Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2017-05-06 18:00
ek / KAI

Brazylia: biskupi zaniepokojeni sytuacją w kraju

Poważne zaniepokojenie coraz bardziej pogarszającą się sytuacją społeczno-polityczną w Brazylii wyraził tamtejszy episkopat.

Matka Boża z Aparecidy
Autor/źródło: The Photographer/commons.wikimedia.org/CC0

Wskazał, że politycy w swych działaniach totalnie ignorują podstawowe zasady etyczne i nie szanują podstawowych wartości moralnych.

„W kraju szerzy się przemoc, handel narkotykami i korupcja, obywatele unikają płacenia podatków, a policja nadużywa siły” – piszą biskupi w oficjalnym dokumencie wydanym na zakończenie sesji plenarnej episkopatu. Wskazują, że trzeba powrócić na drogę etyki i prawdziwych wartości, bo tylko to może pomóc w odbudowaniu wyniszczonej tkanki społecznej Brazylii.


Biskupi stwierdzają w swym dokumencie, że do Kościoła nie należy wskazywanie technicznych rozwiązań aktualnego kryzysu politycznego oraz ekonomicznego. W świetle Ewangelii hierarchia powinna jednak zachęcić naród brazylijski do budowania społeczeństwa na miarę godności człowieka i jego powołania.


Z perspektywy ostatnich lat trzeba przyznać, że najnowszy dokument jest jednym z odważniejszych i bardziej zdecydowanych głosów episkopatu nie tylko wymieniającym przyczyny aktualnej trudnej sytuacji kraju, ale także budzącym wśród Brazylijczyków odwagę, wiarę oraz nadzieję. Do narodu należy „bronienie godności i wolności, promowanie kultury pokoju dla wszystkich, walka o sprawiedliwość oraz troska o uciskanych, a także uczynienie z Brazylii kraju cieszącego się szacunkiem”.


Episkopat wyraża swą gotowość włączenia się w działania na rzecz wspólnego poszukiwania rozwiązań dla dobra kraju. Ponadto wzywa katolików i wszystkich ludzi dobrej woli do świadomego i aktywnego budowania takiej przyszłości Brazylii, jakiej pragnie społeczeństwo.


Biskupi zawierzają cały naród, wraz z jego niepokojami, pragnieniami i nadziejami, Pani z Aparecidy, patronce kraju.

RV / Brasília


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Brazylia, Matka Boża z Aparecidy, sytuacja społeczno-polityczna