła się dzisiaj międzynarodowa konferencja naukowa o czarnych dziurach, falach grawitacyjnych i osobliwościach czasoprzestrzeni.
2017-05-09 15:57:35
miniaturka

Fatima – orędzie wciąż aktualne!

„To orędzie jest jeszcze bardziej aktualne i bardziej naglące niż kiedykolwiek” – mówił Jan Paweł II w sanktuarium w Fatimie, 12 maja 1982 r. W tym roku mija stulecie objawień w Fatimie i z tej okazji 12 maja udaje się do Fatimy papież Franciszek.
2017-05-09 17:40:45
miniaturka

W Kolonii trwa spotkanie członków zespołów d/s kontaktów Episkopatu Polski i Niemiec

Zespół ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec z kardynałem Kazimierzem Nyczem oraz przewodniczącym biskupem Janem Kopcem (diec. gliwicka) a także biskupem Tadeuszem Lityńskim (diec. zielonogórsko-gorzowska) przybył na dwudniowe spotkanie do Kolonii.
2017-05-09 18:43:08
miniaturka

Genewa: Stolica Apostolska wstawia się za migrantami

Stolica Apostolska ponownie wstawia się za migrantami. Jej stanowisko przedstawił na forum o kryzysie migracyjnym abp Ivan Jurkovič.
2017-05-09 21:17:19
miniaturka

Zatańczą dla Jana Pawła II

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Katowickiej zaprasza do uczczenia tańcem rocznicy urodzin św. Jana Pawła II.
2017-05-10 08:06:32
miniaturka

Turcja: relikwie św. Filipa Apostoła darem dla prawosławnych

Podczas ekumenicznej celebracji, delegacja rzymskich franciszkanów ofiarowała patriarsze Bartłomiejowi relikwie św. Filipa Apostoła.