Strona główna
opoka.org.pl
2017-05-06 18:00
ek / KAI

Brazylia: biskupi zaniepokojeni sytuacją w kraju

Poważne zaniepokojenie coraz bardziej pogarszającą się sytuacją społeczno-polityczną w Brazylii wyraził tamtejszy episkopat.

Matka Boża z Aparecidy
Autor/źródło: The Photographer/commons.wikimedia.org/CC0

Wskazał, że politycy w swych działaniach totalnie ignorują podstawowe zasady etyczne i nie szanują podstawowych wartości moralnych.

„W kraju szerzy się przemoc, handel narkotykami i korupcja, obywatele unikają płacenia podatków, a policja nadużywa siły” – piszą biskupi w oficjalnym dokumencie wydanym na zakończenie sesji plenarnej episkopatu. Wskazują, że trzeba powrócić na drogę etyki i prawdziwych wartości, bo tylko to może pomóc w odbudowaniu wyniszczonej tkanki społecznej Brazylii.


Biskupi stwierdzają w swym dokumencie, że do Kościoła nie należy wskazywanie technicznych rozwiązań aktualnego kryzysu politycznego oraz ekonomicznego. W świetle Ewangelii hierarchia powinna jednak zachęcić naród brazylijski do budowania społeczeństwa na miarę godności człowieka i jego powołania.


Z perspektywy ostatnich lat trzeba przyznać, że najnowszy dokument jest jednym z odważniejszych i bardziej zdecydowanych głosów episkopatu nie tylko wymieniającym przyczyny aktualnej trudnej sytuacji kraju, ale także budzącym wśród Brazylijczyków odwagę, wiarę oraz nadzieję. Do narodu należy „bronienie godności i wolności, promowanie kultury pokoju dla wszystkich, walka o sprawiedliwość oraz troska o uciskanych, a także uczynienie z Brazylii kraju cieszącego się szacunkiem”.


Episkopat wyraża swą gotowość włączenia się w działania na rzecz wspólnego poszukiwania rozwiązań dla dobra kraju. Ponadto wzywa katolików i wszystkich ludzi dobrej woli do świadomego i aktywnego budowania takiej przyszłości Brazylii, jakiej pragnie społeczeństwo.


Biskupi zawierzają cały naród, wraz z jego niepokojami, pragnieniami i nadziejami, Pani z Aparecidy, patronce kraju.

RV / Brasília

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-05-06 15:54:26
miniaturka

Bp Turzyński: sprawdzianem naszej wiary jest ewangelizacja

Sprawdzianem naszej wiary jest ewangelizacja - powiedział biskup Piotr Turzyński z okazji zbliżającej się Niedzieli Dobrego Pasterza, która jest szczególnym dniem modlitw o powołania.
2017-05-06 17:36:42
miniaturka

Papież do młodych: nie ulegajcie kulturze zniszczenia

O konieczności dążenia do budowania lepszego świata mówił Papież Franciszek w czasie spotkania z siedmiotysięczną grupą młodzieży zaangażowanej w budowanie pokoju i poszanowanie praw człowieka.
2017-05-06 17:49:23
miniaturka

Hiszpania: beatyfikacja 7 zakonników - męczenników wojny domowej

W katalońskiej Gironie odbyła się beatyfikacja siedmiu męczenników za wiarę – ks. Antoniego Arribasa Hortingüeli i jego sześciu towarzyszy.
2017-05-06 18:14:05
miniaturka
play

”Idźcie i głoście” – Dzieci komunijne dzieciom misji 2017

Kolejna szlachetna inicjatywa Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, która zachęca katolickie dzieci do modlitwy i solidarności z ich ubogimi rówieśnikami w krajach misyjnych.
2017-05-06 22:25:55
miniaturka

Wojewódzkie obchody Dnia Strażaka w Krotoszynie

- Praca strażaków winna nam przypominać, że jesteśmy powołani do zwalczania żywiołów naszych namiętności i grzechów - mówił biskup kaliski Edward Janiak, który przewodniczył Mszy św. w Krotoszynie z okazji wojewódzkich obchodów Dnia Strażaka.
2017-05-06 22:53:48
miniaturka

Ogólnopolskie Sympozjum Józefologiczne w Kaliszu

Pod hasłem „Święty Józef – Opiekun. 25 lat Diecezji Kaliskiej” odbyło się 48. Sympozjum Józefologiczne. Wykłady poprzedziła Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa w kaliskiej bazylice sprawowana przez bp. Łukasza Buzuna.