Strona główna
opoka.org.pl
2017-05-07 18:32
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Hiszpania: kongres o ikonie Matki Bożej Nieustającej Pomocy

W Madrycie zakończył się europejski kongres na temat ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Zorganizowano go w ramach obchodów 150-lecia przekazania obrazu redemptorystom.

Autor/źródło: commons.wikimedia.org / Domena publiczna

W kongresie wzięło udział ok. 80 osób, zakonników i świeckich, którzy przyjechali ze wszystkich europejskich prowincji zgromadzenia – od Portugalii aż po Rosję.

Ikonę Matki Bożej Nieustającej Pomocy przekazał redemptorystom papież Pius IX w 1866 r. Jak głosi tradycja, Ojciec Święty miał powiedzieć do ówczesnego przełożonego generalnego o. Maurona te słowa: “Uczyńcie ją znaną na całym świecie!” Jubileusz przekazania obrazu został rozłożony na trzy lata. Po głównych obchodach w ubiegłym roku, obecny został poświęcony misyjnemu przesłaniu ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy w XXI w. Wokół tego tematu obracają się poszczególne wystąpienia na madryckim kongresie maryjnym.

Mówi o. Metod Marcel Lukačik CSsR ze Słowacji: „Ikona przekazuje nam przesłanie Słowa Bożego i czyni je bardziej poznawalnym, dotykając też naszych emocji, a nie tylko naszego rozumu. Prowadzi nas drogą świętości, żebyśmy komunikowali się z Bogiem oraz zrozumieli Jego miłość. Ta ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy stanowi właśnie znak Bożej miłości, jest to ikona miłości” – wskazuje o. Lukačik.

Uczestnicy kongresu mogą podzielić się doświadczeniami z pracy misyjnej, roli ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy w duchowości misjonarza, a także podjąć wspólne projekty na przyszłość.

M. Raczkiewicz, Madryt/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-05-07 17:04:40
miniaturka

Prymas Polski: bluźnierstwem jest wykorzystywanie krzyża jako znaku walki z kimkolwiek

Metropolita gnieźnieński przewodniczył uroczystościom odpustowym na Kalwarii Pakoskiej z okazji święta znalezienia Krzyża świętego.
2017-05-07 17:38:05
miniaturka

Abp Michalik: prawdziwy mężczyzna zgina kolano tylko przed Bogiem

Prawdziwy mężczyzna nie zgina kolana dla kariery przed drugim człowiekiem, ale klęka przed Bogiem – mówił abp Józef Michalik w Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kalwarii Pacławskiej.
2017-05-07 17:57:27
miniaturka

Tydzień Modlitw o Powołania (7-13 maja)

W czwartą Niedzielę Wielkanocną, zwaną Niedzielą Dobrego Pasterza, obchodzony jest 54. Światowy Dzień Modlitw o Powołania. W tym dniu rozpoczyna się także Tydzień Modlitw o Powołania.
2017-05-07 18:44:15
miniaturka

Abp Hoser: Pokój na świecie zależy od naszego nawrócenia do Boga

W kaplicy parafii Dobrego Pasterza w Warszawie-Miedzeszynie odbyło się uroczyste nałożenie koron na figurę Matki Bożej Fatimskiej. "Od naszego nawrócenia zależy pokój na świecie" – mówił abp Henryk Hoser nawiązując do orędzia fatimskiego.
2017-05-07 21:27:21
miniaturka

Abp Peta: na świecie zawsze będzie stan wojenny, bo ciągle istnieje walka dobra ze złem

- Na świecie zawsze będzie stan wojenny, bo ciągle istnieje walka dobra ze złem, dlatego prośmy świętych, aby pomagali nam w tej walce zawsze opowiedzieć po stronie Pana Jezusa - mówił abp Tomasz Peta z Kazachstanu, który przewodniczył sumie odpustowej ku czci św. Floriana w Jedlcu. Na wspólnej modlitwie zgromadzili się strażacy z okolicznych parafii.
2017-05-08 08:14:33
miniaturka

Rosja: Kościół przeciwny delegalizacji świadków Jehowy

Kościół katolicki w Rosji sprzeciwia się traktowaniu świadków Jehowy jako organizacji ekstremistycznej. 2 maja Sąd Najwyższy polecił skonfiskować wszelką własność tego wyznania.