Strona główna
opoka.org.pl
2017-05-08 16:43
Waldemar Wesołowski

Rekonstrukcja bitwy Legnickie Pole 1241.

Na dwa dni gmina Legnickie Pole przeniosła się do XIII wieku. W jarze gniewomierskim pod Legnickim Polem rozegrała się bitwa sprzed stuleci.

W rekonstrukcji bierze udział kilkaset osób

Po 776 latach, po raz kolejny Mongołowie rozbili swoje jurty w Legnickim Polu i tym samym rozpoczęły się uroczystości upamiętniające rocznicę bitwy na Legnickich Polach. Trwające dwa dni uroczystości rozpoczęły się w piątek, 5 maja w Muzeum Bitwy Legnickiej, gdzie okolicznościowy wykład „Imperium Mongolskie – fakty i mity” oraz koncert chóru Axion, wprowadził zebranych w średniowieczny klimat.

Sobota, 6 maja, była drugim dniem święta. Już od samego rana życie zaczęło tętnić w obozach rycerstwa chrześcijańskiego i mongolskiego. Odbywały się tam m.in. pokazy walk rycerskich, turniej bojowy i łuczniczy. W centrum Legnickiego Pola, tuż przed bazyliką św. Jadwigi, można było spotkać, damy dworu, rycerzy czy też mongolskich wojowników. Można było poznać średniowieczne rzemiosło, wybić okolicznościową monetę, nauczyć się średniowiecznej kaligrafii, czy sztuki czerpania papieru. Można było także uczestniczyć w zabawach plebejskich, postrzelać z łuku, a nawet z bicza. Można było także skosztować smakołyków i posłuchać muzyki.

Głównym widowiskiem, które rozpoczęło się o g. 16.30, były pokazy łucznictwa konnego oraz rekonstrukcja bitwy „Legnickie Pole 1241”. W rekonstrukcji wzięło udział ponad 300 osób, w tym 13 grup rekonstrukcyjnych z całej Polski, oraz grupa z Węgier. W inscenizacji wziął udział także sam wielki Hetman Rycerstwa Polskiego Arkadiusz Dzikowski herbu Brandt. Byli rycerze chrześcijańscy oraz wojownicy mongolscy na koniach. Wojsko stoczyło regularną bitwę, podczas której na polu walki poległ książę Henryk Pobożny.

Tuż po zakończonej bitwie, wszyscy zostali zaproszeni na średniowieczny rynek zaaranżowany przed bazyliką, gdzie można było obserwować prace działających w średniowieczu rzemieślników m.in. kowali i tkaczy.

Głównym organizatorem wydarzenia „Legnickie Pole 1241 – tu można stracić głowę” był Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Legnickim Polu.

Przypomnijmy, że 9 kwietnia 1241 r. polskie i europejskie rycerstwo stoczyło bitwę z armią mongolską. Wydarzenie to zapisało się w historii, jako jedno z największych w obronie wartości chrześcijańskich. W bitwie poległ książę Henryk Pobożny, syn świętej Jadwigi. Choć bitwa była przegrana, jednak walka w obronie wolności, wiary i chrześcijańskiej kultury Śląska i Polski zatrzymała pochód Mongołów na zachód Europy.

Tekst i foto: Monika Łukaszów


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy