Strona główna
opoka.org.pl
2017-05-07 13:24
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Albania: 550. rocznica wędrówki obrazu Matki Bożej Dobrej Rady

W Albanii obchodzono 550. rocznicę wywędrowania obrazu Matki Bożej Dobrej Rady ze Szkodry do Genazzano we Włoszech. Zorganizowano z tej okazji konferencję naukową i triduum modlitewne.

Kard. Franc Rodé
Autor/źródło: commons.wikimedia.org / Domena Publiczna

Centralnym punktem uroczystości była Msza św. pod przewodnictwem słoweńskiego kardynała Franca Rodé.

Matka Boża pod wezwaniem Dobrej Rady jest główną patronką Albanii. Szczególnej czci doznaje w mieście Szkodra, w północnej części kraju. Losy Obrazu i sanktuarium są tragiczne. Przez wiele wieków obraz był w Szkodrze. 550 lat temu wywędrował do włoskiego Genazzano, a sanktuarium uległo zniszczeniu. 

100 lat temu odbudowano kościół, lecz później został on zniszczony przez komunistów. Dopiero w 1993 r. Jan Paweł II podczas swej pielgrzymki do Albanii poświęcił kamień węgielny pod nowe sanktuarium.

Kard. Rodé, przedstawiciel Papieża Franciszka na tych uroczystościach, przywołując tragiczną historię miejsca mówił o wierności Maryi i o wolności, która jest darem dla narodu Albańskiego. Wskazał, że tak jak to sanktuarium trzykrotnie było niszczone i odbudowywane, również duch braterstwa i miłości stale musi być odbudowywany.

A. Michoń CSsR / rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-05-07 12:01:13
miniaturka

Bp Solarczyk: pomóżmy młodym odkryć dar miłości Boga

W 54. Światowy Dzień Modlitw o Powołania przewodniczył on Mszy św. w kościele św. Marka Ewangelisty na Warszawie. W czasie Eucharystii modlono się o nowe powołania kapłańskie i zakonne.
2017-05-07 12:36:15
miniaturka

Kraków: ponad 4,5 tys. odpowiedzi na ankietę młodych o Kościele

Ponad 4,5 tys. osób wypełniło ankietę, którą młodzież archidiecezji krakowskiej opracowała w ramach przygotowań do synodu biskupów o młodzieży, zaplanowanego w Watykanie na październik 2018 roku.
2017-05-07 12:57:14
miniaturka

Franciszek: idźmy za Jezusem, jedynym pewnym przewodnikiem

Nie dajmy się zwieść fałszywym mądrościom świata, tylko idźmy za Jezusem, jedynym pewnym przewodnikiem, który nadaje sens naszemu życiu. Ojciec Święty mówił o tym w rozważaniu przed południową modlitwą maryjną Regina Caeli.
2017-05-07 13:38:30
miniaturka

Papież do neoprezbiterów: kapłaństwo to służba, a nie kariera

Zgodnie z wieloletnim zwyczajem w Niedzielę Dobrego Pasterza, gdy Kościół katolicki obchodzi Światowy Dzień Modlitw o Powołania Kapłańskie i Zakonne, Papież Franciszek udzielił święceń kapłańskich dziesięciu seminarzystom.
2017-05-07 17:04:40
miniaturka

Prymas Polski: bluźnierstwem jest wykorzystywanie krzyża jako znaku walki z kimkolwiek

Metropolita gnieźnieński przewodniczył uroczystościom odpustowym na Kalwarii Pakoskiej z okazji święta znalezienia Krzyża świętego.
2017-05-07 17:38:05
miniaturka

Abp Michalik: prawdziwy mężczyzna zgina kolano tylko przed Bogiem

Prawdziwy mężczyzna nie zgina kolana dla kariery przed drugim człowiekiem, ale klęka przed Bogiem – mówił abp Józef Michalik w Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kalwarii Pacławskiej.