Strona główna
opoka.org.pl
2017-05-07 17:45
S. Zielińska / BP KEP

Tydzień Modlitw o Powołania (7-13 maja)

W czwartą Niedzielę Wielkanocną, zwaną Niedzielą Dobrego Pasterza, obchodzony jest 54. Światowy Dzień Modlitw o Powołania. W tym dniu rozpoczyna się także Tydzień Modlitw o Powołania.

Autor/źródło: Mazur/episkopat.pl, licencja: CC BY-NC-SA 2.0

W Niedzielę Dobrego Pasterza wierni modlą się w intencji powołań do życia kapłańskiego, konsekrowanego i misyjnego, rozważają też papieskie orędzie przygotowane na ten czas.

– Bez nieustannej i kontemplacyjnej modlitwy nigdy nie będzie duszpasterstwa powołaniowego, ani też misji chrześcijańskiej. W związku z tym trzeba zasilać życie chrześcijańskie przez słuchanie Słowa Bożego, a przede wszystkim dbać o osobistą relację z Panem w adoracji eucharystycznej, będącej uprzywilejowanym <<miejscem>> spotkania z Bogiem – wskazuje Ojciec Święty Franciszek w tegorocznym orędziu na Światowy Dzień Modlitw o Powołania. W przesłaniu zatytułowanym „Pobudzeni Duchem Świętym na misje” podkreśla, że podstawą misji głoszenia Ewangelii jest ufność i otwarcie się „na ciche działanie Ducha Świętego”.

Słowa Papieża przytacza delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. powołań bp Marek Solarczyk we wstępie do materiałów na tegoroczny Tydzień Modlitw o Powołania. Zostały one przygotowane przez Krajową Radę Duszpasterstwa Powołań, która jest organem Konferencji Episkopatu Polski i rozesłane do każdej parafii.

– Niech najbliższy tydzień będzie czasem zjednoczenia w modlitwie wszystkich wiernych, którzy z wiarą będą powierzali Dobremu Bogu intencje każdego człowieka, który rozeznaje swoje powołanie i pragnie z odpowiedzialnością wypełnić misję, zawierzoną mu przez Boga – zachęca bp Marek Solarczyk. Podkreśla, jak ważne jest, abyśmy naszą wiarę przeżywali z odpowiedzialnością, „a nieustannie ją pogłębiając, stawali się jej świadkami dla bliźnich”. Jak zauważa bowiem, to we wspólnocie wiary „młodzi ludzie kształtują swoje życie”.

Tydzień Modlitw o Powołania zakończy pielgrzymka rodzin osób powołanych i osób wspierających powołania na Jasną Górę. Pielgrzymka tradycyjnie już odbywa się w drugą sobotę maja. Tym razem przypada ona 13 maja.

Światowy Dzień Modlitw o Powołania to inicjatywa papieża Pawła VI, który w odpowiedzi na spadek powołań do stanu kapłańskiego i życia zakonnego postanowił, by jedna z niedziel okresu wielkanocnego była przeznaczona właśnie na modlitwę o powołania. Po raz pierwszy Dzień Modlitw o Powołania był obchodzony 12 kwietnia 1964 r. Niedziela Dobrego Pasterza to również święto patronalne Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła. Dzieło wspiera powołania misyjne m.in. poprzez akcję AdoMIS, która zachęca do adopcji misyjnych seminarzystów.

BP KEP / episkopat.pl


Zdjęcie: Sanktuarium św. Jana Pawła II, autor: Mazur/episkopat.pl, licencja: CC BY-NC-SA-2.0

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-05-07 13:38:30
miniaturka

Papież do neoprezbiterów: kapłaństwo to służba, a nie kariera

Zgodnie z wieloletnim zwyczajem w Niedzielę Dobrego Pasterza, gdy Kościół katolicki obchodzi Światowy Dzień Modlitw o Powołania Kapłańskie i Zakonne, Papież Franciszek udzielił święceń kapłańskich dziesięciu seminarzystom.
2017-05-07 17:04:40
miniaturka

Prymas Polski: bluźnierstwem jest wykorzystywanie krzyża jako znaku walki z kimkolwiek

Metropolita gnieźnieński przewodniczył uroczystościom odpustowym na Kalwarii Pakoskiej z okazji święta znalezienia Krzyża świętego.
2017-05-07 17:38:05
miniaturka

Abp Michalik: prawdziwy mężczyzna zgina kolano tylko przed Bogiem

Prawdziwy mężczyzna nie zgina kolana dla kariery przed drugim człowiekiem, ale klęka przed Bogiem – mówił abp Józef Michalik w Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kalwarii Pacławskiej.
2017-05-07 18:35:18
miniaturka

Hiszpania: kongres o ikonie Matki Bożej Nieustającej Pomocy

W Madrycie zakończył się europejski kongres na temat ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Zorganizowano go w ramach obchodów 150-lecia przekazania obrazu redemptorystom.
2017-05-07 18:44:15
miniaturka

Abp Hoser: Pokój na świecie zależy od naszego nawrócenia do Boga

W kaplicy parafii Dobrego Pasterza w Warszawie-Miedzeszynie odbyło się uroczyste nałożenie koron na figurę Matki Bożej Fatimskiej. "Od naszego nawrócenia zależy pokój na świecie" – mówił abp Henryk Hoser nawiązując do orędzia fatimskiego.
2017-05-07 21:27:21
miniaturka

Abp Peta: na świecie zawsze będzie stan wojenny, bo ciągle istnieje walka dobra ze złem

- Na świecie zawsze będzie stan wojenny, bo ciągle istnieje walka dobra ze złem, dlatego prośmy świętych, aby pomagali nam w tej walce zawsze opowiedzieć po stronie Pana Jezusa - mówił abp Tomasz Peta z Kazachstanu, który przewodniczył sumie odpustowej ku czci św. Floriana w Jedlcu. Na wspólnej modlitwie zgromadzili się strażacy z okolicznych parafii.