Strona główna
opoka.org.pl
2017-05-09 13:25
S. Zielińska / KAI

„Ucieczka grzesznych” - nabożeństwa majowe na ulicach Warszawy

„Ucieczka grzesznych”, to zaproszenie do udziału w nabożeństwach majowych odprawianych przy kapliczkach na podwórkach i ulicach Warszawy.

Warszawa. Kapliczka Matki Boskiej Fatimskiej
Autor/źródło: MGostek / commons.wikimedia.org / CC0

- Sama idea wiąże się z próbą odbudowania duchowości miejskiej: w czasie II wojny światowej i powstania, warszawskie kapliczki odgrywały ważną rolę dla mieszkańców, a teraz stały się przede wszystkim elementem folkloru – wyjaśnia w rozmowie z KAI Ewa Kiedio, redaktor „Więzi” i współautorka inicjatywy modlitewnej „Ucieczka grzesznych”, gromadzącej mieszkańców Warszawy na nabożeństwach majowych w przestrzeni miejskiej.

Wspólna modlitwa, w której biorą udział mieszkańcy stolicy, została zapoczątkowana w 2014 r. z inicjatywy członków redakcji „Więzi” i magazynu „Dywiz”.

Jak wyjaśnia w rozmowie z KAI Ewa Kiedio, współzałożycielka „Dywizu” i redaktor „Więzi”, inspiracją do rozpoczęcia wspólnej modlitwy na stołecznych ulicach była publikacja albumu Anny Beaty Bohdziewicz i Magdaleny Stopy, pt. „Kapliczki warszawskie”, prezentującego ponad 200 warszawskich kapliczek, których historia sięga często okresu międzywojennego.

- Chcieliśmy wskrzesić tradycję wspólnych modlitw i sami duchowo na tym zyskać. To także forma integracji ludzi, którzy są wierzący i poszukują. Wspólna modlitwa gromadzi mieszkańców, którzy przyjeżdżają z różnych części miasta. Zdarza się, że dołączają także przechodnie – mówi Kiedio. Jak wyjaśnia, uczestnikami modlitwy są osoby w różnym wieku: od licealistów, aż po osoby starsze.

Hasło organizowanych od 4 lat nabożeństw, wywodzi się z jednego z wezwań z Litanii Loretańskiej, odmawianej przed warszawskimi kapliczkami. Kontynuacją majowej modlitwy są czerwcowe nabożeństwa pod hasłem „Gorejące ognisko”, zaczerpniętym z Litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Pierwsze w tym roku nabożeństwo majowe w ramach inicjatywy „Ucieczka grzesznych” odbędzie się w poniedziałek 15 maja, przed kapliczką na skrzyżowaniu ulic Marcinkowskiego i Jagiellońskiej, w pobliżu stacji metra Stadion Narodowy.

abd / Warszawa

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-05-09 11:50:27
miniaturka

Więcej Polaków modli się na Mszach św. w Berlinie

Polska Misja Katolicka w Berlinie ma 35 lat. Nawet cztery tysiące Polaków, co stanowi około 10 procent wszystkich katolików, którzy mieszkają, pracują bądź uczą się w Berlinie uczestniczy w odprawianych po polsku niedzielnych Mszach św. w stolicy Niemiec.
2017-05-09 12:21:35
miniaturka

Świątynia Opatrzności Bożej: 13 maja - Pierwszy Europejski Festiwal Schumana

"Pierwszy Europejski Festiwal Schumana", poświęcony osobie i myśli Sługi Bożego Roberta Schumana, odbędzie się w sobotę 13 maja na terenie Świątyni Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie.
2017-05-09 13:05:58
miniaturka

Warszawa: Noc Otwarta Domu Arcybiskupów Warszawskich w ramach akcji Noc Muzeów

20 maja, w ramach akcji Noc Muzeów, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego zaprasza na Noc Otwartą Domu Arcybiskupów Warszawskich.
2017-05-09 13:55:44
miniaturka

Szczecin: Marsz dla Życia 2017 – Kocham Cię Życie

Już 21 maja o godzinie 15:00 z Jasnych Błoni wyruszy kolejny największy w Polsce szczeciński Marsz dla Życia.
2017-05-09 14:26:07
miniaturka

COMECE na Dzień Europy: niech katolicy angażują się w politykę

- Europa znajduje się dziś na zakręcie: może się podnieść albo rozpaść - oświadczył sekretarz generalny Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) o. Olivier Poquillon z okazji obchodzonego 9 maja Dnia Europy.
2017-05-09 14:50:22
miniaturka

Papież: owocem przyjęcia Słowa jest dobroć, pokój, przebaczenie

Owocem przyjęcia i poznania Słowa jest dobroć, pokój i przebaczenie samemu sobie – mówił Papież na Mszy w Domu św. Marty.