Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2016-11-13 12:44
jz / KAI

Płock: koncert pieśni z czasu chrztu Mieszka I

Światowej sławy kantor francuski Marcel Pérès wystąpił w płockiej bazylice katedralnej w czasie koncertu pt. „Chrzest Mieszka, księcia polskiego”, z towarzyszeniem zespołów Jerycho i Bractwo Różowego Wianka.

Autor/źródło: Youtube, eref2000 / Archiwum

Światowej sławy kantor francuski Marcel Pérès wystąpił w płockiej bazylice katedralnej w czasie koncertu pt. „Chrzest Mieszka, księcia polskiego”, z towarzyszeniem zespołów Jerycho i Bractwo Różowego Wianka. W repertuarze znalazły się utwory, które prawdopodobnie towarzyszyły chrztowi księcia Mieszka I. Koncert odbył się w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Chrzest 966”.

Pieśni, które mogły być wykonywane podczas chrztu Mieszka I, zaśpiewał w sobotę światowej sławy kantor Marcel Pérès. Wykonywał je wraz z chórem męskim, złożonym z członków zespołu Jerycho, pod kierunkiem dr. Bartosza Izbickiego oraz śpiewaków z Bractwa Różanego Wianka z Jarosławia.

W czasie koncertu francuski muzykolog i śpiewak po raz pierwszy zmierzył się z polskimi źródłami. Wspólnie z polskimi artystami wykonał między innymi śpiewy Wigilii Paschalnej, podczas której prawdopodobnie odbył się chrzest władcy Polan. Artyści zaśpiewali m.in. pieśni „Scrutinium”, „Benedictio ingis”, „Liturgia verbi” i „Processio ad baptysterium”.

Pochodzą one z rękopisów z Bawarii (graduał i sekwencjarz z kościoła św. Emmerama z Ratyzbony z około 1000 roku) i Nadrenii (antyfonarz i graduał z Essen z II połowy X wieku), reprezentujących tradycje muzyczne, które najmocniej oddziałały nas tradycję polską.

„Punktem wyjścia koncertu był cykl badań najstarszych źródeł muzyki polskiej, a także rękopisów zachodnioeuropejskich, które najbardziej oddziaływały na nasza tradycję. Na podstawie badań przygotowano program koncertu, zaprezentowany w jednej z najstarszych świątyni w kraju. Był to jedyny koncert z takim repertuarem w Polsce” – informował Piotr Kaplita ze Stowarzyszenia „Muzyka dawna w Jarosławiu”.

Koncert „Chrzest Mieszka – księcia polskiego” w katedrze płockiej odbył się w ramach projektu pod nazwą „Chrzest Polski – muzyczne korzenie i dziedzictwo”, realizowanego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Chrzest 966”. Organizatorem było Stowarzyszenie „Muzyka Dawna w Jarosławiu”.

Swoim patronatem objęli go biskup płocki Piotr Libera i prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

eg / Płock


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: koncert, Marcel Pérès, Chrzest Polski