Strona główna
opoka.org.pl
2017-05-05 13:32
Waldemar Wesołowski

W Bolesławcu uczcili św. Floriana

4 maja, w dniu wspomnienia św. Floriana, który patronuje strażakom i pracownikom firm kominiarskich, w bolesławieckiej bazylice maryjnej modlono się o błogosławieństwo w ich trudnej pracy.

Uczestnicy Eucharystii

Eucharystii sprawowanej o g. 9 przewodniczył rektor bazyliki ks. Andrzej Jarosiewicz. Wzięli w niej udział strażacy, pracownicy Spółdzielni Kominiarskiej Florian, Zakładu Usług Kominiarskich Proń oraz ich rodziny. Nie zabrakło także władz Powiatu Bolesławieckiego ze starostą Karolem Stasikiem na czele.

W homilii mszalnej ks. Jarosiewicz przypomniał postać św. Floriana, akcentując w szczególny sposób jego męstwo w wyznawaniu wiary w obliczu prześladowań oraz męczeńską śmierć.

- „Z opisu jego męczeństwa pt. Passio Floriani pochodzącego z VIII wieku, nieznanego autora, dowiadujemy się, że Florian oparł się naleganiom prefekta i wyznał swoją wiarę słowami: „Panie, Boże mój, w Tobie złożyłem nadzieję i nie mogę zaprzeć się Ciebie, lecz walczę dla Ciebie i Tobie składam ofiarę pochwalną” – przypomniał ks. Andrzej.

W dalszej części homilii Kaznodzieja powiedział: - „Świat potrzebuje świętych - pisała kiedyś Simone Weil - podobnie jak miasto, w którym szaleje zaraza, potrzebuje lekarzy”. Bóg nam ich nie odmawia. W każdej epoce posyła nam świętych, którzy jak latarnie morskie wskazują ludziom drogę unikania miernoty, bylejakości, chrześcijaństwa bez wyrazu. Święci nie tylko są przykładami do naśladowania, czy tylko adresatami naszych próśb o wstawiennictwo; są czymś znacznie więcej. Są żywymi świadkami prawdy o czynnej obecności Boga pośród swego ludu. Są apelem Boga skierowanym do świata, aby się nawrócił i wierzył. Takim apelem – skierowanym przede wszystkim do strażaków, kominiarzy - pozostanie na zawsze św. Florian. Apelem do poszukiwanie świętości w zwyczajnym, codziennym życiu. Świętość nie polega przecież na dokonywaniu rzeczy niezwykłych, ale na niezwykłym podejściu do zwykłych rzeczy”.

Na zakończenie, zwracając się do strażaków i pracowników firm kominiarskich powiedział: „Niech wasz patron pomaga wam każdego dnia na nowo odkrywać to wyjątkowe źródło jakim jest dla nas eucharystyczna szkoła wiary i życia utajona w każdej Mszy św. Im strażak, kominiarz, hutnik, stoi bliżej Chrystusa, tym lepiej rozumie to, czego uczy św. Florian – męstwa i stawania w obronie słabych”.

Dalsza część uroczystości odbyła się w średniowiecznej sali Ratusza miejskiego. Tam miała miejsce część apelowe, podczas której wręczone zostały nominacje na kolejne stopnie strażackie oraz odczytane listy gratulacyjne. Najmłodsi mieszkańcy miasta mieli też okazję, aby z bliska poznać sprzęt specjalistyczny, którym na co dzień dysponują strażacy niosąc pomoc osobom poszkodowanym w pożarach, wypadkach, klęskach żywiołowych.


AJ

Fot. starszy ogniomistrz Janusz WilkWięcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2017-05-05 12:13:40
miniaturka

„Ikona dla Syrii” - inicjatywa charytatywna polskich ikonografów

Chcemy z serca pomóc ludziom w Syrii. Nie tylko chrześcijanom – mówi w rozmowie z KAI Roman Zięba ze wspólnoty Pielgrzymów Bożego Miłosierdzia, przedstawiając projekt wystawy ikon Matki Bożej Kazańskiej i charytatywnej aukcji na rzecz Syrii.
2017-05-05 12:44:52
miniaturka

Uroczystości ku czci św. Stanisława

Tegoroczna procesja ku czci św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Skałkę odbędzie się w niedzielę 14 maja. Uroczystościom z udziałem abp. Salvatore Pennacchio oraz Episkopatu Polski będzie przewodniczył abp Marek Jędraszewski.
2017-05-05 13:29:00
miniaturka
play

Mężczyzna z rodu Maryi - czyli internetowe rekolekcje dla mężczyzn.

Od 3 maja Stacja7.pl razem z o. Adamem Czuszelem zaprasza na internetowe rekolekcje majowe dla mężczyzn: "Mężczyzna z rodu Maryi".
2017-05-05 14:07:24
miniaturka

„Maturzysto podłącz się!” - duchowa pomoc od księży pallotynów

Szczególną modlitwą wstawienniczą od pierwszego dnia tegorocznych matur, 4 maja do 26 maja otaczani są uczniowie zdający egzamin dojrzałości. W akcję codziennej modlitwy włączyli się duszpasterze i wierni z sanktuariów prowadzonych przez księży pallotynów.
2017-05-05 14:33:54
miniaturka
play

Challenge Wielkanocny #21

Alleluja! Pan Zmartwychwstał! Słuchaj Słowa i krótkiej refleksji ks. Michała Misiaka, a potem podejmij wyzwanie. Pokaż, że Jezus żyje także w Tobie. Premiery kolejnych odcinków codziennie aż do Zesłania Ducha Świętego. Wyzwanie #21.
2017-05-05 14:34:43
miniaturka
play

Challenge Wielkanocny #22

Alleluja! Pan Zmartwychwstał! Słuchaj Słowa i krótkiej refleksji ks. Michała Misiaka, a potem podejmij wyzwanie. Pokaż, że Jezus żyje także w Tobie. Premiery kolejnych odcinków codziennie aż do Zesłania Ducha Świętego. Wyzwanie #22.