Strona główna
opoka.org.pl
2017-05-06 07:45
ek / Radio Watykańskie

USA: nowe prawo wzmacniające wolność religijną

Prezydent Donald Trump podpisał rozporządzenie wykonawcze chroniące i zwiększające wolność religijną w Stanach Zjednoczonych. Dokonał tego 4 maja, podczas obchodów Narodowego Dnia Modlitwy.

Autor/źródło: Elisa.rolle/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0

Uroczystość odbyła się w obecności przywódców religijnych i działaczy społecznych. Z ramienia Kościoła katolickiego uczestniczył w niej przewodniczący episkopatu kard. Daniel DiNardo oraz metropolita Waszyngtonu kard. Donald Wuerl. Przed podpisaniem dokumentu hierarchowie ci uczestniczyli w osobnym spotkaniu z prezydentem Trumpem, które pierwszy z nich określił później, jako „krótkie, ale produktywne”.

Rozporządzenie wykonawcze podpisane przez Donalda Trumpa jest zdaniem większości przywódców religijnych pierwszym, dobrym krokiem we właściwym kierunku. W opinii przewodniczącego episkopatu kard. Daniela N. DiNardo „rozpoczyna ono łagodzenie poważnych, dotkliwych skutków ustawy zdrowotnej wprowadzonej przez administrację Baracka Obamy”. Ustawa ta obligowała wszystkie instytucje, w tym pracodawców katolickich, do finansowania ubezpieczeń pokrywających zabiegi sterylizacji, środki antykoncepcyjne i aborcyjne.


Innym ważnym punktem rozporządzenia jest ograniczenie tzw. poprawki Johnsona z 1954 roku. Przepis ten odbiera przywilej zwolnienia z podatku Kościołom angażującym się w działalność polityczną.


Komentatorzy twierdzą, że rozporządzenie nie rozwiązuje wszystkich problemów związanych z respektowaniem wolności religijnej w Stanach Zjednoczonych. Ich zdaniem dokument podpisany przez prezydenta jest o wiele łagodniejszy od poprzedniej jego wersji, która w lutym tego roku przeciekła do mediów.


A. Pożywio, Chicago, USA/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-05-05 18:32:50
miniaturka

Zakończenie obchodów Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w Kaliszu

- Chciejmy, aby naszą postawą przez dobroć, uśmiech, życzliwość pomagać innym, którym żyje się trudniej - mówił biskup kaliski Edward Janiak, który w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa w kaliskiej bazylice przewodniczył Mszy św. kończącej obchody Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego.
2017-05-05 18:51:03
miniaturka

Kard. Raï u Franciszka, Libańczycy czekają na Papieża

Papież przyjął na audiencji patriarchę Kościoła maronickiego, kard. Becharę Boutrosa Raïa.
2017-05-05 22:51:04
miniaturka

Bp Jan Kopiec: Bądźcie przydatnymi naczyniami Chrystusa

W Bazylice Mniejszej – Sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach, siedmiu kleryków diecezji gliwickiej przyjęło dziś święcenia diakonatu z rąk Biskupa Ordynariusza Jana Kopca.
2017-05-06 08:28:58
miniaturka

Orędzie Ojca Świętego na 54. Światowy Dzień Modlitw o Powołania

Misyjny wymiar powołania chrześcijańskiego porusza Ojciec Święty Franciszek w orędziu na jutrzejszy 54. Światowy Dzień Modlitw o Powołania.
2017-05-06 08:45:04
miniaturka

Irak: chrześcijańscy uchodźcy chcą powrócić do domów

Zdecydowana większość chrześcijan wypędzonych przez islamistów z Mosulu i Równiny Niniwy, chce wrócić do swych domów – wynika z badań przeprowadzonych wśród uchodźców.
2017-05-06 10:03:41
miniaturka

XXI Spotkanie Młodych LEDNICA 2000

Już 3 czerwca 2017 roku na Polach Lednickich, u źródeł chrzcielnych Polski, odbędzie się XXI Spotkanie Młodych LEDNICA 2000 pod hasłem „Idź i kochaj”.