Strona główna
opoka.org.pl
2017-05-08 12:06
ek / episkopat.pl

Uroczystości ku czci św. Stanisława

Tegoroczna procesja ku czci św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Skałkę odbędzie się w niedzielę 14 maja.

Trumna-relikwiarz ze szczątkami świętego
Autor/źródło: Bogitor/wikipedia.org/CC BY-SA 3.0

Uroczystościom z udziałem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio oraz Episkopatu Polski będzie przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.


W niedzielę 14 maja o godz. 9:00 wierni wyruszą w procesji z relikwiami św. Stanisława z Wawelu na Skałkę. Zwyczaj ten ma miejsce co roku w pierwszą niedzielę oktawy uroczystości patronalnej św. Stanisława, która przypada 8 maja. Ojca Świętego będzie reprezentował nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Mszy św. koncelebrowanej na Skałce będzie przewodniczył i wygłosi homilię metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.


Wierni archidiecezji krakowskiej do uroczystości przygotowują się m.in. poprzez nowennę ku czci św. Stanisława, odprawianą od 29 kwietnia w katedrze na Wawelu, przy grobie Świętego, i we wspólnotach parafialnych.


„W litanii ku czci św. Stanisława nazywamy Go Ojcem i Opiekunem całej Ojczyzny, a także Patronem we wszystkich potrzebach. Jest On również patronem ładu moralnego w Polsce. A ten patronat, jak nauczał św. Jan Paweł II, łączy się przede wszystkim z uznaniem powszechnie obowiązującego autorytetu prawa moralnego, prawa Bożego” – napisał abp Marek Jędraszewski w liście do wiernych, w którym zaprasza na uroczystości. „Przez wstawiennictwo Patrona Polski będziemy więc prosić o poszanowanie Bożego ładu w życiu rodzinnym, społecznym i politycznym w naszej Ojczyźnie” – czytamy w liście. Zebrani będą się też modlić o nowe powołania kapłańskie i zakonne. Uroczystości będą równocześnie dziękczynieniem za otrzymane dary, szczególnie za łaskę Światowych Dni Młodzieży i uroczysty akt przyjęcia Chrystusa, jako Króla i Pana.


Święty Stanisław ze Szczepanowa był biskupem krakowskim w latach 1072-1079. Zginął śmiercią męczeńską, skazany przez króla Bolesława Śmiałego na śmierć przez rozczłonkowanie. Obok św. Wojciecha i Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski św. Stanisław jest pierwszorzędnym patronem Polski. Procesje z relikwiami św. Stanisława odbywają się od czasu jego kanonizacji, która miała miejsce w 1253 r.


www.diecezja.pl/ BPKEP>>List Metropolity Krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego z zaproszeniem na uroczystości

>>List bp. Jana Zająca z planem Nowenny

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-05-08 10:01:22
miniaturka

Francja: Kościół zapewnia o modlitwach za nowego prezydenta

„Nasze życzenia i modlitwy towarzyszą Emanuelowi Macronowi w jego trudnej misji w służbie Francji oraz na rzecz dobra wspólnego” – napisał na komunikatorze Twitter sekretarz generalny i rzecznik francuskiego episkopatu, ks. Ribadeu Dumas.
2017-05-08 10:36:17
miniaturka

Wstali z kanapy i głosili Jezusa... mieszkańcom Częstochowy

Wstań z kanapy - głoś Jezusa! Taki temat miały rekolekcje ewangelizacyjne, które zorganizowała Diakonia Ewangelizacji Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Katowickiej w oazowym Domu w Częstochowie.
2017-05-08 11:14:58
miniaturka

Dziś uroczystość ku czci św. Stanisława Biskupa i Męczennika, patrona Polski

Kościół katolicki obchodzi uroczystość św. Stanisława Biskupa i Męczennika, głównego patrona Polski.
2017-05-08 12:53:25
miniaturka

Nigeria: Boko Haram uwolniła 82 uczennice

W Nigerii uwolniono 82 spośród prawie 300 dziewcząt, porwanych w kwietniu 2014 roku przez islamskich fundamentalistów z Boko Haram w nigeryjskim mieście Chibok.
2017-05-08 13:16:55
miniaturka

Abp Gądecki: celem działalności Kościoła jest rozwijanie świętości

O zadaniach Kościoła i znaczeniu świątyni mówił abp Stanisław Gądecki w niedzielę 7 maja podczas Mszy św. połączonej z obrzędem poświęcenia kościoła pw. św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Poznaniu.
2017-05-08 13:40:51
miniaturka

Franciszek: uczmy się wiary i miłości od pastuszków z Fatimy

Maryja, jak wspaniała mistrzyni uczy nas poznawać i kochać Chrystusa i warto się od Niej tego uczyć. Kapłan zapominający o Maryi staje się prawdziwym sierotą.