Strona główna
opoka.org.pl
2017-05-05 15:45
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Papież u św. Marty: módlmy się za surowych w Kościele

Jezus musiał „potępić surowych, którzy nie byli uczciwi” – wskazał Franciszek podczas Mszy w kaplicy Domu św. Marty.

Paweł z Tarsu. Bernardo Daddi, 1333
Autor/źródło: commons.wikimedia.org / Domena publiczna

Papież w homilii na Mszy w Domu św. Marty odnosił się do postaci młodego Szawła – surowego wyznawcy Prawa, ale szczerego we własnych przekonaniach. Co innego uczeni w Piśmie i faryzeusze spotykani przez Chrystusa.

„To surowi o podwójnym życiu: pokazują się jako piękni, autentyczni, ale kiedy nikt ich nie widzi, czynią okropne rzeczy. Z kolei ów młodzieniec [Szaweł] był szczery: tak właśnie wierzył. To mi przywodzi na myśl tak wielu młodych, którzy dziś wpadli w pokusę surowości w Kościele. Niektórzy są autentyczni, dobrzy, powinniśmy się modlić, aby Pan wspomógł ich w postępowaniu na drodze łagodności” – powiedział Papież.

Ojciec Święty podkreślił, że Szawła zmieniła właśnie potęga dobroci Jezusa. Surowy młodzieniec, który przy całej swojej szczerości wyrósł na surowego mężczyznę, „ponownie stał się dzieckiem i pozwolił się prowadzić, dokąd go Pan wezwał”.

„I tak ten człowiek na podstawie własnego doświadczenia naucza innych, przechodząc od jednego miejsca w drugie: prześladowany, boryka się z wieloma problemami, także w Kościele. Musiał również cierpieć, ponieważ chrześcijanie kłócili się między sobą. Ale on, który prześladował Jezusa z gorliwością Prawa, powie wyznawcom Chrystusa: «z tym samym, czym oddaliliście się od Pana, zgrzeszyliście: z umysłem, ciałem, wszystkim, z waszymi członkami, teraz bądźcie doskonali, dajcie chwałę Bogu»” – wskazał Ojciec Święty.

W historii Szawła, zauważył Franciszek, mamy „dialog pomiędzy człowiekiem szczerym i Jezusem, który mówi do niego z łagodnością”. Św. Paweł zostaje na koniec zdradzony również przez niektórych chrześcijan i dlatego jego życie, podobnie jak życie Chrystusa, może się wydawać porażką.

„Taka jest droga chrześcijanina – kroczyć naprzód po śladach zostawionych przez Jezusa: śladach przepowiadania, cierpienia, krzyża, zmartwychwstania. Prośmy Szawła dzisiaj w sposób szczególny za ludzi surowych w Kościele. Za tych uczciwych surowych jak on, pełnych gorliwości, chociaż błądzących. A także za surowych hipokrytów, tych o podwójnym życiu, o których Jezus mówił: «Czyńcie, co wam mówią, ale nie to, co robią». Dziś więc módlmy się za surowych” – zakończył Papież.

tm/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-05-05 14:37:51
miniaturka
play

Challenge Wielkanocny #26

Alleluja! Pan Zmartwychwstał! Słuchaj Słowa i krótkiej refleksji ks. Michała Misiaka, a potem podejmij wyzwanie. Pokaż, że Jezus żyje także w Tobie. Premiery kolejnych odcinków codziennie aż do Zesłania Ducha Świętego. Wyzwanie #26.
2017-05-05 14:45:54
miniaturka

Franciszek do rumuńskich seminarzystów: nie dla przeciętności

O potrzebie strzeżenia pamięci i pielęgnowania nadziei Ojciec Święty mówił do studentów i wychowawców Papieskiego Kolegium Rumuńskiego.
2017-05-05 15:21:04
miniaturka

W niedzielę, 7 maja, rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Powołania

Według danych Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań blisko 3,4 tys. kleryków przygotowuje się do kapłaństwa, coraz więcej jest też seminarzystów zakonnych. W niedzielę rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Powołania kapłańskie i zakonne.
2017-05-05 16:09:17
miniaturka
play

"Teraz i w godzinę śmierci" - premiera filmu w 100. rocznicę objawień fatimskich

W sobotę, 13 maja, w 100. rocznicę objawień fatimskich odbędzie się premiera filmu o sile różańca pt. "Teraz i w godzinę śmierci". W kinach film wyświetlany będzie od 19 maja.
2017-05-05 18:16:52
miniaturka

Łotysze pielgrzymują do sanktuarium w Skaistkalne

Na Łotwie otwarto sezon pieszych pielgrzymek. 4 maja, kiedy obchodzi się tam święto odzyskania niepodległości, pątnicy z Rygi i Jełgawy wyruszyli do sanktuarium maryjnego w Skaistkalne.
2017-05-05 18:21:26
miniaturka

Taizé: dialog międzyreligijny uległ sekularyzacji, wiara tematem tabu

Dialog międzyreligijny między chrześcijaństwem i islamem uległ presji sekularyzacji – uważa brat Maxime z Taizé, organizator rozpoczynającego się tam dziś weekendu przyjaźni między młodymi chrześcijanami i muzułmanami.